Korzyści użytkowania hali namiotowej w rolnictwie
Rolnictwo jest kręgosłupem i jedną z trzech głównych gałęzi polskiej gospodarki. Około 60% obszaru Polski to użytki rolne, znajdują się one na obszarze całego kraju. Z tego około 25% stanowią grunty orne. Kilkanaście procent powierzchni kraju pokrywają łąki i pastwiska, sady zajmują tylko około 1%.
Rolnictwo zapewnia społeczeństwu dostęp do zdrowej żywności i zrównoważonego rozwoju, utrzymuje miliony ludzi dzięki produkcji mięsa, warzyw oraz owoców. Jednak nie zawsze pracującemu na polu rolnikowi towarzyszy słoneczna pogoda. W jednej chwili żar leje się z nieba, by za chwilę spadł ulewny deszcz, który przerywa prace polowe. W tej sytuacji trzeba się schronić, zabezpieczyć plony oraz maszyny rolnicze. Zarówno długotrwałe susze, jak i ulewne deszcze stanowią poważne zagrożenia dla ilości i jakości plonów
W związku z budową obiektów rolniczych, rolnicy często muszą stawiać czoła wyzwaniom natury prawnej oraz organizacyjnej, co utrudnia prowadzenie swojej działalności. Jednym z głównych problemów, z którym muszą się mierzyć, jest biurokracja, długi czas oczekiwania na uzyskanie pozwoleń na budowę obiektów rolniczych. Czasochłonne procedury, dokumenty do wypełnienia oraz spełnienie wielu norm. Drogi i frustrujący proces. W konsekwencji rolnik może spodziewać się opóźnienia w realizacji inwestycji lub zaniechać rozwoju swojej działalności w tym aspekcie, lub liczyć na łut szczęścia, gdy postawi nielegalny obiekt…
Jak odstraszyć sarny z pola
Tak było przynajmniej do tej pory.
Jak się okazuje, z pomocą rolnikom przyszedł rząd, który znowelizował prawo budowlane. Wprowadzona nowelizacja wpływa znacząco na skrócenie czasu realizacji inwestycji oraz na uproszczenie procedur.
W skrócie! Z dniem 3 czerwca 2023 weszła w życie ustawa pozwalająca na budowę hal o powierzchni do 300 m2 przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Ponadto, przy zgłoszeniu budowy takiego obiektu trzeba dołączyć dokumentację techniczną. Budynek musi jednak spełnić dodatkowe warunki:
Przydomowa hodowla przepiórek – niezbędne informacje
- być obiektem jednokondygnacyjnym,
- posiadać prostą konstrukcję, co w praktyce oznacza brak złożonych rozwiązań architektonicznych i konstrukcyjnych,
- być przeznaczony na potrzeby związane z produkcją rolną, a może to być garaż do przechowywania maszyn rolniczych, magazyn na zboża, hale na bale czy pomieszczenie inwentarskie.
Warto dodać, że jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty o prostej konstrukcji, z przeznaczeniem na cele rolnicze, o powierzchni zabudowy do 150 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m, wysokości nie większej niż 7 m nie wymagają obecnie ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia budowy. Z takiego rozwiązania ucieszą się mniejsi wytwórcy rolni, którzy nie potrzebują tak dużych powierzchni.
Brzmi to jak opowieść o halach namiotowych? Jak najbardziej!
Rolnicy otrzymują nowoczesne i szybkie w realizacji rozwiązanie na przechowywanie coraz droższego sprzętu bez ciągłego martwienia się o zamoknięcie i uszkodzenia! Nowoczesne, elastyczne obiekty na prowadzenie hodowli!
Jeśli zajmujesz się profesjonalnie rolnictwem, to zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie przystosowanej przestrzeni magazynowej, w której bezpiecznie można przechowywać plony, surowce rolne oraz garażować maszyny rolnicze.
Hale namiotowe są ekonomiczne kosztowo, nie wymagają czasochłonnych i drogich procedur budowlanych, takich jak wylewanie fundamentów głębokich.
Krowa Jersey – ile daje mleka dziennie ta rasa krów mlecznych
Konstrukcja hal namiotowych oraz zadaszenie zostały przygotowane z myślą o długoterminowym użytkowaniu oraz sezonowym wykorzystaniu, bez względu na warunki pogodowe. Otwarte wnętrza hal pozwalają na dowolną aranżację przestrzeni, dopasowanie hali do żądanej funkcji. Pod dachem wykonanym z odpornych plandek chronią wszystko przed wilgocią, ujemnymi temperaturami, zapewniając jednocześnie dużo miejsca do magazynowania wszystkiego, co jest potrzebne na terenie gospodarstwa, w tym ciągników, maszyn rolniczych oraz plonów.
Bez wahania możemy stwierdzić, że hale namiotowe stają się w wielu branżach popularną alternatywą dla budynków murowanych, których realizacja jest czasochłonna i droższa w porównaniu do hal.
Jak dbać o Ursusa C-360? Jak często go serwisować i wymieniać olej?
Hala namiotowa to obiekt o dużym potencjale konstrukcyjnym. Możliwe jest wykonanie pomieszczenia nawet o szerokości 20 metrów, a wysokości nawet do 10 metrów. Struktura wewnętrzna hali namiotowej oferuje inwestorom najbardziej otwartą przestrzeń potrzebną do wykonywania wszelkich operacji oraz prawidłowego przechowywania, magazynowania, garażowania pojazdów. Brak podpór konstrukcyjnych, kolumn nośnych w środku hali namiotowej pozwala na bezkolizyjne przejazdy maszyn rolniczych. Taki obiekt o stosunkowo dużej powierzchni roboczej, pomimo łatwego montażu i demontażu, jest niezwykle trwały, stabilny i odporny na warunki pogodowe w danej strefie śniegowej i wiatrowej w Europie. Potwierdzają to wyliczenia statystyczne wykonane zgodnie z obowiązującymi Eurokodami EN.
Konstrukcja główna hali namiotowej jest precyzyjnie wykonana z najwyższej jakości stali konstrukcyjnej. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeden z bardziej cenionych producentów hal namiotowych — firma SKAVSKA HALE dostarcza na rynek hale łukowe oraz hale dwuspadowe. Dysponuje własną technologią produkcji, a do spawania konstrukcji głównej z kratownicy wykorzystuje procesy spełniające normy EN 1090-1 oraz EN ISO 3834. Jak przyznaje firma, posiadanie takich certyfikatów w ich branży jest bardzo istotne.
Modułowy charakter hali namiotowej pozwala na stworzenie dowolnego rozmiaru pomieszczenia lub rozbudowę istniejących obiektów. Dzięki temu idealnie nadaje się do tworzenia dużych przestrzeni, takich jak magazyny na zboża, stodoły oraz mniejszych przestrzeni, takich jak szklarnie. Możliwość dopasowania obiektu do potrzeb gospodarstwa oraz pełnionej funkcji jest dobrym wyborem dla działalności rolniczej. Współczesna hala rolnicza posiada odpowiednie wyposażenie (drzwi, bramy wjazdowe oraz okiennice) oraz infrastrukturę (np. izolację, ogrzewanie, systemy wentylacji i chłodzenia, klimatyzację, oświetlenie), co gwarantuje pełną funkcjonalność przez nawet 20 lat. Optymalnie zaprojektowany obiekt, jakim jest hala namiotowa, stanowi doskonałe rozwiązanie także wtedy, gdy klient realizuje projekt rolniczy przewidziany na kilka lat, a jednocześnie nie chce inwestować w budynki murowane.
Podsumowując, posadowienie hali namiotowej to oszczędność czasu i optymalne rozwiązanie finansowe w porównaniu do budowy obiektów murowanych. Co więcej, niezwykle łatwy montaż i demontaż obiektu umożliwia zmianę lokalizacji na terenie gospodarstwa. Tę elastyczność doceniają rolnicy, którzy mają teraz swobodę, gdy zachodzi potrzeba nagłej zmiany planów rozmieszczenia obiektów inwentarskich, a także Ci, którzy chcą mieć możliwość przenoszenia (wokół swoich nieruchomości) centrum operacji podczas każdego sezonu wegetacyjnego, jeśli zajdzie potrzeba.
Jakie ciśnienie w tylnych oponach Ursusa C-330
Hala namiotowa użytkowana w rolnictwie to wymierny profit dla całej działalności gospodarstwa, ze względu na:
- personalizację rozwiązania przestrzennego,
- elastyczność i szybkość realizacji,
- możliwość wykorzystania w projektach całorocznych oraz krótkoterminowych,
- opłacalność,
- wysoki standard jakości i bezpieczeństwa,
- trwałość i możliwość wielokrotnego użytku,
- szybki montaż i demontaż.
(rpf) Materiał partnerski
Przenawożenie pomidorów – objawy, jak temu zaradzić?
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
to naprawde ajne rozwiazanie