REKLAMA

Kontrola fitosanitarna… kombajnu

Redakcja
22.05.2023
chat-icon 1

Wystawianie świadectw fitosanitarnych dla eksportu to jedno z wielu zadań Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

REKLAMA

Przeważnie przedmiotem eksportu są świeże warzywa i owoce, a także różnorodny asortyment roślin do sadzenia czy też produkty z drewna. Świadectwo fitosanitarne może być wydane również na żądanie kraju trzeciego (spoza Unii Europejskiej) dla używanych maszyn rolniczych eksportowanych z Polski do tego kraju.

Celem przeprowadzonej kontroli w tej konkretnej sytuacji jest zapewnienie, że materiał roślinny, gleba czy szkodniki nie zostaną zawleczone z Polski do kraju eksportu.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa podaje, że do grona krajów wymagających świadectwa fitosanitarnego na używane maszyny rolnicze od 1 marca 2023 dołączyła Turcja.

- Inspektorzy oddziału Świebodzin musieli się zmierzyć z kontrolą kombajnu zbożowego wraz z jego sześciometrowym hederem – informuje PIORiN.

Podczas kontroli inspektorzy przeprowadzili szczegółowe oględziny maszyn. Po niewielkich poprawkach pod czujnym okiem inspektorów, maszyna została uznana za czystą i wydano na nią świadectwo fitosanitarne. Po stwierdzeniu, że kombajn marki Massey Feruson jest czysty, pozbawiony resztek ziemi, roślin i szkodników, mógł udać się w swoją długą podróż do Turcji.

(rtr) Źródło: PIORiN

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


olek 22.05.2023

że też do Turcji nie biorą sprzętu używanego z Niemiec. Kto by pomyślał, że massey ferguson będzie marką importowaną z Polski do Turcji.. kiedys nie do pomyslenia

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA