Kurs rolniczy – ile trwa? Czy można ukończyć go online?
Chcesz dokonać zakupu gruntu rolnego? Wiele osób początkowo nie zdaje sobie sprawy, że nabycie tego typu ziemi nie jest wcale takie proste i nie każdy może to zrobić. Jak się okazuje, konieczne są do tego specjalne uprawnienia, które można zdobyć np. w trakcie kwalifikacyjnego kursu rolniczego. Zastanawiasz się, ile trwa, dlaczego warto się na niego zapisać i czy możliwe jest, aby ukończyć kurs rolniczy online? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Kurs rolniczy – ile trwa?
Chcesz się zapisać na kurs rolniczy? Wiemy, ile trwa zdobywanie uprawnień. W przypadku ROL.04 (dawniej RL.03) szkolenie trwa zazwyczaj 3-4 miesiące. Warto pamiętać, że choć można zapisać się na nie w dowolnym momencie, to trzeba poczekać na rozpoczęcie kolejnej edycji. Do wyboru masz również inne kursy rolnicze. Niektóre z nich mogą trwać nawet 15 miesięcy. Jak to możliwe? Uczestnicy zdobywają podczas nich dwie oddzielne kwalifikacje: rolnika (ROL.04) i technika rolnika (ROL.10), która umożliwia legalne organizowanie i nadzorowanie produkcji rolnej.
Dlaczego warto zapisać się na kwalifikacyjny kurs rolniczy?
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, kwalifikacyjny kurs rolniczy pozwala na zdobycie uprawnień niezbędnych do dwóch ważnych rzeczy: zakupu ziemi rolnej i ubiegania się o dotacje ze środków unijnych. Dla wielu osób szkolenie i uzyskane dzięki niemu kompetencje są doskonałą inwestycją w przyszłość oraz sposobem na zarobek. Dużą zaletą kursu rolniczego jest fakt, że mogą wziąć w nim udział osoby już po 18. roku życia, a wykształcenie wyższe nie jest wymagane.
PROW 2014-2021 przedłuzony o dwa lata
Nie bez znaczenia jest też sam program kursu rolniczego. Obejmuje on wiedzę z zakresu prowadzenia produkcji roślinnej i zwierzęcej, obsługi pojazdów, urządzeń i maszyn, sprzedaży zwierząt gospodarskich czy podejmowania decyzji na podstawie rachunku ekonomicznego.
Kurs rolniczy online – czy to możliwe?
Jesteśmy pewni, że kurs rolniczy online brzmi zachęcająco. W końcu dzięki niemu możesz zdobywać wiedzę i umiejętności w wygodny sposób, jednocześnie oszczędzając czas i pieniądze. Ale czy jest to możliwe? Jak najbardziej. Tego typu szkolenia są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, np. poprzez dostęp do innowacyjnej platformy prowadzonej przez KKZ.
Jutro webinar „Dotacje dla rolnictwa”
Co więcej, kwalifikacje zdobyte podczas kursu rolniczego online są zgodne z:
- rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania;
- rozporządzeniem MEN z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego;
- rozporządzeniem MEN z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego;
- rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.
Warto pamiętać, że formę e-learningu ma jedynie kurs rolniczy online. Państwowy egzamin zawodowy odbywa się już stacjonarnie, w dwóch sesjach – letniej i zimowej. Jest on realizowany zgodne z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, obejmuje zarówno część pisemną, jak i praktyczną, a uczestnicy kursów rolniczych online prowadzonych przez ISE mogą podejść do niego dwukrotnie bez konieczności uiszczania dodatkowej opłaty.
(rpf) Artykuł sponsorowany
MRiRW podsumowuje webinar „Dotacje dla rolnictwa”
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.