REKLAMA

Łubin słodki – uprawa i nawożenie

Redakcja - Uprawa
21.03.2022
chat-icon 1

Łubin słodki, strączkowe uprawa na polu fioletowe kwiaty

Wiele roślin ma bardzo jasno sprecyzowane wymagania uprawowe, które wbrew pozorom wcale niełatwo spełnić. Zajmowanie się uprawą tego rodzaju roślin na większą skalę wiąże się nie tylko z koniecznością wzmożonej pielęgnacji przez cały okres wzrostu, ale także wyjałowieniem gleby.

fot. Adobe Stock
REKLAMA
Łubin słodki, strączkowe uprawa na polu fioletowe kwiaty[/caption]

Wiele roślin ma bardzo jasno sprecyzowane wymagania uprawowe, które wbrew pozorom wcale niełatwo spełnić. Zajmowanie się uprawą tego rodzaju roślin na większą skalę wiąże się nie tylko z koniecznością wzmożonej pielęgnacji przez cały okres wzrostu, ale także wyjałowieniem gleby.

W takiej sytuacji już po zbiorach na danej powierzchni pozostaje miejsce, które warto jest odpowiednio zagospodarować. Zastanawiasz się, co wyrośnie na tego rodzaju glebie? Świetną propozycją może być łubin słodki. Uprawa tej rośliny nie jest szczególnie wymagająca, a może przynieść świetne efekty w postaci obfitych plonów.

Spis treści:

1. Charakterystyka łubinu słodkiego

2. Łubin słodki - uprawa

3. Łubin słodki - nawożenie

Charakterystyka łubinu słodkiego

Łubin słodki to wyjątkowa roślina strączkowa, która powinna zainteresować wszystkich tych, którzy oczekują mniejszych wymagań uprawowych, niż jest to w przypadku wielu innych rodzajów roślin. Rodzaj pastewny charakteryzuje się konkretnymi założeniami w kwestii miejsca, a także sposobu uprawy, które należy bezwzględnie spełnić. Wiąże się to nie tylko z koniecznością zainwestowania większej ilości środków, ale także poświęceniem większej ilości czasu, która musi zostać przeznaczona na odpowiednią pielęgnację pola.

Z tego powodu coraz częściej zdarza się, że rolnicy poszukują równie satysfakcjonujących w aspekcie zbiorów alternatyw, które jednocześnie charakteryzują się nieco mniejszymi wymaganiami uprawowymi. Należysz do tej grupy? Musisz więc poznać wyjątkową roślinę, jaką jest łubin słodki. Nawożenie oraz jej uprawa nie powinna sprawiać problemów w codziennej pracy, a więc jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz zminimalizować koszty związane z generowaniem nowych plonów.Skąd wziął się w ogóle łubin słodki? Ta szczególna roślina ma swoje oryginalne miejsce wzrostu w rejonie Morza Śródziemnego. Jednak jak pokazują doświadczenia w uprawie, łubin świetnie zachowuje się również w naszym klimacie. Jego uprawa nie sprawia zatem większych problemów na najbliższych terenach, dzięki czemu to rozwiązanie stało się tak popularne wśród rolników.

Łubin słodki można poznać od razu za sprawą jego charakterystycznej wysokości. Z pewnością nie sposób przeoczyć w krajobrazie tak okazałej rośliny, mierzącej ok. 100 cm wysokości. Charakterystyczne dla tego rodzaju rośliny są barwne kwiaty, które są dobrze widoczne mimo swojego małego rozmiaru. Niewielki kształt kwiatów łubin nadrabia ich rozmieszczeniem, ponieważ na jednej łodydze można znaleźć wiele kwiatostanów. W tej kwestii łubin słodki przypomina więc inną roślinę, która również nie posiada szczególnych wymagań uprawowych, czyli rzepak.

Obydwie te propozycje są charakterystyczne ze względu na swoje dobrze widoczne drobne kwiaty. Również w przypadku łubinu są one zebrane w szczególne grona, które można zauważyć już z daleka. Z tego powodu często można spotkać się z przekonaniem, że łubin, podobnie jak rzepak, sam w sobie jest najlepszą ozdobą krajobrazu. Pola obsiane tą rośliną są widoczne z dużej odległości, a kolorowe połacie ziemi widziane z góry to najlepsza oprawa naturalnego otoczenia.

Łubin słodki - uprawa

Szczególna roślina, jaką jest łubin słodki, zyskała taką popularność zważywszy przede wszystkim na swoje stosunkowo niskie wymagania uprawowe. Do założenia plantacji łubinu nie jest konieczne posiadanie gleby najwyższej jakości. Warto jednak pamiętać, że łubin nie wyda obfitych plonów na terenach szczególnie jałowych, dlatego dbałość o tę kwestię jest jedną z najbardziej kluczowych, jeszcze przed rozpoczęciem właściwej uprawy.

Siew łubinu słodkiego powinien być przeprowadzony w okresie wiosennym, już w drugiej połowie marca. Tak jak w przypadku wielu innych roślin o przeznaczeniu pastewnym, łubin umieszcza się w charakterystycznych rzędach, zazwyczaj w odstępie 20 cm. Takie rozmieszczenie pozwala na swobodny wzrost roślin, które nie są niczym ograniczane.

Mimo niskich wymagań, nie można zapominać o bezpośrednich zagrożeniach wiążących się z posiadaniem łubinu. Uprawa tej rośliny powinna być przede wszystkim nastawiona na uniknięcie problemu suszy, który może być szczególnie groźny przed zakwitnięciem. Warto szczególnie zadbać o tę kwestię, jeśli zależy Ci na obfitych zbiorach. Cena tej rośliny może być atrakcyjna, jeśli rezultaty upraw będą zadowalające. Zbiory przeprowadzane są podczas kwitnienia.

Łubin słodki - nawożenie

Łubin jest rośliną, której zbiory są zazwyczaj przeznaczane na cenną paszę dla zwierząt. Jednak aby otrzymać tego rodzaju produkt końcowy, konieczna jest również odpowiednio przeprowadzona uprawa. Mimo swoich niskich wymagań, należy wziąć pod uwagę preferencje łubinu słodkiego. Nawożenie tej rośliny jest istotnym elementem pielęgnacji, który nie może zostać pominięty. Należy przeprowadzać je głównie jesienią, z wykorzystaniem nawozów zawierających fosfor oraz potas. W procesie właściwego wzrostu roślinę może wspomagać także wapno magnezowe. Nawóz powinien być zawsze dopasowany do danego rodzaju gleby.

(rup) 

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


farmer 21.03.2022

poza uzytkowym aspektem trzeba przyznac ze łubin to wyjątkowo piękna roślina zwłaszcza w okresie kwitnienia Polska zamienia się w Prowansję ;-)

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA