REKLAMA

KPRM: Pakiet pomocy dla rolników wyniesie 10 mld złotych. Kto otrzyma wsparcie?

Redakcja - Prawo i Finanse
21.04.2023
chat-icon 0

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformowali o specjalnym pakiecie pomocy dla rolników na łączną kwotę wynoszącą około dziesięciu miliardów złotych.

fot. KPRM
REKLAMA

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformowali o specjalnym pakiecie pomocy dla rolników na łączną kwotę wynoszącą około dziesięciu miliardów złotych.

W pakiecie nazwanym „Konkretami dla polskiej wsi” pojawiły dostępne są środki dotyczące następujących form pomocy:

- do 300 ha zwiększona została pomoc dotycząca dopłat do zboża,

- podwyższona została kwota zwrotu akcyzy za litr oleju napędowego,

- pomoc dla producentów pszenicy oraz dopłaty do nawozów,

- kontrolowany tranzyt zboża z Ukrainy poza granice Polski.

Kancelaria Premiera Rady Ministrów podaje, że w ramach pomocy podniesiona zostanie między innymi kwota zwrotu akcyzy za litr oleju napędowego. Jest to wzrost ze 1,20 zł do poziomu 1,46 zł. Pojawiła się też deklaracja, że po akceptacji Komisji Europejskiej, dopłata do litra oleju napędowego wykorzystywanego do pracy przy produkcji rolnej zostanie podniesiona do 2 za litr do paliwa zakupionego od 1 lutego do 31 lipca 2023 r. Jest to dwukrotny wzrost w stosunku do 2022 roku, kiedy kwota zwrotu wynosiła 1 zł.

– To będzie wielka ulga. Rolnicy doskonale o tym wiedzą – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Uruchomiona zostanie pomoc dla rolników potrzebujących wsparcia w związku z zakłóceniami rynku, spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę. Wsparcie jest przeznaczone dla tych producentów rolnych, którzy sprzedali pszenicę w terminie od 15 kwietnia do 15 czerwca 2023 r., a ich gospodarstwo nie przekracza 300 ha. Kwota pomocy dla producentów pszenicy wyniesie 1400 zł do tony.

Dopłaty będą przeznaczone także dla producentów rolnych posiadających gospodarstwo o areale wynoszącym do 300 hektarów, którzy zakupili w terminie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r nawozy minerale (inne niż wapno nawozowe oraz wapno nawozowe zawierające magnez).

– Rolnicy już niedługo zaczynają najintensywniejsze prace polowe – pierwsze sianokosy, potem żniwa – będą mogli wyjechać w pole spokojniejsi. Nigdy nie zostawimy rolników, nigdy nie zostawimy polskiej wsi samej sobie – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Z deklaracji premiera Morawieckiego wynika też, że zostaną przeznaczone dodatkowe środki na wsparcie dla producentów kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku, w związku ze zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy. Pomoc będzie przyznawana dla gospodarstw o powierzchni do 300 ha użytków rolnych, a stawki pomocy mają być zróżnicowane w zależności od odległości poszczególnych regionów Polski od portów, przez które możliwy jest wywóz zboża z kraju oraz od rynków zbytu na zachodzie Unii Europejskiej.

Nabór wniosków będzie trwał od 1 do 30 czerwca 2023 roku, a wsparcie będzie organizowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji dodał, że wprowadzony został kontrolowany tranzyt zboża korytarzami solidarnościowymi za granicę naszego kraju oraz do portów, a transport ma zakładane elektroniczne plomby z GPS. Produkty rolno-spożywcze z Ukrainy transportowane są bez rozładunku przez terytorium Polski do portów lub poza granice naszego kraju. Kontrolą transportu tranzytowego zajęła się służba celno-skarbowa.

(rpf) pp / Źródło: KPRM

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA