REKLAMA

Konkurs „Na wsi najlepiej” rozstrzygnięty

Redakcja - Prawo i Finanse
12.08.2019
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Do tegorocznej edycji konkursu „Na Wsi Najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” zgłoszono aż 169 obiektów związanych z polską turystyką wiejską. Kapituła wybrała 4 zwycięzców i 8 laureatów konkursu. Wybór ogłoszono w trakcie konferencji 9 sierpnia w Warszawie.

fot. MRiRW
REKLAMA

Do tegorocznej edycji konkursu „Na Wsi Najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” zgłoszono aż 169 obiektów związanych z polską turystyką wiejską. Kapituła wybrała 4 zwycięzców i 8 laureatów konkursu. Wybór ogłoszono w trakcie konferencji 9 sierpnia w Warszawie.

Idea konkursu

Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych miejsc i atrakcji związanych z tą formą turystyki. Polska Organizacja Turystyczna realizuje projekt, w tym konkurs i jego promocję, ze środków pozyskanych z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Główne cele tego programu to poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich.

Laureaci, oprócz statuetek, otrzymali bezpłatny pakiet promocyjny – wsparcie w działaniach marketingowych oraz możliwość współpracy z popularnymi blogerami. Oferta obiektów wyróżnionych w konkursie zostanie także przedstawiona w wydawnictwie, które ukaże się w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy. Te będą dystrybuowane m.in. na targach krajowych oraz w siedzibach regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych.

- To druga edycja projektu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”. Ucieszyła nas bardzo duża liczba zgłoszeń. Otrzymaliśmy ich o 47 procent więcej niż w ubiegłym roku. Wart podkreślenia jest także wysoki poziom kandydujących obiektów. To pokazuje, jak potrzebny jest ten projekt. Serdecznie gratuluję laureatom i mam nadzieję, że kolejne edycje konkursu pomogą odkryć równie interesujące miejsca, przyczyniając się do ich promocji. Chcemy, aby Polacy byli coraz bardziej świadomi walorów rodzimej turystyki oraz szerokiej oferty, którą znajdziemy na wsiach — mówił prezes POT Robert Andrzejczyk.

O tym jak ważny jest to konkurs i jak bardzo potrzebny świadczą wypowiedzi laureatów zeszłorocznej edycji, których po zwycięstwie odwiedziło bardzo wielu nowych gości. Podkreślają oni, że właściciele obiektów na polskich wsiach najbardziej potrzebują skutecznej promocji.

- Dzięki udziałowi w konkursie „Na wsi najlepiej” nasze gospodarstwo stało się rozpoznawalne na tle innych agroturystyk. Wzmocniły to liczne działania promocyjne POT, takie jak profesjonalna sesja zdjęciowa, artykuły publikowane w znanych portalach internetowych czy wpis na popularnym blogu - podsumowali Ewa i Waldemar Nisiewiczowie z „Ziołowego Dzbanka”, jedni z laureatów pierwszej edycji konkursu w kategorii.

Wybór laureatów
Kandydaci, właściciele obiektów turystycznych zlokalizowanych na terenach wiejskich w całej Polsce, mogli zgłosić się do jednej z czterech kategorii:

- wypoczynek u rolnika

- wypoczynek na wsi

- oferta uzupełniająca wypoczynek na wsi

- tradycyjna kuchnia polskiej wsi

Prawidłowo złożonych zostało 169 wniosków, które poddane były ocenionie przez Kapitułę konkursu, w której skład weszli zewnętrzni eksperci oraz przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. W swoich ocenach Kapituła brała pod uwagę jakość oferty turystycznej, jej innowacyjność, dostępność oraz powiązanie z kulturowymi i naturalnymi zasobami wsi.

Laureaci konkursu:

Kategoria – Wypoczynek u rolnika

1. miejsce Folwark „Wrzosówka” Holiday Home,

2. miejsce Gospodarstwo Ekoagroturystyczne – Zagroda Edukacyjna „Kamez”,

3. miejsce Siedlisko Leluja.

Kategoria – Wypoczynek na wsi

1. miejsce Agroturystyka Pod Jabłonią,

2. miejsce Pod Tulipanem i Domek na górce,

3. miejsce Chatka Włóczykija.

Kategoria – Oferta uzupełniająca wypoczynek na wsi

1. miejsce Małopolska wieś z Tradycją,

2. miejsce Agroturystyka Polana i Brzozowy Dworek,

3. miejsce Bieszczadzka szkoła rzemiosła.

Kategoria – Tradycyjna kuchnia polskiej wsi

1. miejsce Dworek Tradycja,

2. miejsce Podlaski Szlak Kulinarny,

3. miejsce Smakiem Kaszubskiej Żurawiny.

Zwycięzcy konkursu:
Kategoria – Wypoczynek u rolnika - Folwark „Wrzosówka” Holiday Home

Kameralne i magiczne miejsce ukryte wśród pól i lasów z widokiem na całą panoramę Karkonoszy. Dom zachwyca połączeniem najnowszego designu z rustykalnym stylem, poszanowaniem tradycji i wiejskiej architektury. Goście mają do dyspozycji bogatą ofertę dodatkową: warsztaty kulinarne, wytwarzanie świec zapachowych, opieka nad stadem owiec czy zabiegi na ciało na łonie natury.

Kategoria – Wypoczynek na wsi - Agroturystyka Pod Jabłonią

Lokalizacja gospodarstwa na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego sprzyja aktywnemu wypoczynkowi i umożliwia korzystanie z bogatych walorów przyrodniczych oraz specyficznego mikroklimatu. Gospodarze wnoszą od siebie gościnność, opowieści o lokalnej historii, dostęp do 5 ha sadu jabłkowego, a także smaczną domową kuchnię opartą na lokalnych produktach. 

Kategoria – Oferta uzupełniająca wypoczynek na wsi - Małopolska wieś z Tradycją

Małopolska wieś z tradycją zaprasza do przyjazdu na małopolską wieś i do poznawania najpiękniejszych ludowych tradycji i obrzędów, które są od stuleci kultywowane w tej części Polski. Gospodarze to pasjonaci, ludzie wyjątkowi, otwarci, znający i pielęgnujący historię i tradycję swoich „Małych Ojczyzn”, chętnie spędzający czas ze swoimi Gośćmi, prezentując im lokalne zabytki, folklor i zwyczaje.

Kategoria – Tradycyjna kuchnia polskiej wsi - Dworek Tradycja

Pasja właścicielki nie ma końca. Kolekcjonuje stare pomorskie przepisy, piecze, gotuje, zbiera zioła, grzyby, dzikie owoce, wytwarza konfitury, pekluje mięsa, wstawia nalewki i opisuje wszystkie czynności. W kuchni wciąż używane są dawne sprzęty gospodarstwa domowego, m.in. makutry, misy, dzbanki i kubki. W Dworku Tradycja organizowane są festiwale i warsztaty kulinarne, podczas których podtrzymywane są dawne tradycje.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA