REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: Mamy wspaniałych rolników i sadowników, ale oni nie wytrzymają nieudolności tego rządu

Redakcja - Prawo i Finanse
07.08.2021
chat-icon 0

Własyław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej z działaczami Polskiego Stronnictwa Rolniczego

- Sadownicy potrzebują natychmiastowego wsparcia. Mamy wspaniałych rolników i sadowników, ale oni nie wytrzymają nieudolności tego rządu. Ceny skupu owoców miękkich są niemoralnie niskie. Gdzie jest UOKiK, gdzie obiecany Holding Spożywczy? Co z handlem z Rosją? – pyta rządzących prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

fot. PSL
REKLAMA
Własyław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej z działaczami Polskiego Stronnictwa Rolniczego[/caption]

- Sadownicy potrzebują natychmiastowego wsparcia. Mamy wspaniałych rolników i sadowników, ale oni nie wytrzymają nieudolności tego rządu. Ceny skupu owoców miękkich są niemoralnie niskie. Gdzie jest UOKiK, gdzie obiecany Holding Spożywczy? Co z handlem z Rosją? – pyta rządzących prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Sadownicy kolejny rok znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Cena skupu kilograma wiśni to nawet 70 groszy, natomiast jabłek oscyluje wokół 30 groszy za kilogram. To szok i niedowierzanie. Rolnicy nie kryją oburzenia. Mówią wprost o zmowie cenowej podmiotów skupowych - czytamy w komunikacie Polskiego Stronnictwa Ludowego przesłanym do redakcji portalu okiemrolnika.plPSL: Domagamy się interwencji UOKiK

Prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował w czwartek na konferencji prasowej w gospodarstwie sadowniczym w miejscowości Komorna o interwencję UOKiK.


– Domagamy się interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, bo może to jest jakaś zmowa cenowa? Te ceny są niemorlnie niskie. Kilkanaście lat temu były protesty przy cenie 1,60 zł za kilogram, a dzisiaj mamy 0,70 zł za kilogram owoców – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Odblokujmy handel z Rosją

Zdaniem ludowców polskie rolnictwo potrzebuje odblokowania handlu z Rosją. To ogromny rynek zbytu. Inne państwa na czele ze Stanami Zjednoczonymi czy Niemcami dalej prowadzą z Rosją interesy. Polska liczy straty.


– Co dalej z handlem z Rosją? Amerykanie, Niemcy i Rosjanie kończą Nord Stream 2 ponad naszymi głowami. Polski rząd nie upomina się o to, że wszyscy zarabiają i robią interesy z Rosją i tylko my stoimy z boku – stwierdził lider PSL.


– Co się z nami dalej stanie? Zostaniemy pominięci w najważniejszej dziedzinie gospodarczej, która jest naszą marką narodową – w produkcji żywności. Domagamy się odblokowania handlu z Rosją. Zacznijmy od małego rynku granicznego. My dzisiaj nie mamy gdzie sprzedawać swoich najlepszych produktów – kontynuował Władysław Kosiniak-Kamysz.

Gdzie jest obiecany Narodowy Holding Spożywczy?

Przed wyborami rząd PiS składał wiele obietnic wsparcia rolnictwa. Okazały się one bez pokrycia.


 – Gdzie są ceny gwarantowane? Wyrównane dopłaty? Gdzie jest skup interwencyjny? To było obiecane nie teraz, a 6 lat temu. Mają pełnię władzy i ponoszą pełnię odpowiedzialności. Wieś poparła ich nawet w 60%. Co jej zaproponowali w zamian? Likwidację i zaoranie polskiego rolnictwa przez Piątkę Kaczyńskiego – mówił  prezes PSL.


– Pokażcie obiecywany Holding Spożywczy. Przestańcie go chować. Ci rolnicy pojadą tam i sprzedadzą swoje zbiory. Niech Narodowy Holding Spożywczy wyjdzie z ukrycia. Wyznaczymy nagrodę za jego odnalezienie. To była bujda na resorach i kolejna pusta obietnica – kontynuował Kosiniak-Kamysz.


Potrzebny Fundusz Stabilizacji Dochodów Rolniczych

Obecny na konferencji prasowej poseł Czesław Siekierski przypomniał, że ludowcy przygotowali projekt ustawy powołującej fundusz stabilizacji dochodów rolniczych. Ma on gwarantować producentom rolnym stabilizację dochodów z prowadzonej przez nich działalności m.in. w przypadku znacznego ich obniżenia lub w przypadku braku możliwości uzyskania zapłaty za zbyte produkty rolne.(rpf) kp

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA