REKLAMA

KRUS: Rehabilitacja lecznicza dla osób po przebytej chorobie COVID-19

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uruchamia nowy profil rehabilitacji leczniczej dla osób po przebytej chorobie COVID-19. Podstawą jest udokumentowana choroba COVID-19.

fot. Adobe Stock
21 maja 2021 chat-icon0

REKLAMA
Rehabilitacja będzie organizowana w dwóch Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS: w Jedlcu od 24.05.2021 r. i w Szklarskiej Porębie od 4.06.2021 r. Procedury kierowania na rehabilitację dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 obowiązują, jak przy kierowaniu na rehabilitację osób ze schorzeniami układu ruchu i układu krążenia.

Z rehabilitacji leczniczej realizowanej za pośrednictwem KRUS mogą korzystać osoby zagrożone całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym, albo uznane okresowo za całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym, ale rokujące odzyskanie tej zdolności w wyniku leczenia i rehabilitacji. Muszą one jednak spełniać określone kryteria dotyczące zasad podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. W związku z tym na turnusy rehabilitacyjne kierowane są osoby, które spełniają jeden z następujących warunków:
1. Podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie.
2. Podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą.
3. Mają ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy i zachowali zdolność do samodzielnej egzystencji.

W każdym przypadku uzasadnionym potrzebami zdrowotnymi pacjenta okres oczekiwania na ponowne skierowanie może zostać skrócony, a sam pobyt przedłużony.

REKLAMA
Każdorazowo świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest na wniosek lekarza ustalającego wskazania do odbycia rehabilitacji. Do wniosku muszą być dołączone niezbędne badania, zlecone przez lekarza. Wypełniony wniosek, który swą ważność zachowuje 6 miesięcy, należy złożyć (osobiście lub wysłać pocztą) we właściwym oddziale regionalnym lub placówce terenowej Kasy. Wnioski podlegają rejestracji, sprawdzeniu pod względem formalnym i ocenie merytorycznej. Po akceptacji lekarza regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego KRUS, rolnicy otrzymują propozycję wyjazdu. W przypadku, gdy rolnik wyrazi zgodę na proponowany termin i miejsce rehabilitacji, otrzymuje skierowanie na turnus rehabilitacyjny.

Pierwszeństwo w skierowaniu na rehabilitację leczniczą mają osoby, dla których potrzeba rehabilitacji jest uzasadniona następstwem wypadku przy pracy rolniczej.

(rpf) jp / Źródło: KRUS


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Ceny świń: Kolejny tydzień bez zmian na VEZG

Redakcja 17 maja 2023 chat-icon0

Trend ten trwa od 22 marca i nie zmienił się w notowaniach za Odrą z dnia 17 maja 2023 roku. Cena 2,33 euro to w przeliczeniu na złotówki 10,47 zł (kurs z 17 maja 2023 roku). Cena ta będzie aktualna na tzw. dużej niemieckiej giełdzie VEZG od 17 do 24 maja 2023 roku.

Z komentarza VEZG do obecnej sytuacji cenowej na niemieckim rynku świń wynika, że tuż przed długim weekendem za Odrą w związku z przypadającym w czwartek 18 maja świętem państwowym, zmniejszyła się liczba dni ubojowych. Oznacza to, że podaż bez problemy pokrywa na bieżąco ilość wieprzowiny dostępnej na rynku niemieckim.

(rzw) pp / Źródło: VEZG

REKLAMA

Minister Telus: Według naszych szacunków od rolników skupionych już zostało około 48% nadwyżki zboża

Redakcja 26 maja 2023 chat-icon2

– Według naszych szacunków od rolników skupionych już zostało około 48 proc. nadwyżki zboża – poinformował dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który dodał, że już wkrótce dostępna będzie nowa linia kredytowa dla podmiotów skupowych, które będą skupować zboże i owoce miękkie od polskich rolników, sadowników i ogrodników.

Kredyty w wysokości do 40 milionów złotych będą mogły uzyskać małe i średnie przedsiębiorstwa, mające zdolność kredytową, a oprocentowanie będzie wynosić tylko 2 proc. Szacunkowy koszt dla Budżet państwa będzie to kosztować około 370 mln złotych.

Propozycja dotyczy skupu zboża od 15 maja do 31 sierpnia 2023 r. i skupu owoców miękkich od 1 czerwca do 30 września 2023 r.

– Jak wiele programów, tak i ten czeka na notyfikację Komisji Europejskiej – dodał minister.