Kto może ubezpieczyć się w KRUS?
Instytucją odpowiedzialną za realizację ubezpieczenia społecznego rolników jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czyli w skrócie KRUS. Kwestię, kto może ubezpieczyć się w KRUS, reguluje ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Kto jest objęty ubezpieczeniem w KRUS z mocy ustawy, a kto może ubezpieczyć się na wniosek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Kto podlega ubezpieczeniu w KRUS?
Ubezpieczenie społeczne rolników zgodnie z ustawą może dotyczyć:
Ile wynosi KRUS na pierwszy kwartał 2025 roku?
- rolników;
- domowników rolnika;
- pomocników rolnika;
którzy mają polskie obywatelstwo, a w przypadku obcokrajowców – jeśli są uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium RP zgodnie z odpowiednimi przepisami. W myśl ustawy rolnikiem jest osoba pełnoletnia, mieszkająca w Polsce i prowadząca w kraju działalność rolniczą osobiście i na własny rachunek w posiadanym gospodarstwie, samodzielnie lub w ramach grupy producentów rolnych. Za rolnika uważana jest też osoba, która przeznaczyła grunty przynależne do gospodarstwa pod zalesienie.
Kto z kolei może być ubezpieczony w KRUS jako domownik? Przepisy definiują domowników jako bliskich rolnika, którzy ukończyli 16 lat, pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub mieszkających na terenie gospodarstwa bądź w bliskim sąsiedztwie, pracujących w gospodarstwie i niezatrudnionych przez rolnika.
Składki na ZUS zaliczane do emerytur rolniczych w KRUS?
Za pomocnika rolnika uważa się natomiast osobę pełnoletnią, która ma zawartą z rolnikiem umowę o pomocy przy zbiorach.
Ubezpieczenie w KRUS z mocy ustawy – kogo dotyczy?
Ubezpieczenie społeczne rolników obejmuje ubezpieczenie emerytalno-rentowe, a także wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie. Ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu z mocy prawa podlega:
- rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków powyżej 1 hektara przeliczeniowego lub dział specjalny;
- domownik rolnika spełniającego powyższy warunek;
pod warunkiem, że żadna z tych osób nie jest objęta ubezpieczeniem społecznym z innego tytułu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury, renty lub świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Pomocnik rolnika podlega z mocy ustawy ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu w ograniczonym zakresie sprowadzającym się do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego bądź długotrwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci na skutek wypadku podczas wykonywania prac rolniczych bądź rolniczej choroby zawodowej.
Ustawa reguluje również, kto może być ubezpieczony w KRUS-ie z mocy prawa w kwestii ubezpieczenia emerytalno-rentowego. I tak z mocy ustawy ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu podlega:
Składki KRUS w czwartym kwartale 2024 roku
- rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków powyżej 1 hektara przeliczeniowego lub dział specjalny produkcji rolnej;
- domownik rolnika spełniającego powyższy warunek;
- osoba, która pobiera rentę strukturalną współfinansowaną ze środków z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej bądź ze środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz małżonek takiej osoby, jeśli świadczenie wypłacane jest ze zwiększeniem na tego małżonka.
Przy zbiegu ubezpieczeń podczas ustalania właściwego tytułu, ubezpieczenia społeczne inne niż rolnicze mają przed nim pierwszeństwo, poza kilkoma wyjątkami – m.in. gdy miesięczny przychód osiągany z innego tytułu nie przekracza kwoty odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę.
Kto może ubezpieczyć się w KRUS na wniosek?
Ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie na wniosek dotyczy innych rolników lub domowników niż ci, którzy podlegają ubezpieczeniom z mocy ustawy, jeżeli działalność rolnicza jest ich stałym źródłem utrzymania oraz rolników, którzy przeznaczyli grunty gospodarstwa do zalesienia na warunkach regulowanych przez osobne przepisy.
Emerytura sołtysa według nowych zasad
Kto z kolei może ubezpieczyć się w KRUS na wniosek, biorąc pod uwagę ubezpieczenie emerytalno-rentowe? Są to następujące osoby:
- rolnik, który nie podlega ubezpieczeniu na mocy ustawy lub domownik, który podlega w pełnym zakresie ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu, jeśli został złożony wniosek o objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym;
- osoba, która była objęta ubezpieczeniem jako rolnik i zakończyła prowadzenie działalności rolniczej bez nabycia prawa do renty lub emerytury, pod warunkiem, że okres kiedy podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu wynosi co najmniej 12 i pół roku;
- osoba uprawniona do renty rolniczej pobierającą rentę okresową;
- osoba pobierająca rodzicielskie świadczenie uzupełniające na zasadach określonych w osobnych przepisach.
Oprócz ubezpieczenia w KRUS, warto pamiętać o innych obowiązkach ubezpieczeniowych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Przykładowo w sytuacji, gdy rolnik korzysta z dopłat bezpośrednich, powinien wykupić ubezpieczenie upraw rolnych, obejmując ochroną co najmniej połowę powierzchni upraw, na które otrzymuje dopłaty. Posiadając ciągnik lub przyczepę rolniczą, trzeba zadbać o obowiązkowe OC. Nie zaszkodzi też rozważyć dodatkową ochronę tak, aby ubezpieczenie maszyn rolniczych w pełni je chroniło. Ubezpieczenia dla rolników dopasowane do indywidualnych potrzeb, nie tylko pozwalają spełnić obowiązki ustawowe, ale też objąć gospodarstwo kompleksową ochroną i zadbać o swoje finanse.
Jak objąć inną osobę ubezpieczeniem na wniosek?
Ten, kto może być ubezpieczony w KRUS-ie, ma możliwość wystąpienia z wnioskiem o objęcie ubezpieczeniem samodzielnie, ale może to uczynić także rolnik, na rzecz którego dana osoba pracuje. Ubezpieczenie zaczyna obowiązywać od dnia, jaki został uwzględniony we wniosku, o ile data nie jest wcześniejsza od dnia złożenia wniosku. Aby zrezygnować z ubezpieczenia na wniosek, należy złożyć odpowiednie oświadczenie. Można to zrobić w każdym momencie.
Jakie świadczenia przysługują z ubezpieczenia społecznego rolników?
Celem ubezpieczenia społecznego rolników jest zabezpieczenie ich samych i domowników na wypadek choroby, wypadku, a także ich przyszłości. Świadczeniem należnym z tytułu ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego, oprócz zasiłku chorobowego, jest jednorazowe odszkodowanie, kiedy dojdzie do stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku wypadku przy pracy w gospodarstwie bądź rolniczej choroby zawodowej. Za rolniczą chorobę zawodową uznaje się taką chorobę, której zaistnienie ma związek z pracą w gospodarstwie, o ile znajduje się w wykazie chorób zawodowych regulowanym w oparciu o Kodeks pracy.
Ile wynosi emerytura z KRUS po 25 latach pracy?
Świadczenia przysługujące z ubezpieczenia emerytalno-rentowego to:
- emerytura rolnicza;
- renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy;
- renta rolnicza szkoleniowa;
- renta rodzinna;
- emerytura i renta z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych oraz członków ich rodzin;
- dodatki do emerytur i rent;
- zasiłek macierzyński;
- zasiłek pogrzebowy.
Kto podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu rolników?
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego rolników dokonywane jest za pośrednictwem jednostki KRUS właściwej ze względu na położenie gospodarstwa. Chociaż spora grupa osób związanych z działalnością rolniczą podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, aby móc korzystać ze świadczeń, trzeba pamiętać o dokonaniu zgłoszenia. Kto może ubezpieczyć się w KRUS, aby móc korzystać z powszechnej opieki medycznej? Ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają obowiązkowo:
KRUS: Jaka wysokość składki w trzecim kwartale 2024 roku?
- rolnicy, którzy podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy bądź na wniosek;
- rolnicy, którzy nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników ani ubezpieczeniu zdrowotnemu z żadnego innego tytułu i zajmują się działalnością rolniczą, a ich gospodarstwo nie przekracza 1 hektara przeliczeniowego;
- domownicy rolnika bez względu na wielkość gospodarstwa;
- osoby otrzymujące rolniczą rentę lub emeryturę;
- członkowie rodziny rolnika, domowników, emerytów i rencistów;
- pomocnicy rolnika.
Ubezpieczeniu nie podlegają natomiast m.in. osoby otrzymujące rentę strukturalną czy osoby, które zakończyły prowadzenie działalności rolniczej, ale mają dalej ubezpieczenie rolnicze w funduszu emerytalno-rentowym.
(rpf) Artykuł sponsorowany
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
kiedyś żeby zostać rolnikiem wystarczyło mieć hodowlę psów - prawdziwa patologia