REKLAMA

KRIR wnioskuje o zwiększenie środków na prace nad szczepionką przeciwko ASF

Redakcja
06.06.2023
chat-icon 1

Nasz kraj od wielu lat zmaga Polska zmaga się z problemem afrykańskiego pomoru świń ASF. Występowanie tego wirusa ma poważne konsekwencje dla polskiego sektora rolnictwa, a zwłaszcza dla hodowców świń.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Bardzo istotne są więc badania nad szczepionką przeciwko ASF, które w kryzysowej sytuacji ASF nabierają kluczowego znaczenia. O zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na te badania wnioskuje Krajowa Rada Izb Rolniczych, która 1 czerwca 2023 roku realizując wniosek zgłoszony podczas XVI posiedzenia KRIR VI kadencji zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa w sprawie prowadzenia badań nad szczepionką przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF) oraz przeznaczeniu środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

KRIR w piśmie do szefa resortu rolnictwa zwraca się również o udzielenie informacji na temat postępów w badaniach nad szczepionką przeciwko ASF.

Wiedza na temat osiągnięć naukowych i potencjalnych rozwiązań w tym obszarze jest niezwykle istotna dla naszych hodowców świń, którzy borykają się z trudnościami związanymi z ryzykiem wystąpienia ASF

Zarząd KRIR
2023-06-01 Pismo do MRiRW

Potrzeba utrzymania odpowiedniego pogłowia świń w Polsce to kolejny argument wysunięty przez Krajową Radę Izb Rolniczych, której zarząd we wniosku do ministra podkreśla, że wzrost zachorowań na ASF prowadzi do konieczności redukcji pogłowia, co ma nieodwracalne skutki dla gospodarstw rolnych i całej branży.

KRIR podnosząc powyższe argumenty zwrócił się do ministerstwa rolnictwa o prowadzenie skutecznych działań w celu ochrony zdrowia świń i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się ASF, podkreślając, że walka z ASF wymaga kompleksowych działań, takich jak kontrole sanitarno-weterynaryjne, edukacja hodowców, oraz działania prewencyjne. Jednak badania nad szczepionką są kluczowym elementem strategii ochrony naszego pogłowia świń. Dlatego też wnosimy o podjęcie odpowiednich kroków w celu wzmocnienia badań nad szczepionką oraz udostępnienie informacji na temat postępów w tym zakresie.

(rzw) Źródło: KRIR

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


hodowca 06.06.2023

zeby tylko swinie nie mialy innych problemow po tym

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA