REKLAMA

KRUS: Jaka wysokość składki w trzecim kwartale 2024 roku?

Redakcja
14.06.2024
chat-icon 0

O wysokości składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe w trzecim kwartale 2024 roku poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Z przekazanych przez instytucję informacji wynika, że w trzecim kwartale br. kwota składki jaką będzie musiał uregulować płatnik miesięcznie na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie za podlegającego mu przez cały miesiąc rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika nie zmieni się i wyniesie 60 złotych miesięcznie.

W związku z powyższym gdy małżonek lub domownik objęty jest tym ubezpieczeniem na wniosek wyłącznie w zakresie ograniczonym, należna składka (stanowiąca 1/3 pełnej składki) to niezmiennie 20 złotych na miesiąc.

W czerwcu 2024 roku wysokość emerytury podstawowej wynosi 1 602,86 złotych. W związku z tym podstawowa miesięczna składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za rolników, małżonków i domowników w trzecim kwartale 2024 roku nie ulega zmianie i wynosi 160 zł.

W konsekwencji dodatkowa miesięczna składka na to ubezpieczenie za rolników prowadzących gospodarstwo o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych użytków rolnych wynosić będzie nadal:
- 192,00 zł, tj. 12 proc. emerytury podstawowej - dla gospodarstw rolnych obejmujących obszar użytków rolnych do 100 ha przeliczeniowych;
- 385 zł, tj. 24 proc. emerytury podstawowej -. dla gospodarstw obejmujących od 100 do 150 ha przeliczeniowych;
- 577 zł, tj. 36 proc. emerytury podstawowej - dla gospodarstw obejmujących od 150 do 300 ha przeliczeniowych;
- 769 zł, tj. 48 proc. emerytury podstawowej - dla gospodarstw obejmujących powyżej 300 ha przeliczeniowych.

Wraz z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypominamy o ustawowym terminie uregulowania należnych składek za rolników, małżonków i domowników, który w przypadku trzeciego kwartału 2024 roku upływa 31 lipca. Z kolei w przypadku płatności za pomocników rolnika termin zapłaty za dany miesiąc upływa z 15. dniem następnego miesiąca.

(rpf) Źródło: KRUS

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA