REKLAMA

Kury zielononóżki, kiedy niosą, czy warto je hodować?

Dużo rolników zastanawia się każdego roku, jakie gatunki zwierząt niewymagających opieki opłaca się hodować. To bardzo korzystne podejście, które pozwoli zaoszczędzić, a jednocześnie przyniesie zysk. Do takich gatunków zdecydowanie zaliczyć można kury zielononóżki.

fot. Adobe Stock
Redakcja - Zwierzęta 14.04.2022 chat-icon0

REKLAMA

Dużo rolników zastanawia się każdego roku, jakie gatunki zwierząt niewymagających opieki opłaca się hodować. To bardzo korzystne podejście, które pozwoli zaoszczędzić, a jednocześnie przyniesie zysk. Do takich gatunków zdecydowanie zaliczyć można kury zielononóżki. 

Ich jaja cieszą się dużą popularnością ze względu na bogactwo składników odżywczych. Smaczne jest także mięso, które często wybierane jest przez miłośników. Jeżeli i Ty zastanawiasz się nad hodowlą drobiu i nie wiesz, jakie warunki należy spełnić w przypadku kur zielononóżek, to wyjaśnimy wszystko w poniższym artykule.

Kury zielononóżki - dlaczego warto je hodować?

Hodowanie drobiu to bardzo opłacalne przedsięwzięcie i wielu przedsiębiorców decyduje się na taki krok. Szczególną popularnością cieszą się hodowle ekologiczne, gdyż coraz więcej konsumentów sięga po produkty organiczne, nie akceptując chowu klatkowego. W przypadku kur zielononóżek warto wiedzieć już na samym początku, że wymagają one specjalnych warunków, natomiast ich chów jest bardzo opłacalny. Sam gatunek - zielononóżka kuropatwiana to polska rasa, którą od bardzo wielu lat docenia się za wysoką jakość mięsa i jaj. Sprzedaż przynosi znacznie większe zyski niż w przypadku innych gatunków. Zanim zdecydujesz się jednak na ich zakup, warto dowiedzieć się więcej na temat kur zielononóżek. Kiedy się niosą i jakich warunków potrzebują do życia?

Kury warto hodować ze względu na liczne walory smakowe produktów pochodzących od tych zwierząt. Jaja mają bardzo dużo właściwości odżywczych, takich jak: aminokwasy, kwasy tłuszczowe, związki mineralne, a przy tym stosunkowo niski poziom cholesterolu, co sprawia, że są chętnie wybierane przez konsumentów. Codzienne spożywanie jajek przynosi wiele dobrego dla naszego organizmu, cenne składniki wzbogacają naszą dietę i spełniają wymogi dziennego zapotrzebowania na różnego rodzaju składniki pokarmowe. Aby jeszcze dokładniej podkreślić ich wartość, warto zaznaczyć, że zawierają przeciwzapalną cystatynę oraz lecytynę, która zapobiega starzeniu się komórek i działa przeciwbakteryjnie. Mięso z kolei cechuje się delikatnością, dlatego smakuje większości osób. Te cechy sprawiają, że inwestycja w kury zielononóżki jest bardzo opłacalna. Jakie warunki należy zapewnić tym zwierzętom, aby rozwijały się najlepiej?

Kury zielononóżki - hodowla

Kury zielononóżki to wymagający gatunek drobiu, który nie sprawdzi się w przypadku dużych ferm. Maksymalna wielkość hodowli to około 200-300 sztuk. W innym przypadku zwierzęta mogą się źle rozwijać, a także przejawiać zachowania agresywne. Najlepiej sprawdzają się w przypadku mniejszych i średnich hodowli, ok. 150 sztuk. Kury zielononóżki potrzebują także dużo przestrzeni - nie ma tutaj mowy o chowie klatkowym czy ściółkowym. Najlepiej rozwijają się na świeżym powietrzu, gdzie mogą swobodnie przemieszczać się po wyznaczonym terenie. Czują się bardzo dobrze na wolnych przestrzeniach, takich jak pastwiska, łąki, a nawet lasy, potrafią sporo wędrować w ciągu dnia. Taki sposób wzrostu jest dla nich optymalny, można mieć wtedy pewność, że dorosłe kury będą znosić wysokiej jakości jaja.

Kury zielononóżki potrzebują także odpowiednich warunków w kurniku. Podłoże powinno zostać wyłożone słomą oraz żwirkiem. Konieczne jest zapewnienie im poidełka i otworu na wybieg. Sam teren dobrze, gdyby był otoczony krzewami lub drzewami, co zapewni ochronę zarówno przed dużymi upałami, jak i deszczem czy wiatrem. Pamiętaj, kury zielononóżki muszą mieć stały dostęp do wody oraz paszy, aby prawidłowo się rozwijać. Zakup piskląt należy rozważać tylko z certyfikowanych wylęgarni. Największe zagrożenia dla zdrowia pojawiają się jeszcze wtedy, gdy ptaki są młode, trzeba je więc uważnie obserwować. W razie pojawienia się pierwszych objawów choroby powinno się niezwłocznie skontaktować ze specjalistą, co może uchronić przed dużymi stratami w liczebności drobiu.

Kiedy zaczynają się nieść kury zielononóżki?

Jedna kura jest w stanie znieść do 150 jaj średniej wagi. To całkiem dobry wynik, jak więc widać, ich hodowla jest bardzo opłacalna. Należy zapewnić jednak zwierzętom właściwy sposób karmienia - kury lubią ziemniaki, zielonki, otręby oraz zboża. Warto postawić na wysokiej jakości pokarm, który będzie gwarantem tego, że urosną duże i zdrowe, a także będą dawać smaczne jajka. Koszt utrzymania takiej hodowli może wydawać się wysoki - faktycznie widać różnicę w przypadku innych gatunków. Nie oznacza to jednak, że na takim przedsięwzięciu zarobi się znacznie mniej. Przeciwnie - można zyskać o wiele więcej. Należy zainwestować sporo środków finansowych, natomiast sprzedaż drobiu, a także jaj przynosi większe dochody. Jest to więc korzystny biznes, w który trzeba się odpowiednio zaangażować. Mały nakład pracy może wiązać się z porażką.

Na naszej stronie odnaleźć można znacznie więcej ciekawych artykułów dotyczących uprawy drobiu. Zapraszamy do zapoznania się z innymi wpisami, z których dowiesz się cennych informacji na temat hodowli innych gatunków zwierząt.

(rpf) 


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA