Krowa Simental – opis rasy, charakterystyka, hodowla
Bydło Simental to szwajcarska rasa, której historia sięga średniowiecza – dzisiaj jej pogłowie jest jednym z najliczniejszych na świecie i liczy około 41 milionów sztuk. Dzięki bardzo dobrej zdolności do aklimatyzacji do różnych warunków jest popularna aż na pięciu kontynentach.

To jednak niejedyna zaleta rasy krów Simental, co sprawia, że coraz więcej rolników jest zainteresowanych jej hodowlą. Czym charakteryzuje się ta rasa i co należy wiedzieć przed założeniem hodowli? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Bydło rasy Simental – czym się cechuje?
Krowa Simental to bydło dużego kalibru – masywna budowa wynika z faktu, że pierwotnie pogłowie tej rasy było bydłem roboczym. Obecnie posiada ono cechy zarówno ras mlecznych, jak i mięsnych. To, do czego będzie ono głównie wykorzystywane, zależy od warunków hodowlanych. Rasa krów Simental jest w dużym stopniu odporna na choroby oraz wytrzymała. Posiada mocne kończyny, szeroką i ciężką głowę i równomierne umięśnienie, a masa ciała sięga 700-800 kilogramów dla krów i 1000-1200 kilogramów w przypadku buhajów.

Ile kosztuje kurs na drona dla rolnika i co obejmuje?
Bydło Simental należy do ras, które dojrzewają wcześnie, jako że jałówki mogą się cielić już w 30 miesiącu życia, a znaczna masa jest typowa również dla cieląt, które osiągają od 35 do 45 kilogramów i cieszą się dobrym zdrowiem. Jedna samica jest w stanie wydać na świat nawet do 16 cieląt, przy czym pomiędzy kolejnymi cieleniami upływa mniej więcej 390 dni. Warto podkreślić, że rasa krów Simental cechuje się wysoką wartością indeksu inseminacyjnego na poziomie około 1,6, a porody nie należą do trudnych – często nie wymagają interwencji lekarskiej. Inseminacja jest możliwa już po 16. miesiącu życia jałówki. Kolejną ważną zaletą bydła rasy Simental jest jego długowieczność – jego wydajność produkcyjna sięga bowiem 15 lat.
Hodowla bydła Simental – produkcja mleka
Bydło Simental cechuje się znaczną wydajnością mleczną, która plasuje się na poziomie 5-7 tysięcy litrów na rok. Pełna wydajność jest osiągana w wieku 4-6 lat, a jej intensywność jest uzależniona od warunków środowiskowych, stanu zdrowia, wieku oraz diety. Najniższe wyniki pod tym względem osiągają krowy podczas pierwszej laktacji, natomiast najwyższe – w przypadku piątej. Sama laktacja trwa 305 dni i w jej trakcie można spodziewać się około 20-30 litrów mleka dziennie.

Rzepak wiosną – kiedy i jak nowozić
Mleko wyróżnia się wysoką zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz niską zawartością cholesterolu. Jest ponadto bogate w białko oraz kazeinę, dzięki czemu jest cenione w kontekście produkcji serów oraz wykazuje bardzo dobry poziom antygenowości.
Hodowla bydła mięsnego Simental
Bydło rasy Simental wykazuje wydajność rzeźną podobną do tej osiąganej w przypadku ras typowo mięsnych – wynosi ona około 60 procent. Krowy cechują się wysoką klasą tusz, przy czym stosunek mięśni do tłuszczu jest najlepszy około 18 miesiąca ich życia. Bydło wykazuje wysokie przyrosty dzienne, jako że świetnie wykorzystuje paszę.
Warto ponadto podkreślić, że mięso pozyskiwane z bydła rasy Simental cechuje się bardzo dobrymi walorami kulinarnymi, w tym kruchością i soczystością. Jedną z najważniejszych zalet rasy jest to, że wyróżnia się wysoką wydajnością zarówno w przypadku mleka, jak i mięsa.
Dieta, warunki hodowlane i zdrowie krowy Simental
Bydło Simental wymaga dbałości o dobrze zbilansowaną dietę, która w okresie laktacji powinna zawierać zwiększoną ilość białka. Zimą warto podawać pasze treściwe, na przykład z jęczmieniem, natomiast w pozostałych przypadkach pasze objętościowe – siano, zielonki czy sianokiszonki. Warunki hodowlane powinny obejmować dobry dostęp do świeżego powietrza. Przestronne, dobrze wentylowane obory oraz duże pastwiska to optymalne warunki dla bydła rasy Simental.

Odmiany ziemniaków jadalnych
Choć cechuje się ono wysoką odpornością na choroby, należy pamiętać o regularnych kontrolach u weterynarza, profilaktyce chorób wymion oraz higienę w oborze i podczas dojenia. To niezbędne kroki do tego, aby krowa Simental wykazywała wydajność mleczną na odpowiednim poziomie. W celu wspomożenia jej kondycji można rozważyć suplementację wapnia, fosforu oraz witamin A, D i E.
(rzw)

Polska gęś biała (owsiana) kołudzka – charatkerystyka, opis, waga, hodowla, cena
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.