REKLAMA

Kukurydza mokra — jaka jest jej cena?

Kukurydziane żniwa zazwyczaj zaczynają się w sierpniu

Lato i jesień to okres, w którym przychodzi czas na zbiory kukurydzy. Dla wielu rolników jest to czas intensywnej pracy. Po zakończonych żniwach pojawia się jednak problem: czy ziarno sprzedawać od razu, czy może jednak lepiej je wysuszyć i sprzedać za lepszą cenę. Wielu rolników decyduje się na to pierwsze rozwiązanie, bowiem posiadanie własnej suszarni do kukurydzy nie jest jeszcze zbyt powszechnym zjawiskiem. Jednak czy to rozwiązanie jest w ogóle opłacalne? Ile kosztuje kukurydza mokra?

Redakcja - Uprawa 11.09.2022 chat-icon3

REKLAMA
Kukurydziane żniwa zazwyczaj zaczynają się w sierpniu[/caption]

Lato i jesień to okres, w którym przychodzi czas na zbiory kukurydzy. Dla wielu rolników jest to czas intensywnej pracy. Po zakończonych żniwach pojawia się jednak problem: czy ziarno sprzedawać od razu, czy może jednak lepiej je wysuszyć i sprzedać za lepszą cenę. Wielu rolników decyduje się na to pierwsze rozwiązanie, bowiem posiadanie własnej suszarni do kukurydzy nie jest jeszcze zbyt powszechnym zjawiskiem. Jednak czy to rozwiązanie jest w ogóle opłacalne? Ile kosztuje kukurydza mokra?

Czym jest kukurydza mokra?

Mokra kukurydza to świeżo zebrane ziarno, które nie zostało jeszcze poddane żadnym procesom. Średnia ilość wody w takim zbożu utrzymuje się średnio na poziomie 30 procent. Po zakończeniu zbiorów rolnicy stają przed problemem, w jakiej formie sprzedać to drogocenne zboże. Wszystko zależy od areału, na jakim była siana kukurydza oraz od ilości zbiorów. Wzrostowi cen kukurydzy sprzyjają również takie zjawiska jak wojna na Ukrainie, która do tej pory była jednym z głównych eksporterów tego zboża na świecie. Sprawia to, że uprawa kukurydzy staje się coraz bardziej opłacalna. Jednak czy dla wszystkich tak samo?

Kukurydza mokra — Cena

Rolnicy, którzy posiadają naprawdę spory areał kukurydzy, na poziomie 100-200 ha, jeszcze latem mogli dobrze zarobić na sprzedaży mokrego surowca. W całej Europie bowiem ceny zbóż szybowały w górę, była to więc świetna informacja także dla rolników zajmujących się uprawą kukurydzy. Jak pokazują badania rynkowe oraz bieżąca sytuacja związana z przywozem zbóż z Ukrainy, w mijającym sezonie cena mokrej kukurydzy o wilgotności wynoszącej 30% utrzymała się na poziomie nawet od 750 do 900 zł za jedną tonę. Niestety, obecnie w notowaniach z 5 grudnia 2022 roku, cena ta wynosi już tylko 700 zł za tonę. Jeszcze przed czterema tygodniami, w notowaniu z 7 listopada 2022 roku w skupie za tonę mokrej kukurydzy rolnicy mogli otrzymać nawet 920 złotych! Notowania z 22 maja 2023 roku wskazują, że średnia cena kukurydzy w skupie na południu polski wynosiła około 740 zł (19 maja było to 750 zł), a na północy kraju 810 złotych (19 maja było to 820 zł). Z kolei cena zamknięcia MATIF wynosiła w notowaniu z 22 maja 2023 roku 985 złotych za tonę, a dzień wcześniej było to 1001 złotych. Mamy więc do czynienia z tendencją spadkową w cenach kukurydzy, zarówno na rynku krajowym, jak i na giełdach światowych. Ile kosztuje mokra kukurydza? Wielu rolników zastanawia się również, czy opłaca się suszyć kukurydzę. Ceny suchego ziarna w skupach są bowiem nawet o 400 zł większe od kukurydzy mokrej. Jednak, czy faktycznie suszenie kukurydzy to opłacalny interes? Przede wszystkim nie wszyscy rolnicy posiadają suszarnię, w której wysusza się ziarno kukurydzy. Szukanie pośredników, którzy zrobią to za nich, jest procesem długim i czasochłonnym, ale przede wszystkim kosztownym. Poza tym trwająca wojna na Ukrainie i wiążące się z tym wydarzeniem sankcje nakładane na Rosję, przyczyniły się do drastycznych wzrostów cen gazu. W porównaniu z poprzednim rokiem cena gazu, który jest podstawowym czynnikiem wykorzystywanym w suszarniach przy suszeniu ziaren kukurydzy, poszła w górę o ponad 100 procent. Ostatnio coraz częściej spotykaną praktyką wśród rolników jest zatrzymanie niewielkiej ilości zboża na suszenie i sprzedaż pozostałej, mokrej kukurydzy. Sucha kukurydza świetnie nadaje się bowiem na paszę dla zwierząt hodowlanych. Jednak rolnicy sami przyznają, że osoby nieposiadające własnej suszarni powinny czym prędzej wysłać mokrą kukurydzę do pobliskiego skupu.

Ceny kukurydzy mokrej

Często spotykanym problemem, dotyczącym suszenia ziaren kukurydzy, jest brak wolnej przestrzeni magazynowej oraz wyzwania logistyczne, które wymagają od rolnika dobrej organizacji, czasu oraz dużych nakładów pracy. Suszenie ziarna u pośrednika wiąże się bowiem z załadunkiem wszystkich plonów, które następnie należy przewieźć do suszarni. Tam znowu ziarno należy załadować i przewieźć je z powrotem do gospodarstwa. Cała ta procedura stanowi wydatek, na który niewielu rolników może sobie pozwolić.

Kukurydza mokra — czy warto sprzedawać?

Jak pokazuje obecna sytuacja na rynku zbóż, dużo bardziej opłacalne jest sprzedanie mokrej kukurydzy zaraz po zbiorach. Suszenie kukurydzy wiąże się bowiem z dużo większymi wydatkami, w skład których wchodzą magazynowanie suchego ziarna oraz sam proces suszenia. Dla przykładu, koszty uprawy 1 ha kukurydzy, przy założeniu, że z jednego ha uzyska się 8 ton kukurydzy, to ok. 8 tys. zł. W skład tych wydatków wchodzą ubezpieczenie upraw, wszelkiego rodzaju podatki, środki ochrony roślin, nawozy, zbiór kombajnem, pracę ciągnikiem, w tym olej napędowy. W skład tych kosztów wliczono również dosuszanie. Trzeba również pamiętać, że w Polsce coraz częściej rolnicy muszą mierzyć się ze zjawiskiem suszy. Ponadto nie każdy rolnik może pozwolić sobie na zakup kombajnu czy ciągnika, sprzęty te są więc najczęściej wypożyczane lub brane w leasing. Obniżenie wilgotności ziarna z 30 do 14 procent to z kolei koszt ok. 1200 zł. Biorąc pod uwagę cały czas wzrastające ceny gazu, a także nawozów do upraw, które są produkowane głównie w Chinach, okaże się, że dosuszanie ziarna kukurydzy może już nie być tak opłacalne, jak jeszcze kilka lat temu.

Po ile jest mokra kukurydza? — Podsumowanie

Jak widać, obecna sytuacja na rynku jest bardziej przychylna rolnikom, którzy decydują się na sprzedaż mokrej kukurydzy o wilgotności ziarna na poziomie 30 procent. Na dosuszanie plonów mogą sobie pozwolić głównie wielkie gospodarstwa, które co roku sprzedają co najmniej kilkaset ton kukurydzy. Jednak rolnik, posiadający 15 hektarów ziemi nie może obecnie pozwolić sobie na tak duży wydatek. (rup)

REKLAMA

Polecane

Komentarze (3)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


roman 21.08.2022

cezdlu - tutaj codziennie zmieniają cenę na aktualną maksymalną średnią ze skupów

0 0
cezdlu 21.08.2022

Gdzie taka cena 1500 za tonę kukurydzy mokrej????

0 0
BARBARA 17.08.2022

CENA MOZE I OKI ALE TE KOSZTY.,...,

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA