Królik belgijski olbrzym – ile waży, ile żyje, rozmnażanie, cena
Królik belgijski, nazywany też flandryjskim, tuż obok barana francuskiego jest najpopularniejszą dużą rasą królików.
Pochodzi z Flandrii, a dokładniej z okolic miasta Gent zlokalizowanego w Belgii. Stanowi najstarszą rasę królików. Aby dowiedzieć się więcej o tych zwierzętach hodowlanych, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.
Królik belgijski olbrzym - historia tej rasy
Hodowla belgijskich olbrzymów rozpoczęła się już w XIX wieku. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzą one z Belgii. Rasa ta powstała w wyniku skrzyżowania różnych gatunków o przeznaczeniu futerkowych i mięsnych.
Króliki hodowlane – najpopularniejsze rasy
Na początku XX wieku można było podziwiać olbrzymy belgijskie na wystawach. Dziś hodowane są przede wszystkim w celu pozyskiwania mięsa i futra. Często są też wybierane na zwierzęta domowe. Dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu stanowią wspaniałych towarzyszy.
Olbrzym belgijski - waga
Króliki rasy olbrzym belgijski naprawdę zasługują na miano olbrzymów. Dorosłe osobniki ważą zazwyczaj ok. 6-7 kg, jednak czasem ich masa ciała osiąga nawet 10 kg. Należy pamiętać, że samice zwykle ważą więcej niż samce.
Jak rozpoznać płeć królika?
Duża masa ciała tej rasy idzie w parze ze znaczną długością - królik olbrzym belgijski może osiągać nawet do 90 cm. Ma on również długie, sztywne uszy. Ich długość wynosi do 20 cm.
Olbrzymy belgijskie często są porównywane z baranami francuskimi ze względu na swoją masę. Jak je odróżnić? Po uszach, które u baranów są zwisające i dłuższe - zazwyczaj osiągają do 45 cm długości.
Królik belgijski olbrzym - umaszczenie
Już wiadomo, ile żyje królik olbrzym belgijski. Teraz czas dowiedzieć się, jakie odmiany barwne mogą mieć te zwierzęta. Wymienia się olbrzymy:
- zającowate;
- szare;
- niebieskie;
- żółte;
- białe;
- szynszylowate;
- żelazisto-szare;
- czarne.
Królik belgijski olbrzym - hodowla
Aby rozpocząć hodowlę olbrzymów belgijskich, trzeba przede wszystkim zainwestować w odpowiednio duże klatki. Ponadto należy zdobyć wiedzę na temat żywienia tych zwierząt. Trzeba mieć na uwadze, że nieodpowiednio karmione belgijskie olbrzymy wykazują skłonność do karłowacenia. Początkującym zaleca się rozpoczęcie od założenia mniejszej hodowli królika belgijskiego. Dzięki temu możliwe będzie lepsze poznanie specyfiki tej rasy.
Myksomatoza u królików – w jaki sposób się objawia i jak z nią walczyć
Belgijski olbrzym - karmienie
Króliki olbrzymy belgijskie są zwierzętami roślinożernymi. W ich diecie powinny znaleźć się świeże warzywa, w tym kapusta i marchewka. W jadłospisie olbrzyma nie powinno zabraknąć też lucerny, będącej przysmakiem królików. Menu belgijskiego olbrzyma należy także uzupełnić o dobrą paszę, mającą formę ziaren bądź śruty z kukurydzy, owsa, jęczmienia albo pszenicy. Króliki dobrze przyswajają również otręby jęczmienne i owsiane.
Olbrzym belgijski - ile żyje?
Ile żyje królik olbrzym belgijski? Dość krótko. Dojrzałość ubojowa tych królików przypada na 5-6. miesiąc życia. Jednak olbrzymy będące zwierzętami domowymi mogą dożyć nawet 10 lat. Należy mieć na uwadze, że długość życia królika uzależniona jest w dużej mierze od warunków hodowlanych i jakości diety.
Na co warto szczepić króliki hodowlane?
Olbrzym belgijski - rozmnażanie
Dojrzałość płciowa królika belgijskiego jest osiągana w różnym czasie, w zależności od płci. W przypadku samic ma to miejsce w 8-10. miesiącu życia. Natomiast samce osiągają dojrzałość płciową w 12. miesiącu życia.
Olbrzymy belgijskie są dość płodne. Ich rozmnażanie powinno odbywać się w klatce lub we właściwie przystosowanym pomieszczeniu. Kluczowy jest dobór odpowiednich samic i samców. Ważne jest prowadzenie karty kryć, aby nie rozmnażać królików w bliskim pokrewieństwie. W przeciwnym razie może dojść do problemów z porodem i wystąpienia wad genetycznych.
Olbrzym belgijski - cena
Ile kosztuje królik olbrzym belgijski? Nie da się wskazać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Cena uzależniona jest od pewnych czynników, m.in. wieku, umaszczenia i płci. Koszt zakupu olbrzymów belgijskich można sprawdzić m.in. na portalach ogłoszeniowych, forach internetowych poświęconych hodowli królików, serwisach aukcyjnych czy targach zwierząt hodowlanych.
(rzw)
Czy hodowla królików jest opłacalna?
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.