REKLAMA

Koronawirus: Co z gospodarstwem w przypadku kwarantanny?

Redakcja - Prawo i Finanse
10.03.2020
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Kto zajmie się produkcją zwierzęcą? Kto i jak odbierze mleko z gospodarstw objętych kwarantanną? Czy i na jakie odszkodowanie rolnicy będą mogli liczyć? Pytań jest wiele i póki co brak na nie odpowiedzi.

REKLAMA

Kto zajmie się produkcją zwierzęcą? Kto i jak odbierze mleko z gospodarstw objętych kwarantanną? Czy i na jakie odszkodowanie rolnicy będą mogli liczyć? Pytań jest wiele i póki co brak na nie odpowiedzi.

W związku z narastającym zagrożeniem epidemiologicznym związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, izby rolnicze zwróciły się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o pilne opracowanie wytycznych dla producentów rolnych w przypadku konieczności poddania się kwarantannie.

Sporządzenie takich procedur rozwieje wiele wątpliwości rolników, hodowców i pomoże odpowiednio przygotować się na wypadek wystąpienia koronawirusa w gospodarstwach rolnych.  

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2–3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowaj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

ZASADY KWARANTANNY I

zby rolnicze zawnioskowały również o zmianę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie zasiłków chorobowych.

Obecnie zasiłek ten przysługuje rolnikowi, który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni, a za każdy dzień niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym rolnik lub jego rodzina otrzymuje 10 złotych (!).

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: > Targi Agrotech odwołane – znamy nowy termin

> Jak plotka o koronawirusie może znacząco obniżyć cenę drobiu

11 marca 2020 roku Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że nie ma dowodu na to, że żywność jest źródłem lub jedną z dróg przenoszenia wirusa COVID-19 - to bardzo istotna informacja zarówno dla konsumentów jak i producentów żywności wśród których są również rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne.

MARKETY CHCA SAME PRODUKOWAC MIESO DROBIOWE PORTAL OKIEM ROLNIKA

Zgodnie z informacją Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) obecnie nie ma dowodu, że żywność jest źródłem lub jedną z dróg przenoszenia wirusa. Również dotychczasowe doświadczenia związane z występowaniem koronawirusów wskazują, że przenoszenie wirusów poprzez żywność nie występowało.

Jak czytamy w komunikacji GIW: „Jeśli zaistnieje taka potrzeba, wdrożone zostaną odpowiednie procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowia publicznego, w tym bezpieczeństwa żywności”.

(rpf) jp / Źródło: KRIR

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA