REKLAMA

Kowalczyk o rynku wieprzowiny: Uzyskiwane ceny, a co za tym idzie i dochody rolników nie są wystarczające na pokrycie kosztów produkcji

22 listopada 2021 roku podczas otwartego spotkania z rolnikami w Pułtusku wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, przedstawił najpilniejsze zadania do rozwiązania w rolnictwie. W spotkaniu zebrało się około 150 rolników. Henryk Kowalczyk omówił bieżącą sytuację na rynku oraz zaprezentował działania resortu rolnictwa. Jako pierwszy został poruszony temat trudnej sytuacji na na rynku trzody chlewnej.

fot. MRiRW
Redakcja - Prawo i Finanse 23.11.2021 chat-icon3

REKLAMA
– Uzyskiwane ceny, a co za tym idzie i dochody rolników nie są wystarczające na pokrycie kosztów produkcji – powiedział wicepremier, zaznaczając, że w jego ocenie niskie ceny skupu i afrykański pomór świń powodują, że wielu rolników zastanawia się nad zaprzestaniem chowu trzody chlewnej.

– To dotyczy całej Europy i należy mieć na uwadze, że za kilka miesięcy sytuacja się zmieni, dlatego niezwykle istotne jest utrzymanie tej produkcji – dodał Henryk Kowalczyk, informując jednocześnie, że przygotowywane są kolejne elementy wsparcia dla producentów świń.

– Będą dopłaty do utrzymania loch. Wykorzystany zostanie w tym celu mechanizm związany z dobrostanem zwierząt – mówił szef resortu rolnictwa.

– Tam, gdzie rolnicy są zmuszeni zawiesić hodowlę ze względu na ASF zwiększymy i to zdecydowanie, bo pięcio-sześciokrotnie w stosunku do obecnych stawek, poziom rekompensaty – informował rolników wicepremier Kowalczyk.

Przy okazji omawiania sytuacji związanej z afrykańskim pomorem świń, szef resortu rolnictwa przypomniał, że temin sporządzenia Planów Bioasekuracji został przedłużony do końca listopada. Minister apelował też o szybkie jego opracowanie. Plan ten obowiązkowy dla gospodarstw utrzymujących świnie, które znajdują się w strefach ASF i chcą przemieszczać swoje zwierzęta. Dodał przy tym, że w opracowaniu tego dokumentu bezpłatnie pomagają rolnikom fachowcy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz z Inspekcji Weterynaryjnej.

Wicepremier zapowiedział też, że rząd rozważa zdyscyplinowanie myśliwych, którzy wobec braku realizacji planu odstrzału będą mogli tracić obwody łowieckie.

W odniesieniu do problemów związanych z przechowywaniem odstrzelonych dzików wicepremier zapowiedział, że trwają prace nad usunięciem barier administracyjnych i wykorzystaniu elektronicznych ksiąg łowieckich, tak aby ustrzelone sztuki dziki znajdowały się w chłodni maksymalnie przez dwie doby.

Pozostałe tematy poruszone podczas spotkanie były związane z wysokimi cenami nawozów mineralnych, ubezpieczeń rolniczych, programu Energia dla wsi, Europejskiego Zielonego Ładu oraz płatności bezpośrednich, zasiłków z KRUS i emerytur rolniczych.

Ceny nawozów mineralnych

Kolejnym tematem poruszonym przez wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi była sytuacja na rynku nawozów mineralnych.

– To co mogliśmy zrobić – zostało już zrobione. Po rozmowach z wicepremierem Jackiem Sasinem i działaniami ze strony Grupy Azoty ceny spadły, ale jest pewna bariera kosztowa, której nie da się przeskoczyć. Sytuacja się nieco ustabilizowała. Trudno jednak przewidzieć czy ceny nawozów w nadchodzących miesiącach będą spadały, czy będą rosły – przypomniał szef resortu rolnictwa.

Wicepremier zwrócił jednak uwagę, że decydującą rolę w kwestii wzrostu cen nawozów odegrał wzrost cen gazu i bez ich spadku nie ma co liczyć, że ceny nawozów będą nizsze.

Ubezpieczenia

– Będziemy zachęcać rolników do ubezpieczania swoich upraw i zwierząt. Bardzo ważne jest, aby ubezpieczenia były powszechne – podkreślił wicepremier Kowalczyk i dodał, że najlepiej gdyby to odbywało się w systemie ubezpieczeń wzajemnych.

– Chcemy, aby KRUS nabył udziały w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych i aby wokół tej instytucji został zbudowany system rolniczych ubezpieczeń wzajemnych – dodał szef resortu rolnictwa.

Wicepremier poinformował, że mamy dość środków na dopłaty do ubezpieczeń rolnych w wysokości 65 procent, czyli na maksymalnym poziomie dozwolonym unijnymi przepisami.

Wicepremier Kowalczyk przypomniał, że na ten cel przeznaczonych zostało 1,5 mld zł, a w rezerwie budżetowej na wypadek znacznych klęsk zarezerwowane zostały aż 3 mld zł.

Energia dla wsi

Odpowiadając na pytania rolników szef resortu rolnictwa poinformował, że w sprawie energii dla wsi pracuje zespół roboczy, w skład którego wchodzą eksperci z resortów rolnictwa i klimatu.

– Chodzi o to, aby wykorzystywane były rozproszone źródła energii: fotowoltaika, spiętrzenia wodne, biogazownie, energetyka wiatrowa i magazyny energii. W tym systemie musi być też udział samorządów, bo wówczas można korzystać z różnych źródeł finansowania – podkreślił wicepremier.

Europejski Zielony Ład

Rozmawiając z rolnikami szef resortu rolnictwa podkreślił również możliwości, jakie będą wynikały z Europejskiego Zielonego Ładu. Zwrócił uwagę, że w skali europejskiego rolnictwa może to oznaczać redukcję produkcji rolnej.

– Ale to też szansa dla nas. Mamy bliżej do zrównoważonego rolnictwa niż inne kraje – dodał szef resortu rolnictwa.

Płatności bezpośrednie

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk wyjaśniał dziś rolnikom, że w ramach I filara nastąpi wzrost płatności dla gospodarstw rolnych o powierzchni do 50 ha, które otrzymają je w wysokości powyżej średniej unijnej.

Natomiast w ramach II filara możliwości one będą realizowane poprzez ekoschematy.

– Są ekoschematy proste, jak plany nawozowe, czy rolnictwo zrównoważone, ale są też ekoschematy trudne, jak np. rolnictwo ekologiczne – podkreślił wicepremier.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział ponadto chęć zmiany dotychczasowego systemu dopłat do materiału siewnego, urealnienie zasiłku chorobowego w ramach KRUS oraz zniesienie wymogu przekazania gospodarstwa przy przejściu na emeryturę, w przypadku braku następcy.

(rpf) Julianna Makowska / Źródło: MRiRW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (3)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


rol24 23.11.2021

gadanie i gadanie , myslalem ze agrounia cos zroboi ale oni teraz sie zajmuja sprawami pracownikow amazona zamiast rolnikami. czy ktos sie znajdzie w koncu kto bedzie rolnikow reprezntowac??????

0 0
rolniczka 23.11.2021

ico ztego ze mowi niech robi cos bo mowi ze tylko jest probblem ale jak je wszsyskie rozwiazac jest wazne!

0 0
Scept 23.11.2021

Czy nowy minister Henryk Kowalczyk da radę????? trzeba zapytać na jakimś forum rolniczym co o tym sądzą rolnicy, jakie są ich opinie - puki co jest ciężko w kazdej praktycznie gałęzi rolnictwa , wieprzowina to tylko szczyt góry lodowej ....

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA