REKLAMA

Mączlik warzywny atakuje kapustne

Redakcja - Uprawa
17.08.2016
chat-icon 0

Zagraża głównie kalafiorom, brokułom, brukselce i kapuście. Na plantacjach pojawia się chmarami, stanowiąc prawdziwą zmorę dla producentów.

fotolia
REKLAMA

Zagraża głównie kalafiorom, brokułom, brukselce i kapuście. Na plantacjach pojawia się chmarami, stanowiąc prawdziwą zmorę dla producentów.

Przenosi się na uprawy polowe tych warzyw z dziko rosnących roślin żywicielskich, głównie glistka jaskółcze ziele, na którym zimują dorosłe osobniki. Sprzyjają mu głównie łagodne zimy i deficyt wody podczas sezonu wegetacyjnego, a stopień uszkodzeń na warzywach zależy nie tylko od gatunku, ale także od odmiany danej rośliny. Na wysadzonej w polu rozsadzie warzyw kapustnych może rozwijać się od 3 do 5 pokoleń mączlika warzywnego.

Najłatwiej rozpoznać jest osobnika dorosłego, u którego na białych skrzydłach można dostrzec ciemniejsze plamki, zaś odwłok jest żółty, pokryty białym nalotem woskowym. Średnia długość szkodnika waha się od 1,5 do 2 mm. Samice mączlika warzywnego składają jaja na dolnej stronie liści w okręgu lub w półokręgu, a larwy mają kształt owalny i barwę żółtawo-białą.

Uprawom zagrażają wszystkie stadia rozwojowe mączlika – zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe. Żerują na roślinach wysysając z nich soki, a dodatkowo pokrywają liście mazistą spadzią (rosą miodową), na której rozwijają się kolejne patogeny.

Walka z mączlikiem nie należy do prostych ze względu na brak skutecznego środka chemicznego zwalczającego tego szkodnika oraz zdolność przenoszenia się go z sąsiednich pól. Problem nasila się zwłaszcza w okresie żniw rzepaku, na którym występował mączlik, gdyż podczas zbioru przenosi się na plantacje warzyw kapustnych.

Ograniczanie ryzyka pojawienia się tego szkodnika na polach warzyw kapustnych polega przede wszystkim na zachowaniu odległości od upraw rzepaku oraz występowania głównego żywiciela mączlika – glistnika jaskółcze ziele. Natomiast zwalczanie chemiczne można przeprowadzić insektycydem Movento 100 SC.

(rup) jm

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA