Kto i w jakiej wysokości będzie mógł uzyskać dofinansowanie do systemu nawadniania w gospodarstwie
Uwzględniając potrzebę zapobiegania ekstremalnym zjawiskom atmosferycznym, powodującym straty w rolnictwie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadza zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Wyodrębniono środki na inwestycje polegające na modernizacji istniejącego systemu nawadniania lub wykonaniu w gospodarstwie nowego nawodnienia.
Uwzględniając potrzebę zapobiegania ekstremalnym zjawiskom atmosferycznym, powodującym straty w rolnictwie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadza zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Wyodrębniono środki na inwestycje polegające na modernizacji istniejącego systemu nawadniania lub wykonaniu w gospodarstwie nowego nawodnienia.
Niemal 70 mln złotych pomocy na kontach pszczelarzy
KPO: rolnictwo 4.0 – Więcej środków przeznaczonych na nabór wniosków
- wykonaniu nowego nawodnienia (ewentualnie z wykonaniem ujęcia wodnego z wód podziemnych lub powierzchniowych),
- modernizacji istniejącej instalacji nawadniającej (ewentualnie z modernizacją ujęcia wody),
- modernizacji instalacji nawadniającej wraz z powiększeniem powierzchni nawadnianej (nowe nawodnienia) połączone ewentualnie z modernizacją zaopatrzenia tej instalacji w wodę.
Ostatni dzień naboru na wsparcie za straty w uprawach za 2023 rok
Do 23 lutego nabór na inwestycje OZE i poprawę efektywności energetycznej
Biorąc pod uwagę postanowienia PROW 2014–2020 w tym instrumencie wsparcia, przewidziano preferencje w przyznawaniu pomocy ze względu na miejsce realizacji operacji, tj. preferowanie operacji realizowanych na obszarach zagrożonych wystąpieniem suszy.
Dofinansowanie na wymianę dachów z azbestu – wnioski do 12 stycznia
Ponadto aktualnie trwają uzgodnienia dwóch projektów dokumentów rządowych, mających znaczenie dla przeciwdziałania skutkom suszy. Pierwszym z nich jest projekt planu przeciwdziałania skutkom suszy, opracowywany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” w uzgodnieniu z MRiRW, zawierający szereg działań, których celem jest przeciwdziałanie i łagodzenie skutków suszy, w tym m.in.:
Susza rolnicza 2023: Więcej czasu na złożenie wniosku o pomoc
- kreowanie świadomości rolników w zakresie możliwości tworzenia retencji na obszarach rolnych oraz propagowanie działań zmniejszających straty w rolnictwie podczas suszy,
- opracowanie wytycznych do racjonalnego zużycia wody w rolnictwie,
- zwiększenie retencji na obszarach rolniczych,
- realizacja działań inwestycyjnych w zakresie kształtowania/zwiększania sztucznej retencji,
NFOŚiGW: 1,5 miliona złotych dotacji na budowę biogazowni
- budowa lub rozbudowa systemów melioracyjnych nawadniających lub nawadniająco-odwadniających oraz przebudowa systemów odwadniających na nawadniająco-odwadniających.
„Moja Woda” – duże zainteresowanie programem. Zwiększona pula środków
Zgodnie z harmonogramem prac opracowanie ostatecznej wersji planów planowane jest w 2020 r.
Drugi to opracowywany przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej projekt „Założeń do Programu rozwoju retencji na lata 2021–2027 z perspektywą do roku 2030” (PRR). Głównym jego celem będzie wdrożenie działań, których realizacja zwiększy retencję wody i umożliwi zatrzymanie jej przez długi czas w środowisku. Program uwzględniać będzie wszystkie rodzaje retencji wód powierzchniowych wyróżniane ze względu na skalę – dużą, małą i mikro retencję oraz rodzaj retencji – naturalną i sztuczną.
PRR obejmie także retencję krajobrazową oraz glebową. W ramach programu planowane jest opracowanie zestawienia działań z uwzględnieniem m.in. podziału na obszary dorzeczy i regiony wodne, wskazanie efektów realizacji działań, podmiotu odpowiedzialnego za ich realizację oraz źródła finansowania. Projekt zostanie poddany konsultacjom społecznym, którym towarzyszyć będzie kampania informacyjno-promocyjna. W założeniach do Programu przewiduje się m.in.:
Deficyt wody w całym kraju. W którym województwie najgorzej?
- realizację i odtwarzanie obiektów małej retencji i mikroretencji na terenach rolniczych,
- promowanie i wdrażanie zabiegów agrotechnicznych zwiększających retencję glebową,
Modernizacja gospodarstw rolnych (obszar D) – ponad 5 tys. wniosków
- realizacja i odtwarzanie stawów hodowlanych,
- realizacja nowych oraz przebudowa istniejących systemów melioracyjnych w celu zapewnienia funkcji nawadniająco-odwadniających,
- tworzenie i odtwarzanie zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i przywodnych,
- realizacja obiektów retencjonujących wodę.
(rpf) jp / Źródło: MRiRW
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.