REKLAMA

Kubota M5111 – niepozorna maszyna, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę!

Ciągnik Kubota M5111 to godny następca modeli M8560 i M9960. Umiejętnie łączy wysokie osiągi i wygodne manewrowanie z dbałością o surowe normy emisji spalin.

fot. Kubota
6 kwietnia 2024 chat-icon3

Jako jedna z nielicznych maszyn wykorzystuje system Common Rail z katalizatorem SCR, dzięki czemu pozwala na pełną optymalizację zużycia paliwa.

To dobre rozwiązanie, które może być wykorzystane w technologii rolnictwa precyzyjnego. Ciągnik dysponuje skrzynią biegów z 36 przełożeniami do przodu i do tyłu, co znacznie ułatwia jej obsługę.

Kubota M5111 – czym różni się od poprzednich modeli japońskiego producenta?

Ciągnik Kubota M5111 to maszyna należąca do serii M5001, która powstała, aby zastąpić wysłużone modele M8560 oraz M9960. Wszystkie te maszyny łączy wspólny typ silnika, jednak nowe ciągniki zostały wyposażone w technologie spełniające surowe normy Stage IV Final. Dodatkowym usprawnieniem jest układ SCR, zwiększający absorbcję niebezpiecznych tlenków azotu na w pełni biodegradowalne frakcje azotu i pary wodnej.

Ciągnik M51111 ma także o wiele wygodniejszą i bardziej ergonomiczną kabinę operatora, która zapewnia doskonałą widoczność. Dużym ułatwieniem dla kierowcy tego pojazdu jest bardziej intuicyjne i prostsze rozmieszczenie drążka kierowniczego, przycisków sterowniczych oraz przycisków kontroli.

Opisywana maszyna została wyposażona w jednostki napędowe najnowszej generacji, aby generować większą wydajność przy zachowaniu niskiej emisji trujących spalin. Ciągnik obsługuje pompę o wydajności 64l/minutę, która napędza układ hydrauliczny. To rozwiązanie świetnie sprawdza się do obsługi TUZ-a – sam tylny podnośnik wytrzymuje maksymalny udźwig o masie 4,1 tony.

Maszyna japońskiej produkcji nie jest często spotykana w polskich gospodarstwach. Jej mniejsze rozmiary powodują, że wielu rolników w ogóle nie zwraca na nią uwagi, kwalifikując ją jako pewnego rodzaju ciekawostkę. Tymczasem 115 koni mechanicznych sprawia, że ciągnik ma wyraźnie większą moc niż wiele większych i starszych maszyn, które są wciąż wykorzystywane w wielu gospodarstwach.

Maszyna świetnie współpracuje z ładowaczem czołowym, jest to zasługa wydajnego układu hydraulicznego, który sprawdza się nawet przy niskich obrotach silnika. Kubota zaskakuje swoją zwrotnością - rozwiązanie w postaci rewersu elektrohydraulicznego pozwala na dowolne manewrowanie maszyną nawet w niewielkich przestrzeniach.

Co kryje się pod maską ciągnika ciągnika Kubota?

Opisując model ciągnika M5111 warto zajrzeć pod jego maskę. Sama pokrywa silnika jest dobrze zabezpieczona przed łatwym dostępem osób trzecich - można ją odblokować jedynie przy pomocy określonych narzędzi. To rozwiązanie świetnie wpisuje się w europejską dyrektywę bezpieczeństwa o wdzięcznej nazwie Mother – Regulation. Nie przeszkadza to w wygodnym dostępie do najważniejszych komponentów silnika – pokrywa składa się z jednego skrzydła, które ma szerokie rozwarcie. Po otwarciu maski oczom ukazują się następujące elementy:

  • 4 cylindrowy silnik V3800 o pojemności skokowej 3,8l, osiągający maksymalną moc 84kW przy 2600 obrotach na minutę,
  • rozbudowany system oczyszczania spalin z recyrkulacją (EGR), utlenianiem (DOC) oraz filtracją cząstek stałych (DPF),
  • wspomniany katalizator SCR, zgodny z normą Tier 4. Jako jedna z nielicznych konstrukcji, Kubota M5111 połączyła ten element z mechanizmem Common Rail, zapewniając tym samym cichą i stabilną pracę silnika.

Powyższy układ oczyszczania i spalania paliwa pozwala na pełną optymalizację jego zużycia. Dzięki temu możliwe było osiągnięcie wysokiej wydajności przy jednoczesnym spełnieniu norm emisji Euro 4. Efektem jest trwała poprawa momentu obrotowego wraz ze zmniejszeniem ilości obrotów w silniku. Jest to możliwe przy wykorzystaniu elektronicznego systemu sterowania. Po jego uruchomieniu prędkość jednostki napędowej utrzymuje się na stałym poziomie - niezależnie od aktualnego zapotrzebowania maszyny na moc.

System stale monitoruje zachowanie się silnika i w razie potrzeby zmienia jego aktywność. Wykorzystuje również zintegrowaną pamięć, która odczytuje poprzednie pomiary prędkości obrotowej. W ten sposób można za pomocą zaledwie jednego przycisku przywrócić pożądaną wielkość obrotów, jaka jest najbardziej optymalna dla pracy maszyny.

Dlaczego warto postawić na ciągnik Kubota M5111?

M5111 to maszyna wyposażona w technologię Dual Speed, wzmacniającą działanie momentu obrotowego na każdym biegu. Razem z trzema zakresami reduktora gwarantuje to imponującą ilość 36 przełożeń do przodu i do tyłu. Takie rozwiązanie pozwala na precyzyjne dostosowanie pracy skrzyni biegów do każdej aktywności, jaka stoi przed ciągnikiem. Praca z użyciem tak dokładnego sprzęgła znacznie ułatwia łączenie ciągnika z kolejnymi maszynami, podczepianymi pod TUZ.

Ciągnik został wyposażony w obszerny – 105 litrowy zbiornik na olej napędowy, obsługuje też 12 litrowy pojemnik na płyn AdBlue, służący do neutralizacji zanieczyszczeń z silnika.

Kolejnym usprawnieniem jest terminal ISOBUS, który został specjalnie zaprojektowany dla potrzeb rolnictwa precyzyjnego. Wybierając model M5111 nie trzeba szukać dodatkowych rozwiązań, aby wdrożyć tę technologię do swojego gospodarstwa.

(rtr) Michał Ziemski


REKLAMA

Polecane

Komentarze (3)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


marcin

dobre japonskie maszyny czyba jedyne ciągniki rolnicze , które są niemal w całości zrobione w jednej fabryce

2 0
Odpowiedzi (2)
paweł

@marcin pytanie czy to prawda czy mit o tych częściach do japońskich ciągników rolniczych z jednej fabryki

2 0
bernard

@paweł jedno jest pewne ze nie ma juz tanio bo zeby miec cokolwiek nowego jakis nie używany ciągnik rolniczy to trzeba miec naprawde duzo kasy a to teraz trudne vo nie sprzyja sytuacja na swiecie

1 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Ocena maszyny

Kubota M5111


adam Użytkownik ciągnika
4.75/5

Komfort jazdy:

5

Ekonomiczny:

5

Cena:

4

Funkcjonalność:

5

Adam Użytkownik ciągnika
4.5/5

Komfort jazdy:

5

Ekonomiczny:

5

Cena:

4

Funkcjonalność:

4