REKLAMA

Które banki oferują kredyt na preferencyjnych warunkach z ARiMR

Redakcja - Prawo i Finanse
08.08.2022
chat-icon 0

Dla chcących skorzystać z kredytowania inwestycji związanych z rolnictwem i przetwarzaniem żywności dobrym rozwiązanie może okazać się tzw. kredyt preferencyjny, oferowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

REKLAMA

Dla chcących skorzystać z kredytowania inwestycji związanych z rolnictwem i przetwarzaniem żywności dobrym rozwiązanie może okazać się tzw. kredyt preferencyjny, oferowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Atuty tego finansowania to między innymi korzystne oprocentowanie i pomoc Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w spłacie. Kredyty preferencyjne są udzielane przez banki współpracujące z ARiMR. Warto przypomnieć, które banki mają podpisane z Agencją umowy o współpracy i z jakich linii kredytowych można skorzystać.

- Bieżący katalog kredytów preferencyjnych, o które można ubiegać się we współpracujących z Agencją bankach, obejmuje kilka linii. Zainteresowani pozyskaniem środków na przedsięwzięcia w rolnictwie i rybactwie śródlądowym mogą skorzystać z linii kredytowej RR. Planujący inwestycje w przetwórstwo produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków czy też na zakup akcji lub udziałów mają do dyspozycji linię kredytową PR. Dla rolników, którzy chcą nabyć użytki rolne, przewidziano pieniądze w ramach linii kredytowej Z. Z kolei linia kredytowa KPS jest przeznaczona do tych, którzy chcąc uruchomić produkcję świń wygaszoną w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) – informuje ARiMR.

Wsparcie jest przewidziane również dla poszkodowanych w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych. Dla tych gospodarzy dostępne są kredyty na wznowienie produkcji rolnej.

Rola ARiMR w przypadku wymienionych rodzajów kredytów preferencyjnych polega na spłacaniu za rolnika części należnego bankom oprocentowania.

W ofercie banków współpracujących z ARiMR jest jeszcze jedna linia kredytowa, działająca na nieco innych zasadach niż opisane powyżej i skierowana do jednej konkretnej grupy rolników. Chodzi o linię kredytową MRcsk, z której mogą skorzystać młodzi rolnicy, a pomoc Agencji polega na spłacie za rolnika części kapitału kredytu. Zainteresowanie tą linią jest bardzo duże. Niedawno, 25 lipca, został zwiększony limit środków na dopłaty do tych kredytów i po zmianie wynosi on 9 mln zł.

Proces udzielania kredytów preferencyjnych zarówno z dopłatą ARiMR do oprocentowani jak i do kapitału kredytu, prowadzą banki współpracujące z Agencją.

Zainteresowanych kredytami preferencyjnymi, poza linią KPS, zapraszamy do kontaktu z następującymi bankami: Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Bank S.A., a także zrzeszone i współpracujące z nimi Banki Spółdzielcze, BNP Paribas Bank Polska S.A., Santander Bank Polska S.A., Krakowski Bank Spółdzielczy i Bank Spółdzielczy w Brodnicy. Natomiast rolnicy, którzy planują wzięcie kredytu na wznowienie produkcji świń wygaszonej w związku z afrykańskim pomorem świń (linia kredytowa KPS), mogą zgłosić się do: Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Banku S.A., a także zrzeszonych i współpracujących z nimi Banków Spółdzielczych i Banku Spółdzielczego w Brodnicy.

(rpf) kp / Źródło: ARiMR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA