REKLAMA

Kupno nowego ciągnika. O czym nie powinno się zapominać, kupując nową maszynę?

Michał Ziemski
19.12.2022
chat-icon 0

Nigdy nie należy spieszyć się z zakupem. Najważniejsza rzecz to znajomość własnych preferencji, oczekiwań i możliwości finansowych. Nie warto nabierać się na pozornie atrakcyjne promocje.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Nigdy nie należy spieszyć się z zakupem. Najważniejsza rzecz to znajomość własnych preferencji, oczekiwań i możliwości finansowych. Nie warto nabierać się na pozornie atrakcyjne promocje.

Gdy się rolnik spieszy, to się diabeł cieszy

Kupowanie ciągnika w pośpiechu może prowadzić do błędnych decyzji i nieodpowiedniego wyboru. Może to skutkować niezadowoleniem z zakupu i dodatkowymi kosztami w przyszłości. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania oraz porównać różne modele i marki w celu odnalezienia odpowiedniej maszyny.

Przed zakupem używanego sprzętu należy zawsze sprawdzić jego stan techniczny oraz historię serwisową, aby upewnić się, że jest niezawodny i bezpieczny. Kupowanie ciągnika bez zastanowienia może być spowodowane brakiem czasu na to, aby zrobić dokładną analizę oferty.

Warto chociaż znać nawet przybliżone parametry techniczne, co pozwoli zorientować się w tym, jakie są mocne lub słabe punkty każdej propozycji. Bywają czasem takie sytuacje, w których sprzedawca chce usilnie pozbyć się maszyny, która od długiego czasu zabiera mu miejsce na placu. Jednocześnie nie będzie to sprzęt na miarę oczekiwań danego klienta. Warto szczególną uwagę zwrócić na bardzo atrakcyjne promocje, które na pierwszy rzut oka są korzystne, ale po dokładnym przyjrzeniu się nie wcale konkurencyjne.

Jakimi kryteriami można się kierować, kupując nowy ciągnik?

Przed każdym zakupem, nie tylko ciągnika, warto mieć własne kryteria, dzięki czemu będzie można dużo łatwiej i szybciej przefiltrować dowolną liczbę ofert. W przypadku urządzeń mechanicznych, do których z pewnością zalicza się traktor, kluczowe będą na pewno liczne parametry techniczne. Jednocześnie jest jeszcze kilka elementów, które będą wpływać pozytywnie lub negatywnie na ocenę danej propozycji. Mogą do nich należeć:

  • bezpieczeństwo - rolnictwo jest dziedziną, w której co roku dochodzi do wielu wypadków. Dlatego kupując sprzęt warto sprawdzić, czy posiada wszystkie możliwe atesty,

  • wygoda – praca rolnika trwa długie godziny w jednym miejscu. W tym wypadku warto sprawdzić komfort kabiny, ustawienie siedziska oraz lokalizację skrzyni biegów. W ten sposób będzie można przekonać się, czy dany model jest naprawdę ergonomiczny i czy podoła ciężkiej, codziennej pracy,

  • dopasowanie do charakteru aktywności - kupno głównego ciągnika w gospodarstwie sprawia, że warto wybrać ciągnik z silnikiem o dużej mocy. W przypadku sprzętu pomocniczego lub przeznaczonego do małego gospodarstwa wystarczy budżetowy model,

  • wyposażenie - dla wielu rolników najważniejszym argumentem jest funkcjonalność. Jeśli dany ciągnik ma klimatyzację, dodatkowe oświetlenie lub wariant z ładowaczem czołowym, to oferta może być korzystniejsza niż inne.

Warto także sprawdzić, czy nowy sprzęt będzie miał rozszerzoną gwarancję, co pozwoli ochronić swój portfel przed nieoczekiwanymi awariami. Niektóre firmy dają możliwość wydłużania gwarancji na wybrany okres lub na daną liczbę godzin pracy.

Zaskakujące powody zakupu maszyn rolniczych

Powody do zakupu są oczywiście bardzo różne. Niektóre maszyny rolnicze cieszą się dużą popularnością, ponieważ są polecane na forach internetowych. Wielu rolników poleca te maszyny, jeśli sprawdzają się w praktyce - są mocne, nie mają wielu usterek i mają świetną relację jakości do ceny.

Opinie są niezwykle ważne, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których może dojść do sprzedaży jednego wadliwego egzemplarza, a potem w całej okolicy klienci nie chcą słyszeć o kupnie tego modelu. I odwrotnie - jeśli dana maszyna cieszy się dużym zaufaniem, to będzie częściej wybierana niż inne, nawet bardzo podobne ciągniki.

W kilku przypadkach zdarzyło się, że powodem zakupu była duża dostępność danej marki na lokalnym rynku. Obecność dużego dealera sprzętu rolniczego, który oferował dodatkowo sprawdzony serwis była wystarczająca, aby jego sprzedaż osiągnęła szczyty.

Kwestia finansowania zakupu

Obecnie spada zainteresowanie rolników zakupami maszyn. Wynika to z niestabilnej sytuacji gospodarczej. Wyższe stopy procentowe spowodowały, że trudniej jest zaciągnąć kredyt, a zakup nowej maszyny jest przecież bardzo kosztowny. Przy wyższym oprocentowaniu nie jest łatwo sprostać spłacie wysokich rat, o czym przekonali się już licznie kredytobiorcy. Obecnie oferty typu “zero procent”, które jeszcze niedawno były tak popularne, odeszły do lamusa.

Dlatego rośnie rola alternatywnych form pomocy przy zakupie, w tym finansowanie fabryczne. W tym wypadku producent maszyny podpisuje umowę z bankiem lub innym podmiotem, w której określa swój udział. Producent może nawet dopłacać i pokrywać odsetki, które w innym przypadku płaciłby klient końcowy. Jest to korzystne dla każdej ze stron, ponieważ dzięki temu rozwiązaniu producent może utrzymać płynność sprzedaży, instytucja finansowa dostaje odsetki, a klient może pozwolić sobie na nowy traktor.

(rpf) Michał Ziemski

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA