REKLAMA

Kraje przyfrontowe za przedłużeniem zakazu wwozu zboża z Ukrainy

Redakcja
07.09.2023
chat-icon 0

O tym, że ministrowie rolnictwa państw przyfrontowych opowiadają się za przedłużeniem zakazu wwozu ukraińskiego zboża, powiedział szef resortu rolnictwa Robert Telus podczas konferencji w Karpaczu, gdzie odbywa się XXXII Forum Ekonomiczne. - Robimy wszystko żeby tak się stało – dodał minister.

fot. MRIRW
REKLAMA

Robert Telus przedstawił przebieg rozmów odbywających się 5 września 2023 roku na nieformalnej Radzie Ministrów UE ds. rolnictwa. Minister mówił też o rozmowach z premierem Mateuszem Morawieckim z 6 września br.

Obecny na konferencji Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zaprezentował częściowe dane dotyczące eksportu zboża z Ukrainy.

– Przed wprowadzeniem zakazu wwozu zboża do krajów przyfrontowych Ukraina eksportowała drogą lądową do UE na początku roku około 3 mln ton zboża. Po wprowadzeniu zakazu spadł on do około 2,2 mln ton, ale teraz wrócił on ponownie do poziomu około 3-3,4 mln ton – poinformował na podstawie danych minister Robert Telus, dodając, że liczby te wskazują, że to zamknięcie importu do naszych pięciu krajów w niczym nie przeszkadza.

Z informacji przekazanych przez ministra wynika, że niezależnie od tego jaką decyzję w tej sprawie podejmie Komisja Europejska, Polska wraz z krajami przyfrontowymi z tzw. piątki podejmie swoją zakazującą importu zbóż do naszego kraju z Ukrainy. Robert Telus podkreślił, że jest to działanie w interesie polskiego rolnika i Polski.

W konferencji szefowi resortu rolnictwa towarzyszyli ministrowie: sekretarz stanu Janusz Kowalski oraz podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

(rpf) Źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA