REKLAMA

KRIR zawnioskował o stworzenie niezależnego systemu oceny poubojowej półtusz

Redakcja - Prawo i Finanse
03.04.2018
chat-icon 0

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się doMinistra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z propozycją stworzenia niezależnego od zakładów ubojowych systemu oceny poubojowej półtusz wieprzowych oraz wołowych.

fot. Tomasz Kodłubański
REKLAMA

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z propozycją stworzenia niezależnego od zakładów ubojowych systemu oceny poubojowej półtusz wieprzowych oraz wołowych.

Polska jest obecnie jednym z nielicznych krajów w Unii Europejskiej, gdzie ocena poubojowa dokonywana jest bezpośrednio przez pracowników ubojni, która skupuje zwierzęta. Takie rozwiązanie sprawia, że rolnicy mają wątpliwości odnośnie wiarygodności przeprowadzanych badań. W takich okolicznościach nie trudno oprzeć się wrażeniu, że wyniki oceny mogą być różne od stanu rzeczywistego.

KRIR uważa, że w Polsce powinna nastąpić zmiana przepisów dotyczących klasyfikacji półtusz i w tym momencie nie istnieją żadne przeszkody, aby powołać niezależną jednostkę klasyfikującą tusze zwierzęce. 

Miałaby ona zajmować się wykonywaniem pomiarów mięsności półtusz oraz kwalifikacji w ramach coraz bardziej popularnych i koniecznych ze względów marketingowych systemów jakości mięsa, jak np. QAFP, QMP, PQS. 

Samorząd rolniczy nie ma wątpliwości, że obowiązkowa klasyfikacja półtusz przez firmę niezależną zwiększyłaby wiarygodność i niezależność dokonywanych pomiarów.

(rpf) Krzysztof Przepióra, KRIR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA