REKLAMA

List do plantatorów buraków cukrowych i producentów cukru

Redakcja - Prawo i Finanse
30.07.2016
chat-icon 0

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel skierował wczoraj list do Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego oraz Związku Producentów Cukru.

fot. MRiRW
REKLAMA

Minister rolnictwa  Krzysztof Jurgiel skierował wczoraj list do Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego oraz Związku Producentów Cukru.

Tematem jego były prace, jakie są obecnie prowadzone przez przedstawicieli plantatorów oraz producentów cukru, które mają na celu stworzenie ram dwustronnej współpracy w formie porozumienia branżowego zawieranego na poziomie krajowym.

"– Doświadczenie poprzednich dekad wskazuje, że  fundamentem  rozwoju sektora jest właściwa współpraca pomiędzy plantatorami buraków cukrowych a producentami cukru –  napisał w liście minister Jurgiel i podkreślił, że wyrazem  dostrzegania tego przez kolejne pokolenia plantatorów i przetwórców są powszechnie stosowane umowy kontraktacji oraz służące osiąganiu konsensusu w sprawach określania zasad współpracy struktury związkowe, Komisje Porozumiewawcze oraz funkcjonujące w ostatnich latach Porozumienia Branżowe.

W opinii ministra prowadzone obecnie prace są wyrazem kontynuacji istniejących tradycji. Minister zaapelował o prowadzenie ich w duchu wzajemnego zrozumienia i poszanowania celem wypracowania jak najlepszych, kompromisowych rozwiązań. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że rola porozumienia branżowego, które ukształtuje właściwe relacje między plantatorami, a producentami cukru jest bardzo istotna w kontekście zapewnienia  plantatorom surowca gwarancji stabilności dostaw buraków cukrowych, a producentom niezakłóconej produkcji cukru. Porozumienie wpłynie także na wzmocnienie pozycji krajowego sektora na rynku UE i światowym.

– Zawarcie  porozumienia pomiędzy plantatorami buraków cukrowych i producentami cukru nabiera dużego znaczenia zwłaszcza w obliczu mającej nastąpić od 1 października 2017 r. liberalizacji  rynku cukru – zaznaczył w liście minister Jurgiel.

Porozumienia branżowe, funkcjonujące w sektorze cukru w okresie bezkwotowym, mogą określać w szczególności:

Polska należy do dziesięciu państw członkowskich Unii Europejskiej, które skorzystały z wynikającej z przepisów unijnych możliwości stosowania dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją dla plantatorów buraków cukrowych. Płatności związane z produkcją w tym sektorze nie są stosowane przez tak znaczących producentów cukru jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania, gdzie rolnicy uprawiający buraki cukrowe otrzymują wsparcie na takich samych zasadach i w takiej samej wysokości jak beneficjenci funkcjonujący w pozostałych sektorach."

źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA