Każdy z nas tworzy sporą liczbę odpadków w roku. W każdym domu powstaje także odpad zmieszany, jaki wrzucamy do czarnego pojemnika, czyli np. resztki warzyw i owoców, wyrzucane w całości skorupy jaj, fusy itp. Może je przyjąć, wspomniany czarny pojemnik na śmieci albo, jeśli jesteś np. właścicielem małego ogrodu, możesz wykorzystać je jako surowiec. Wówczas, wszelkie resztki roślinne będą pożywieniem dla dżdżownic. Dzięki zachodzącym tu procesom, w kompostowniku dochodzi do tzw.rozkładu biomasy i jej przemiany w nawóz, który możesz wykorzystać w swoim ogrodzie. / materiał promocyjny
Rodzaje zbóż i ich zastosowanie
Czym jest taki kompostownik? Jaki materiał organiczny możesz do niego wrzucić? Jak zrobić kompostownik samemu? Jak powinna przebiegać budowa kompostownika z drewnianych palet? Czy kompostownik z palet jest trudny do wykonania? Co o nim warto wiedzieć?
Czym jest kompostownik i jakie warunki musi spełnić?
Wbrew pozorom, popularny i znany wszystkim obornik nie jest tym samym co domowy kompostownik. Na pierwszy z nich składa się kompost z tzw. czystego obornika, w którym znajdziemy np. składniki pokarmowe, w tym drugim zaś dochodzi do rozkładu materiału organicznego.
Co oznacza jeż na podwórku – szkodzi czy pomaga?
Kompostownik składuje odpady organiczne, z których otrzymujemy nawóz do grządek warzywnych czy roślin ozdobnych, czyli tzw. ekologiczny kompost. Co ważne, w całym procesie, biorą udział jedynie naturalne mikroorganizmy. Nie używa się tu żadnych chemikaliów.
Taki kompostownik najlepiej ustawić w miejscu zacienionym i mało odwiedzanym w naszym ogrodzie. Taki kompostownik jest bowiem mało estetyczny, chociaż przydatny. Z drugiej strony, umiejscowienie z dala od ścieżek komunikacyjnych ma sens, gdyż wydziela on nieprzyjemny zapach. Jednakże, jeśli jest on bardzo intensywny to znaczy, że proces rozkładu nie jest prawidłowy.
Pamiętaj, że musi tu panować odpowiednia wilgotność. Jeśli kompostownik jest wyraźnie suchy, można go podlać wodą oraz przemieszać. Dodatkowo, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w kompostowniku, warto na dnie ułożyć cienką warstwę gałęzi.
Sam proces kompostowania zależny jest od kilku czynników, o jakich warto pamiętać. Pierwszym z nich, będzie materiał do kompostowania, bo nie wszystko możemy do niego wrzucić. Po drugie, istotny jest tlen i właściwa cyrkulacja, bo dzięki niemu kompostownik nie gnije. Ważna jest także temperatura - im jest wyższa, tym szybszy rozkład i szybciej rozmnażają się pomocne nam dżdżownice. Na końcu, warto dbać o właściwą wilgotność oraz o to, aby w kompostowniku znajdowały się żywe organizmy.
Maksymalna wysokość drzew przy granicy działki
Z czego wykonać kompostownik, czyli co nadaje się na kompost
Jak już wspomniano, nie każdy materiał nada się do kompostowania. Możemy zatem użyć takich rzeczy jak skorupki jaj, roślinne odpadki kuchenne, fusy, ścinki trawy, słomy czy siana, chwasty czy uschłe rośliny, ścięte gałęzie krzewów, uschłe liście, trociny lub ścinki drewna, popiół z kominka czy ogniska, stara ziemia z doniczek, obornik, niebarwiony i nielakierowany karton czy papier.
Z drugiej strony, jako kompost nie nadają się skórki cytrusów, popiół z węgla, liście dębu, olchy, buku i orzecha, chore rośliny, resztki mięsa, zadrukowane kartki, warzywa z zup mięsnych, obierki ziemniaków, impregnowane drewno, zimozielone części roślin żywicznych, opryskiwana trawa.
Grzędy dla kur z palet – jak zrobić?
Gdy już nauczysz się, co możesz używać, a czego nie, korzystanie z kompostownika da ci wiele zalet. Kompostownik jest praktyczny, jest też trwały oraz odporny na działanie czynników atmosferycznych.
Z desek, drewna, palików, metalu czy tworzywa sztucznego? Jak zamienić proste drewniane palety w kompostownik?
W sklepach znajdziesz gotowe kompostowniki, wykonane w wielu tworzyw tj. tworzywa sztuczne, metal, drewno. Jednak to wykonanie kompostownika samemu daje więcej satysfakcji, bo mamy realny wpływ na to, co się dzieje. Ponadto, budowa takiego kompostownika z palet daje im drugie życie. Jak zatem zbudować kompostownik z takiej palety?
Przede wszystkim kompostownik z palet jest tani, prosty w budowie i ekologiczny. Montaż jest prosty, a ponadto, możesz regulować wysokość, poprzez dodanie kolejnych palet, gdy będzie to konieczne.
Podstawowy kompostownik buduje się zazwyczaj pod kątem prostym, używając czterech palet, a najlepszy będzie kompostownik prostokątny z sześciu palet. Jak zatem zacząć?
Top 5 portali randkowych dla rolników
Najpierw wybierz miejsce, wyznaczając granice kompostownika. Przygotuj teren pod kompostownik, w tym celu oczyszczające teren i wyrównując go. Opcjonalnie, możesz wykopać rów o głębokości 30-40cm. Dzięki temu nie tylko zwiększasz pojemność, ale także sprawisz, że kompost będzie miał lepszy kontakt z podłożem. To z kolei sprawi, że aktywność mikroorganizmów będzie silniejsza.
Teraz zwróć uwagę na deski, czyli palety. Przed ich połączeniem i ułożeniem prostych ścian, warto je zaimpregnować i pokryć olejem. To ochroni palety przed wilgocią i wzmocni samo drewno.
Dlaczego zdychają kury nioski – choroby kur, drobiu – profilaktyka, objawy, leczenie
Konstrukcję połącz za pomocą gwoździ lub wkrętów do drewna. Po wykonaniu kompostownika, wystarczy go ustawić w przygotowanym wcześniej miejscu.
Aby ułatwić sobie samo wyciąganie kompostu, sprawdzi się odcięcie jednej palety na 1/3 jej wysokości, zaraz przy ziemi. Stworzenie swego rodzaju okienka sprawi, że będziesz mógł bez problemu wysuwać paletę i wyciągać ze środka, to co niezbędne.
Kompostownik możesz też wyposażyć w dach czyli pokrywę. Możesz ją na przykład przymocować zawiasami do jednej ze ścian. Takie rozwiązanie zabezpieczy kompostownik przed niepowołanymi osobami np. dziećmi, a także uchroni kompost przed deszczem, śniegiem, a także przed uciekaniem ciepła z wnętrza.
(rup) materiał promocyjny
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.