REKLAMA

Kowalczyk: Czekamy na decyzję KE w sprawie zgody na dopłaty do nawozów

Temat wysokich cen nawozów od kilku miesięcy jest jednym z wielu problemów z jakimi boryka się boryka się rolnictwo. Obecnie rolnicy mogą liczyć na zerowy vat w cenie nawozów (od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku).

fot. MRiRW
31 stycznia 2022 chat-icon1

REKLAMA

Odrzucone zostały senackie poprawki do ustawy budżetowej na 2022 roku, w tym między innymi te dotyczące dopłat do nawozów oraz funduszu rekompensat dla rolników, którzy ponieśli stratę w wyniku upadłości podmiotu skupującego, z kwotą dotacji i subwencji.Na odbywającym się w miniony weekend VIII Kongresie Rolnictwa RP, wiecepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zapowiedział, że są prowadzone rozmowy z Komisją Europejską dotyczące dopłat do nawozów.

– Czekamy na decyzję KE w sprawie zgody na dopłaty do nawozów i wpisanie do ustawy nawozów jako produktu energochłonnego – powiedział szef resortu rolnictwa.

Apeluję do Komisji Europejskiej: dajcie nam jak najszybciej zgodę, żebyśmy z naszych pieniędzy budżetowych mogli pomagać polskiemu rolnikowi – powiedział premier Morawiecki, Zwracając jednocześnie uwagę na konieczność skrócenia drogi od pola do stołu, premier zapowiedział też wdrażanie programu wspierającego przetwórstwo.

– Zrobimy wszystko, użyjemy wszelkich możliwych środków regulacyjnych, finansowych, fiskalnych, żeby Polska wieś była wsią zwycięstwa, zwycięstwa na jednolitym rynku europejskim – powiedział na kongresie premier Mateusz Morawiecki.

(rpf) pp / Żródło: MRiRW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


farmer 31 stycznia 2022

kurza twarz nie kumam czaczy... nie daja ale jak sie unia zgodzi to dadza... cos mnie ominelo jakis matrix

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Wypadki rolnicze: Nie żyje mężczyzna uderzony przez belę siana spadającą z przyczepy

Redakcja 5 czerwca 2023 chat-icon1

Wypadki przy pracy w rolnictwie to niestety dość często opisywane przez nas zdarzenia. Sytuacja, która miała miejsce w miejscowości Chludnie (województwo podlaskie, powiat kolneński, gmina Mały Płock) to przede wszystkim bieg wydarzeń, który można sobie wyobrazić zmieniając koło w załadowanej przyczepie.

Podczas prac polowych dwóch mężczyzn postanowiło wymienić uszkodzone koło w przyczepie na której przewozili  bele siana. Jak relacjonuje świadek zdarzenia, w pewnym momencie przyczepa przechyliła się, a kilka bel siana z niej spadło. Jedna z nich uderzyła w mężczyznę, który stracił przytomność, uderzenie było tak silne, że spowodowało u niego zatrzymanie krążenia.

ARiMR: Ruszył nabór wniosków o dopłaty do ubezpieczenia hodowli drobiu, bydła i świń

Super Visor 24 maja 2023 chat-icon1

Aby otrzymać dofinansowanie w ramach „Zarządzania ryzykiem” trzeba prowadzić zarejestrowaną hodowlę drobiu, bydła i świń. Ważne jest również posiadanie prawa do nieruchomości, na terenie której prowadzony jest chów zwierząt. O tę pomoc mogą się też starać producenci rolni, którzy są wspólnikami spółki cywilnej, a po spełnieniu dodatkowych warunków, również przedsiębiorcy zagraniczni, którzy wykonują działalność gospodarczą na terytorium Polski.

Kolejnym warunkiem niezbędnym przy staraniach o to dofinansowanie jest podpisana i aktywna umowa ubezpieczenia zwierząt od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych zakażeniem bakterią salmonelli. Są też wymagania dotyczące minimalnej ilości zwierząt. W przypadku drobiu polisa musi dotyczyć co najmniej 1000 sztuk: niosek, kurcząt, gęsi, lub też indyków rzeźnych. Przy hodowli świń wystarczy ubezpieczyć od salmonellozy 14 zwierząt, a jeśli chodzi o hodowlę bydła – co najmniej 4 zwierzęta.

REKLAMA