REKLAMA

Korytarze transportowe dla ukraińskiego zboża – porozumienie Polski, Ukrainy i Litwy

Redakcja
03.10.2023
chat-icon 1

Od 4 października 2023 roku kontrole transportów ze zbożem z Ukrainy będą mogły się odbywać portach zlokalizowanych na litewskim odcinku Morza Bałtyckiego, a strona litewska ma wziąć całkowitą odpowiedzialność za kontrolę przebiegu tej operacji.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

To porozumienie wypracowane między trzema krajami przyfrontowymi: Polską, Litwą i Ukrainą. Poinformował o nim minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który w formule online wraz z podsekretarzem stanu Krzysztofem Cieciórą uczestniczył w rozmowach z szefami resortów rolnictwa Litwy Kęstutisem Navickasem i Ukrainy Mykołą Solskim.

– Strona litewska bierze całkowitą odpowiedzialność za te kontrole – dodał szef polskiego resortu rolnictwa podczas briefingu po zakończeniu rozmów, dodając, że tranzyt będzie się odbywał w systemie SENT, czyli „tak jak do tej pory, pod ścisłym nadzorem”.

Robert Telus dodał też, że taka decyzja była możliwa dzięki zbudowaniu przez Polskę korytarzy transportowych.

– Niestety, decyzją z 15 września br. Komisja Europejska zaczęła psuć korytarze transportowe, a one są bardzo ważne dla całej naszej piątki państw przyfrontowych – powiedział minister, który zapewnił, że Polska będzie kontynuowała budowę tych korytarzy, bo to jest dobre dla polskich rolników, Ukrainy, Unii Europejskiej, a wręcz dla całego świata, gdyż zboże z Ukrainy powinno trafiać do tych regionów, w których go brakuje.

(rpf) Źródło: MRiRW

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


mania 03.10.2023

już widze na jak długo to porozumienie z ukraina - az im sie zachce skarzyc za granica na nas

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA