REKLAMA

Kto płaci za zwolnienie lekarskie w firmie poniżej 20 osób

Redakcja
08.09.2024
chat-icon 0

Bieżący rok przyniósł zmiany w przepisach dotyczących wypłacania pensji pracownikom, przebywającym na zwolnieniu chorobowym. W przygotowanym przez nas wpisie zamieściliśmy kluczowe informacje związane z tematem, by nasi czytelnicy mogli dowiedzieć się, kto płaci za zwolnienie lekarskie w firmie poniżej 20 osób.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Kto płaci chorobowe 2024? Garść informacji

Zastanawiając się nad pytaniem — kto płaci za L4 w 2024 roku,  musimy mieć na uwadze zachodzące w przepisach zmiany. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, obowiązek wypłaty pensji dla przebywającego na zwolnieniu lekarskim pracownika, spoczywa na jego pracodawcy.

Konieczność wypłacania pieniędzy z budżetu niewielkich firm może być dużym obciążeniem dla przedsiębiorcy, dlatego od 2025 roku obowiązek ten przechodzi na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Takie rozwiązanie ma stanowić odciążenie dla małych biznesów, a ze wstępnych szacunków wynika, że jego koszt dla państwa będzie wynosił około 11 miliardów złotych.

Chorobowe 2024 - jak nadchodzące zmiany mogą wpłynąć na pracowników?

Zmiany w zasadach wypłaty wynagrodzenia mogą mieć nie tylko pozytywne, ale również negatywne skutki dla pracowników. Z jednej strony dłuższy okres finansowania przez pracodawcę może okazać się korzystny, jednak z drugiej strony, to nowe wyzwania, mogące prowadzić do kolejnych zmian w zatrudnieniach.

Wprowadzenie rozwiązania może pozytywnie wpłynąć na stabilność zatrudnienia w małych firmach, a także na dochody pracowników podczas choroby.

Dlaczego przepisy związane z chorobowym są tak ważne?

Przepisy dotyczące zwolnienia lekarskiego mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania każdej firmy. Ich celem jest ochrona zarówno pracowników, jak i pracodawców, dlatego musimy mieć świadomość istotności zagadnienia. Dla właściciela zwolnienie z obowiązku płacenia wynagrodzenia chorobowego oznacza mniejsze ryzyko finansowe. To szczególnie ważne w przypadku niewielkich biznesów, które niejednokrotnie działają na granicy rentowności.

Z kolei pracownik ma pewność, że jego dochody nie ulegną znaczącemu obniżeniu w przypadku choroby, ponieważ Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmie obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego od samego początku.

Firma makro, mała, średnia lub duża - co warto wiedzieć?

W kontekście zmieniających się przepisów warto, abyśmy zdawali sobie sprawę z tego, co oznaczają poszczególne określenia dotyczące wielkości firmy. Określamy ją na podstawie liczby zatrudnionych pracowników, a także dochodów przedsiębiorstwa. Według ustawy mikrofirma zatrudnia do około 10 osób, natomiast roczny obrót netto nie przekracza równowartości 2 mln euro.

Mała firma zatrudnia średniorocznie poniżej 50 pracowników, a obrót roczny netto nie przekracza 10 milionów euro. W przypadku średnich przedsiębiorstw mówimy o liczbie nieprzekraczającej 250 pracowników i obrocie poniżej 50 milionów euro. Tymczasem firma duża zatrudnia 250 lub więcej osób, za to obrót netto przekracza 50 mln euro.

Kto płaci za zwolnienie lekarskie w firmie poniżej 20 osób 2024? Podsumowanie

Pytanie — kto płaci za zwolnienie lekarskie w firmie poniżej 20 osób, ma kluczowe znaczenie w kontekście nadchodzących zmian przepisów. Zmieniające się przepisy zakładają przejęcie wypłaty chorobowego od pierwszego dnia zwolnienia, co chroni niewielkie firmy przed nadmiernym obciążeniem finansowym.

W związku z tym musimy liczyć się z pewnymi zmianami zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Ewentualne modyfikacje, mogące wpływać na codzienne życie oraz działalność.

Znajomość powyższych przepisów ma kluczowe znaczenie dla przeprowadzenia prawidłowych rozliczeń, dlatego warto, abyśmy mieli świadomość wprowadzanych zmian. Dzięki temu będziemy mieć większą kontrolę nad funkcjonowaniem swojej firmy, a także jej kluczowym, jakim jest budżet. To szczególnie ważne dla małych biznesów, które zwykle działają na granicy rentowności, próbując utrzymać się na rynku i wyróżniać na tle konkurencji.

(rw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA