REKLAMA

Kościół kupił 100 hektarów ziemi rolnej po zlikwidowanej spółdzielni

W podpoznańskim Bolechowie Archidiecezja Poznańska kupiła 100 hektarów ziemi za 15 mln zł. Grunty pochodzą z likwidowanej spółdzielni rolniczej.

fot. Paweł Pąk
9 lutego 2021 chat-icon2

REKLAMA

O przeprowadzonej transakcji informowała Gazeta Wyborcza: „Wśród wystawionych na sprzedaż gruntów są także zabudowania, m.in. warsztaty samochodowe, myjnia, chlewnia, sala na 120 osób, budynek biurowo-magazynowy i place manewrowe”. Cena za jaką wystawiono grunty na sprzedaż wyniosła 13,64 zł za m2.

Znasz się na rolnictwie? >> Sprawdź swoją wiedzę w quizie o rolnictwie!

Prawdopodobnie chętnych do kupna z pewnością by nie brakowało, jednak ze względu na wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość przepisy niemal całkowicie ograniczające handel ziemią rolną, właściciele tych gruntów mogliby mieć problem ze zbyciem. Celem zaostrzonych przepisów jest zapobieganie potencjalnym spekulacjom, jednak, co ciekawe, obostrzenia te nie dotyczą kościołów i związków wyznaniowych. Zatem instytucje te mogą bez przeszkód nabywać grunty rolne.

Wójt Czerwonaka - gminy, w której leży Bolechowo, o takiej transakcji nie miał pojęcia: - Jestem zaskoczony, ale oczywiście kuria miała do tego prawo. Na razie nie kontaktowała się z nami, więc nie wiemy, jakie ma plany wobec tych działek – mówił dla Wyborczej wójt Marcin Wojtkowiak. Jeśli grunty zostaną przeznaczone pod inwestycje, cena za m2 może wzrosnąć co najmniej do 100 zł.

Kuria zapewnia, że nie zamierza odsprzedawać tych terenów z zyskiem, a powodem zakupu gruntów był „brak pomieszczeń magazynowych w bliskości Poznania”.

Sprawę tej transakcji skomentowała na forum Okiem Rolnika posłanka partii Wiosna Anita Sowińska: - Dramat polega nie na tym, że politycy i kościół kradną publiczne pieniądze łamiąc obowiązujące prawo, ale na tym, że władza tak formułuje prawo, żeby mogli uwłaszczać się bez łamania prawa. Mogą kraść w białych rękawiczkach i absolutnie nic im za to nie grozi.

(rpf) jp / Źródło: GW, Forum Okiem Rolnika


REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Zenek2323 12 lutego 2021

Już niedługo , Kościoły i sale Katechetyczne opustoszeją ,to do Życia ziemia stanie się niezbędna

0 0
Antek28 12 lutego 2021

Ubiegli KOWR (niezainteresowany) czy i przed nim mają pierwszeństwo w zakupie? Teraz dopłaty+ dzierżawy dla spragnionych. Rolnicy lokalni tych gruntów nie potrzebują. Szczególnie pod Poznaniem. Schemat działań jak w kujaw-pom. ?

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Rolnicy oczekują odszkodowań za szkody wyrządzone przez dzikie ptactwo

Super Visor 20 maja 2023 chat-icon2

18 maja 2023 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się rozmowy dotyczące szkód w uprawach i gospodarce rybackiej powodowanych przez ptactwo takie jak kruki, żurawie, gęsi czy kormorany. Gospodarzem spotkania był podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

W spotkaniu uczestniczyli także sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka oraz dyrektor generalny ochrony środowiska Andrzej Szweda Lewandowski i prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Przedstawiciele samorządu rolniczego wyrazili obawy dotyczące ekonomicznego wpływu na ich uprawy szkód powodowanych przez ptaki, mówili między innymi o trudnościach rolników z rozpoznaniem właściwego organu, do którego należy się zwrócić o pozyskanie zgody na spłoszenie czy też odstrzał ptaków, z których część to zwierzęta łowne oraz objęte częściową ochroną.

Ceny świń: Na VEZG stabilizacja po zeszłotygodniowej podwyżce

Redakcja 1 czerwca 2023 chat-icon1

W notowaniu z 31 maja 2023 roku na giełdzie VEZG została utrzymana cena za kilogram tucznika na poziomie 2,38 euro. Tydzień wcześniej po niemal dwóch miesiącach stagnacji cena wzrosła o 5 eurocentów z poziomu 2,35 euro za kilogram wbc.

VEZG w komentarzu do aktualnego notowania, które ma obowiązywać do 7 czerwca 2023 roku, ocenia, że podaż zwiększona w niewielkim stopniu pozwala na pokrycie popytu na mięso wieprzowe, a sytuacja ta pozwala na utrzymanie cen na niezmienionym rekordowym poziomie.

(rzw) Źródło: VEZG

REKLAMA