REKLAMA

Kwasica żwacza u bydła – objawy, profilaktyka

Redakcja - Zwierzęta
08.01.2022
chat-icon 0

Choroby metaboliczne u bydła są zazwyczaj wynikiem popełnianych błędów żywieniowych. Częstym powodem ich występowania jest zły bilans białka i energii w dawce paszowej. Jedną z często występujących chorób, z jaką muszą mierzyć się rolnicy zajmujący się profesjonalną hodowlą zwierząt, jest właśnie kwasica u bydła.

REKLAMA

Choroby metaboliczne u bydła są zazwyczaj wynikiem popełnianych błędów żywieniowych. Częstym powodem ich występowania jest zły bilans białka i energii w dawce paszowej. Jedną z często występujących chorób, z jaką muszą mierzyć się rolnicy zajmujący się profesjonalną hodowlą zwierząt, jest właśnie kwasica u bydła.

Mimo że ten gatunek zwierząt posiada wszelkie predyspozycje do trawienia produktów roślinnych, to występowanie pewnych schorzeń związanych z takim rodzajem żywienia jest jak najbardziej możliwe.

Czym jest kwasica u bydła?

Osobom niedoświadczonym, jeśli chodzi o profesjonalną hodowlę bydła, może wydawać się, że są to zwierzęta tak dobrze przystosowane do trawienia produktów roślinnych, że nie można mówić o dolegliwościach w obrębie układu pokarmowego. Nic bardziej mylnego - również u bydła często występują choroby metaboliczne. Jedną z takich chorób jest kwasica żwacza, związana z nadmiernym nagromadzeniem się kwasu mlekowego w żwaczu.

Odczyn pH treści żwacza spada wówczas poniżej 6. Nie jest to jednak jedyny negatywny skutek, jaki może mieć miejsce, jeśli zauważysz występowanie kwasicy u bydła. Taki stan metaboliczny sprawia, że znacznie spada produkcja śliny. Tego rodzaju efekt połączony z gwałtownym spadkiem optymalnego poziomu pH sprawia, że naturalna flora bakteryjna szybko ulega zniszczeniu. Kwasica u bydła może więc bezpośrednio prowadzić do namnażania się bakterii kwasu mlekowego lub tych, które produkują metan.

Skutki kwasicy u bydła

Czego jeszcze możesz się spodziewać, jeśli chodzi o występowanie tak groźnego schorzenia, jakim jest kwasica u bydła? Skutki takiego stanu to zdecydowanie jedna z kluczowych rzeczy, jakie powinny interesować rolników.

Krowy, które dotknięte są problemem występowania kwasicy u bydła, doświadczają wzrostu ciśnienia osmotycznego treści żwacza. Co to oznacza? Taki stan bezpośrednio prowadzi do odwodnienia tkanek, w rezultacie czego gęstnieje krew oraz rośnie poziom glukozy. Jeśli chodzi o występowanie kwasicy u bydła, nie bez uwagi powinien także pozostawać wzrost poziomu fosforu w wątrobie oraz możliwe zaburzenia zarówno gospodarki kwasowo-zasadowej, jak i wodno-elektrolitowej.

Kwasica u bydła a wpływ na stada krów wysokomlecznych

Choroby krów mają bezpośrednie przełożenie na funkcjonowanie całego gospodarstwa, które oparte jest na pozyskiwaniu mleka. Jasne jest, że w takim wypadku kwasica u bydła może nieść za sobą jedynie wysoce negatywne skutki.

Może ona spowodować wysokie straty ekonomiczne w stadach krów wysokomlecznych. Kwasica u bydła związana jest z nieodpowiednio skomponowaną dawką żywieniową. Dominują w niej zazwyczaj pasze treściwe bogate w węglowodany (kiszonka kukurydziana, drobno mielone wilgotne zboża, otręby, wysłodki buraczane, koncentraty i owoce) a brakuje odpowiedniej ilości paszy objętościowej suchej typu słoma lub siano. Drugą przyczyną występowania kwasicy u bydła może być zbyt raptowna zmiana dawki paszowej.

Jak zapobiegać występowaniu kwasicy u bydła?

Kwasica u bydła może przynosić wymierne szkody w funkcjonowaniu całego gospodarstwa, dlatego warto podjąć pewne kroki mające na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia takiego stanu. Jak to zrobić? W przypadku stosowania kiszonek należy zwrócić uwagę, by nie były one zbyt drobno pocięte. Zbyt duże rozdrobnienie nie zmusza bydła do intensywnego żucia, przez co nie wydzielana jest odpowiednia ilość śliny, będącej doskonałym buforem dla żwacza. Dbając o prawidłowy stan zwierząt, jednocześnie zapobiegając wystąpieniu kwasicy u bydła, możesz wprowadzić do diety specjalne drożdże probiotyczne, które wspomagają prawidłową pracę całego układu trawiennego.

Kwasica u bydła - objawy

Do objawów wystąpienia kwasicy należą:

– zmniejszenie lub całkowita utrata apetytu,

– spadek wydajności mleka,

– zmniejszenie % zawartości tłuszczu w mleku,

– spadek masy ciała,

– pogorszenie kondycji zwierzęcia,

– pojawienie się biegunki,

– apatia i zobojętnienie zwierzęcia,

– owrzodzenia kończyn lub ochwat bydła,

– formia ostra kwasicy może prowadzić do zgonu zwierzęcia

Leczenie kwasicy u bydła

W przypadku wystąpienia choroby w postaci kwasicy u bydła – w jej początkowym stadium, jeszcze w momencie braku spadku łaknienia, przeprowadza się jednodniową głodówkę z dostępem do wody. Następnego dnia podaje się dobrej jakości siano łąkowe.

W cięższych przypadkach kwasicy u bydła trzeba zasięgnąć opinii lekarza weterynarii. Dla ustabilizowania pH żwacza podaje się węglan wapnia lub wodorowęglan sodu. W celu przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej można podać przez sondę treść żwacza pobraną od zdrowych krów lub zastosować kwas propionowy. Należy także uzupełniać elektrolity w postaci roztworu fizjologicznego lub izotonicznego płynu elektrolitowego.

Kwasica u bydła - jak zapobiegać?

Aby skutecznie zapobiegać kwasicy należy przede wszystkim unikać gwałtownych zmian dawki pokarmowej, dzielić dawkę pasz treściwych na kilka odpasów (do 3 kg paszy treściwej na 1 odpas), systematycznie przyzwyczajać zwierzęta do pobierania dawek pasz treściwych, sprawdzać udział węglowodanów niestrukturalnych w dawce pokarmowej, weryfikować strukturę dawki, obserwować wygląd kału. Odpowiednio bilansować poziom włókna strukturalnego w dawce paszy, unikać skarmiania pasz nadmiernie rozdrobnionych, zmielonych oraz często sprawdzać spożycie paszy, zwłaszcza gdy w dawce znajduje się dużo pasz treściwych.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA