REKLAMA

Krycie klaczy, rozmnażanie koni – ile trwa ciąża u konia

Redakcja - Zwierzęta
27.05.2022
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Kilkudniowa gniada klaczka przy mamie na padoku

Dobór odpowiednich osobników zarówno żeńskich, jak i męskich wśród koni, jest podstawowym elementem pracy hodowlanej. Klacze oraz ogiery są dobierane w taki sposób, aby pożądane dla hodowcy cechy, mogły się następnie ujawnić u potomstwa. W poniższym artykule dowiesz się, w jaki sposób przebiega rozmnażanie koni oraz ile trwa ciąża klaczy.

fot. Adobe Stock / Wiktoria
REKLAMA
Kilkudniowa gniada klaczka przy mamie na padoku[/caption]

Dobór odpowiednich osobników zarówno żeńskich, jak i męskich wśród koni, jest podstawowym elementem pracy hodowlanej. Klacze oraz ogiery są dobierane w taki sposób, aby pożądane dla hodowcy cechy, mogły się następnie ujawnić u potomstwa. W poniższym artykule dowiesz się, w jaki sposób przebiega rozmnażanie koni oraz ile trwa ciąża klaczy.

Krycie klaczy - jak przebiega?

Krycie klaczy powinno przebiegać wedle konkretnych schematów, a na zapłodnienie komórki jajowej, a także urodzenie oraz odchowanie źrebaka mają wpływ charakterystyczne objawy rui, odpowiednie krycie oraz prawidłowa opieka nad ciężarną samicą. Dlatego, aby zapewnić uzyskanie pożądanych rezultatów, powinniśmy skutecznie przygotować klacz do krycia. Pierwszym krokiem jest dokładne umycie samicy, szczególnie w okolicach sromu oraz pośladków, a także spętać jej tylne nogi oraz w odpowiedni sposób zabandażować ogon. Podczas krycia niektóre ogiery mogą ugryźć samicę w kark oraz okolice kłębu, dlatego powinniśmy prawidłowo zabezpieczyć ten obszar lub założyć samcowi kaganiec. Co więcej, nie należy kryć samicy w pierwszej rui, po wyźrebieniu, a podczas rui klacz nie może być kryta więcej niż trzy razy.

Ponadto, wszelkiego rodzaju schorzenia układu rozrodczego również są przeciwskazaniem do krycia klaczy, którego z całą pewnością nie możemy bagatelizować, ponieważ może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji.

Ile trwa ciąża u konia?

Czas trwania ciąży u klaczy wynosi około 320-360 dni, a zapłodnioną komórkę jajową możemy rozpoznać poprzez wykonanie badania palpacyjnego. W tym okresie macica samicy zmienia się pod względem naprężenia, a także kształtu, a zastosowanie badania USG umożliwi nam praktycznie 100% wykrycie ciąży, nawet w ciągu dziesięciu dni od jej zapłodnienia. Dopiero w 7 lub 8 miesiącu ciąży możemy zaobserwować powiększenie objętości brzucha oraz ruchy płody w słabiźnie, ponieważ w tym okresie źrebię zaczyna przybierać na masie.

Ciąża u klaczy - z jakimi zaburzeniami możemy się spotkać?

Podczas ciąży samica konia również narażona jest na wiele schorzeń, mogących doprowadzić zarówno do obumierania zarodków, jak i poronienia. Co więcej, do szczególnie niebezpiecznych sytuacji możemy również zaliczyć ciąże bliźniacze, ponieważ niejednokrotnie kończą się one poronieniem lub wydaniem na świat martwych źrebiąt. Dlatego niezwykle istotna jest odpowiednia opieka ciężarnej samicy, dzięki której w znacznym stopniu zwiększymy szanse maluchów na przeżycie oraz przyczynimy się do lepszego stanu ich matki.

Poród wśród klaczy - jak rozpoznać?

Pierwszymi symptomami wskazującymi na zbliżający się poród jest obniżenie nasady ogona, a także obrzmienie warg sromowych czy znacząco zwiększenie się wymienia. Możemy również zwrócić uwagę na zachowanie klaczy, która w tym okresie jest wyjątkowo niespokojna oraz często naprzemiennie kładzie się i wstaje. Jeśli zauważymy, że nasza klacz niepokojąco się zachowuje warto, abyśmy przygotowali jej oddzielny boks, wyścielając miejsce porodu czystą słomą oraz zapewnili samicy dostęp do wody.

Porody wśród klaczy najczęściej nie przysparzają większych problemów, a także nie są czasochłonnym procesem, ponieważ zajmują od 10 do około 30 minut. Niejednokrotnie nie potrzebujemy przy nich obecności weterynarza, co znacząco ułatwia cały proces i pozwala na jego sprawny przebieg, bez stresu związanego z czekaniem na specjalistę. Jednak pamiętajmy, że w trudnych przypadkach, kiedy poród znacząco się przedłuża bądź maluch rodzi się w cienkim, wymagającym przebicia pęcherzu, powinniśmy bezzwłocznie wezwać lekarza weterynarii, który posiada odpowiednią wiedzę oraz sprzęt, pozwalający na poradzenie sobie w takich sytuacjach.

Rozmnażanie koni - metody rozrodu

Jedną z najczęstszych metod, jakie możemy zastosować podczas rozrodu, jest krycie naturalne, którego występują dwie metody. Pierwsza z nich, czyli krycie tabunowe zakłada wypuszczenie na pastwisko kilku klaczy oraz jednego, aktywnego płciowo samca. Jest to niezwykle skuteczna metoda, którą możemy wybrać w okresie wiosenno-letnim.

Drugim rodzajem krycia naturalnego jest krycie dozorowane, polegające na przygotowaniu samicy w rui do stanówki oraz doprowadzeniu do niej samca, który ją pokryje.

Wybór metody uzależniony jest od nas samych i naszych możliwości, dlatego przed podjęciem decyzji powinniśmy się nad nią zastanowić. Odpowiednie przygotowanie klaczy pozwoli na uzyskanie zamierzonych efektów oraz zwiększa szansę na skuteczność jej zapłodnienia przez ogiera, co jest najważniejszym aspektem dla wielu rolników.

(rzw)

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA