Lista zalecanych odmian zbóż jarych dla województwa kujawsko-pomorskiego
Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych - COBORU opublikował listę rekomendowanych odmian zbóż jarych dla województwa kujawsko-pomorskiego w 2018 roku.
Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych - COBORU opublikował listę rekomendowanych odmian zbóż jarych dla województwa kujawsko-pomorskiego w 2018 roku.
Tradycyjnie już podstawą do ustalenia poniższego zestawienia była analiza wyników doświadczeń przeprowadzonych przez Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe (PDO).
Plusy i minusy uprawy rzepaku
Odmianami dopisanymi w 2018 roku do listy odmian rekomendowanych są KWS Vermont (jęczmień jary), Kozak - odmiana wstępnie rekomendowana (owies jary), Nimfa i Rusałka (pszenica jara) oraz Mamut (pszenżyto jare).
Lista polecanych odmian przedstawia się następująco:
Optymalne terminy siewu zbóż jarych
Jęczmień jary: KWS Olof 2011, Basic 2013, Ella 2014, Soldo 2014, KWS Atrika, Paustian, KWS Vermont
Owies jary: Bingo, Komfort, Nawigator, Kozak
Pszenica jara: Tybalt, Arabella, Harenda, Goplana, Nimfa, Rusałka
Pszenżyto jare: Dublet, Mazur, Sopot, Mamut
Jak wykorzystać w pełni możliwości nawozu azotowego
(rup) Krzysztof Przepióra, COBORU
[szkodnikpollsfull id="7"]
Orka przedzimowa to lepsza jakość gleby
Polecane
Komentarze (0)
Zobacz więcej
Ceny jaj – oczekiwany wzrost jesienią
KIPDiP prowadzi analizy rynku jaj, z których wynika, że obecny potencjał produkcyjny pogłowia kur ogółem jest najniższy od kilku lat. Podobnie było w 2022 roku, kiedy w okresie trzech miesięcy hurtowe ceny jaj wzrosły o 3/4.
Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz mówi o swego rodzaju deja vu, bowiem szacowana wylęgami piskląt populacja towarowych kur nieśnych nie jest w stanie, podobnie jak w 2022 roku, zaspokoić potrzeb rynku. Wzrostów oczekujemy zatem jesienią, podobnie jak przed dwoma laty, kiedy były one bardzo spektakularne. Obecnie jednak spodziewamy się, że dynamika wzrostów będzie mniejsza ale odczuwalna i wyraźna.
Wyliczenia KIPDiP wskazują na
Skąd pochodzi kukurydza?
Czym jest kukurydza? Objaśnienie
Kukurydzę zwyczajną możemy zaliczyć do rodziny traw. To jednoroczna roślina, powszechnie uznawana za zboże i licząca aż ponad dwieście typów. Jej poszczególne podgatunki odróżniają się od siebie zarówno budową ziarniaków, jak i kłosa w kolbie. Do najważniejszych z nich zaliczamy kukurydzę zwyczajną, pastewną, pękającą o formie ryżowej bądź perłowej, a także kukurydzę cukrową.
Czy kukurydza jest zbożem?
Kukurydza zwyczajna jest rośliną jednoroczną, którą możemy zaliczyć do grupy zbóż właściwych. Gdy jest jeszcze świeża, jej kolby okrywają zielone liście, natomiast jedwabiste, długie włosy, niejednokrotnie sprawiają wrażenie nieco wilgotnych. Posiada ona wiele odmian,
Korzyści użytkowania hali namiotowej w rolnictwie
Rolnictwo zapewnia społeczeństwu dostęp do zdrowej żywności i zrównoważonego rozwoju, utrzymuje miliony ludzi dzięki produkcji mięsa, warzyw oraz owoców. Jednak nie zawsze pracującemu na polu rolnikowi towarzyszy słoneczna pogoda. W jednej chwili żar leje się z nieba, by za chwilę spadł ulewny deszcz, który przerywa prace polowe. W tej sytuacji trzeba się schronić, zabezpieczyć plony oraz maszyny rolnicze. Zarówno długotrwałe susze, jak i ulewne deszcze stanowią poważne zagrożenia dla ilości i jakości plonów
W związku z budową obiektów rolniczych, rolnicy często muszą stawiać czoła wyzwaniom natury prawnej oraz organizacyjnej, co utrudnia prowadzenie swojej działalności. Jednym z głównych problemów, z którym muszą się mierzyć, jest biurokracja,
Paliwo rolnicze – ostatnie dni na złożenie wniosku o zwrot podatku akcyzowego
Stosowne dokumenty można składać w terminie od 1 sierpnia do 2 września. Wnioski można składać w urzędach gmin i miast wraz z załączonymi fakturami VAT (lub ich kopiami), które potwierdzają zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2024 roku w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2024 r. W bieżącym roku zwrot podatku akcyzowego ustalono na kwotę 1,46 zł do każdego litra zakupionego oleju napędowego.
Dodatkowe formalności czekają producentów rolnych ubiegających się o zwrot podatku akcyzowego w odniesieniu do bydła, owiec, kóz, koni i świń. Ci wnioskujący do wniosku muszą dołączyć również wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji
Nie żyje kierowca ciężarówki. Zahaczył o ciągnik rolniczy i wjechał w budynek mieszkalny
Zdarzenie miało miejsce 23 sierpnia 2023 roku w miejscowości Mostki (województwo wielkopolskie, powiat koniński, gmina Sompolno). Tuż po godzinie 19.00 na drodze wojewódzkiej numer 263, prowadzący samochód ciężarowy z naczepą zjechał z nieznanych do tej pory przyczyn zahaczył o jadący tą samą drogą ciągnik rolniczy, po czym staranował ogrodzenie położonej przy drodze posesji i wjechał w budynek mieszkalny.
Niestety w wyniku wypadku na miejscu zginął kierujący samochodem ciężarowym, do szpitala przetransportowano dwie inne osoby.
(rpf) Źródło: OSP Mąkolno
Ile siarczanu amonu na 10 litrów wody
Wśród nawozów stosowanych w celu zakwaszania gleby, siarczan amonu jest jednym z najczęściej wybieranych przez rolników i ogrodników. Jego zastosowanie wymaga jednak precyzyjnego dawkowania, aby osiągnąć optymalny efekt bez ryzyka zasolenia gleby. Jak zakwasić ziemię przy użyciu siarczanu amonu?
Jak zakwasić ziemię?
Zakwasić glebę można na kilka sposobów, w zależności od rodzaju roślin uprawianych oraz specyfiki gleby. Jednym z najważniejszych czynników jest pH gleby, które określa jej kwasowość. Rośliny takie jak borówki, rododendrony czy hortensje preferują gleby o niskim pH, zwykle w zakresie 4,0-5,5. Aby osiągnąć takie warunki, stosuje się różne metody zakwaszania gleby. Najczęściej stosowane są nawozy mineralne, mające
Jak suszyć czosnek po wykopaniu?
To klucz do zachowania jego intensywnego aromatu, w związku z czym w poniższym artykule zamieściliśmy najważniejsze wskazówki, dotyczące przechowywania tej wspaniałej rośliny.
Zbiory czosnku - kiedy jest najlepszy czas?
Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak suszyć czosnek po wykopaniu, powinniśmy zastanowić się nad okresem, w którym należy wykopać roślinę. Jej zbiory zazwyczaj przypadają na czas od końca czerwca do początku sierpnia, w zależności od aktualnie panujących warunków pogodowych czy odmiany czosnku. Wskazówką, że jest on gotowy do zbioru, jest jego żółknięcie, a także więdnięcie liści.
Nie powinniśmy czekać, aż zupełnie wyschną, gdyż zbyt późne wykopanie może doprowadzić
Rolnicy kupują coraz mniej nowych przyczep rolniczych
Wynik jest lepszy o 29 sztuk od lipca 2023 roku. Od początku 2024 roku w Polsce zarejestrowanych zostało łącznie 3435 nowych przyczep rolniczych. Spadek wynosi zatem 706 sztuk (-17,0%).
Liderem po siedmiu miesiącach 2024 roku jest Pronar ze sprzedażą na poziomie 881 sztuk. Procentowy spadek marki wynoszący aż -38,1 obrazuje jednak faktyczną sytuację, bowiem spadek w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku wynosi aż 543 sztuki. Niemniej udziały najchętniej nabywanej marki przyczep rolniczych w Polsce wynoszą 25,6%.
Na drugim miejscu uplasowała się marka Metal-Fach z 499 rejestracjami, w tym przypadku wynik jest wyższy o 11 szt. od zeszłorocznego. Udziały rynkowe marki Metal-Fach
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.