REKLAMA

Kozie mleko – właściwości, na co pomaga?

Redakcja - Zdrowie
20.02.2022
chat-icon 1

Na sklepowych półkach możemy zauważyć przede wszystkim mleko krowie. Ostatnimi czasy popularność zyskują także napoje roślinne, które dla wielu osób są bardzo dobrą alternatywą, jeżeli z jakichś powodów nie chcą lub nie mogą spożywać tego zwierzęcego. Na rynku dostępne jest także kozie mleko, ale wciąż bywa stosunkowo rzadko wybierane.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Na sklepowych półkach możemy zauważyć przede wszystkim mleko krowie. Ostatnimi czasy popularność zyskują także napoje roślinne, które dla wielu osób są bardzo dobrą alternatywą, jeżeli z jakichś powodów nie chcą lub nie mogą spożywać tego zwierzęcego. Na rynku dostępne jest także kozie mleko, ale wciąż bywa stosunkowo rzadko wybierane. 

Może wynikać to z faktu nieświadomości wielu osób na temat dostępności tego napoju. Dodatkowo mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jest ono niezwykle zdrowe. W poniższym artykule chcielibyśmy się skupić na tym produkcie, a przede wszystkim jego prozdrowotnych właściwościach. Opowiemy Ci między innymi o tym, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie, a także na co pomaga kozie mleko. Zachęcamy Cię do lektury!

Kozie mleko – jakie ma właściwości?

Można powiedzieć, że na pierwszy rzut oka kozie mleko niewiele się różni od tego pozyskiwanego od krowy. Jednak po wielu badaniach uznano, że to pochodzące od kóz jest właściwie znacznie zdrowsze i lepsze dla człowieka. Okazuje się, że zarówno białka, jak i tłuszcze wchodzące w skład koziego mleka są lepiej przyswajalne przez ludzki organizm. Mimo tego, że kozie mleko jest znacznie tłustsze niż krowie, to nasz układ pokarmowy dużo lepiej radzi sobie z jego trawieniem. Poza tym mleko kozie jest bogatsze w minerały i witaminy niż krowie lub napoje roślinne.

Osoby świadome, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu należy dostarczać mu odpowiednich składników odżywczych, chętnie decydują się na picie mleka koziego, jeżeli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Niestety ci, którzy borykają się chociażby z problemem wrażliwych jelit, powinni skonsultować z lekarzem dołączenie go do diety. Dlaczego? To napój bogaty w białka serwatkowe, które bywają silnie alergizujące.

Na co pomaga kozie mleko?

Kozie mleko charakteryzuje się wysoką zawartością między innymi fosforu, potasu, wapnia czy sodu. Poza tym jest to napój tłusty i kaloryczny, więc pomaga w przyswajaniu wartości odżywczych z innych posiłków. Jak wspomnieliśmy, wiele osób decyduje się na picie mleka koziego przez wzgląd na jego prozdrowotne właściwości. Regularne spożywanie tego napoju doskonale sprawdzi się, jeżeli chcesz obniżyć poziom cholesterolu we krwi. To z kolei bezpośrednio przełoży się na lepszą pracę Twojego serca. Poza tym im niższy poziom cholesterolu – tym mniejsze ryzyko wystąpienia chociażby zawału.

Osoby, które mają problem z niedoborami miedzi i żelaza, powinny rozważyć picie mleka koziego, gdyż jego spożywanie pomaga w przyswajaniu właśnie tych pierwiastków. Z przeprowadzonych badań wynika także, że chroni ono organizm przed zachorowaniem na przykład na raka.

Czy dzieci mogą pić kozie mleko?

W pierwszych miesiącach życia dziecko powinno niezbędne składniki odżywcze mieć dostarczane za pośrednictwem mleka matki lub imitującego je zamiennika. Kiedy maluch będzie wystarczająco duży, nie istnieją żadne przesłanki, by nie mógł spożywać koziego mleka. Szczególnie, że regularne picie go przez najmłodszych wiąże się z poprawieniem mineralizacji ich kości.

W związku z tym picie koziego mleka jest dobrym rozwiązaniem – zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Oczywiście, należy w tym zachować umiar, ponieważ jest dość kaloryczne. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ilości jakie powinieneś pić – zachęcamy Cię do skontaktowania się ze swoim lekarzem rodzinnym, który na pewno podzieli się z Tobą fachową opinią w tej kwestii.

Na co pomaga kozie mleko, oprócz poprawienia jakości pracy serca i przyswajania żelaza?

Wszystkie kobiety, które doświadczają bolesnych miesiączek, powinny rozważyć picie mleka koziego, gdyż wykazuje ono właściwości łagodzące ból w tym przypadku. Ponadto sugerowane jest starszym osobom, których kości z wiekiem stają się coraz bardziej łamliwe.

Można powiedzieć, że kozie mleko pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia człowieka. Jeżeli masz problem z utrzymaniem stałej wagi, to być może pomoże Ci w tej kwestii właśnie regularne spożywanie mleka pochodzącego od kóz.

Jak pić mleko kozie?

Czy istnieje jakaś specjalna technika picia mleka koziego? Właściwie nie, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by zastąpić pite do tej pory mleko krowie właśnie tym od kóz. Na rynku pojawia się także coraz więcej produktów na jego bazie. Są to między innymi jogurty czy sery różnego typu, często z dodatkami np. ziół.

Zanim zdecydujesz się na zmianę nawyków żywieniowych, pamiętaj o tym, by najpierw spróbować mleka koziego, gdyż to napój, który charakteryzuje się mocnym i dość charakterystycznym aromatem oraz smakiem.

Na co pomaga kozie mleko? Podsumowanie

Jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie, byś pił kozie mleko - koniecznie spróbuj wprowadzić je do diety. Może się okazać, że będzie to doskonałe rozwiązanie Twojego problemu ze snem lub układem trawiennym. Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się dla Ciebie pomocny.

Chcesz więcej dowiedzieć się na temat produktów odzwierzęcych? Zachęcamy Cię do zapoznania się z resztą artykułów na naszym blogu, które przygotowaliśmy, korzystając z naszej rozległej wiedzy i dużego doświadczenia.

(rw)

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


farmer 05.05.2022

nie wiem na co pomaga i na co szkodzi ;-) ale mi po prostu zwyczajnie bardzo smakuje... a i kózki fajne stworki

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA