REKLAMA

Magazyn energii 10 KW – na ile wystarczy i co powinieneś wiedzieć

Redakcja
03.11.2023
chat-icon 0

Choć obecnie sporo mówi się o korzyściach inwestowania w fotowoltaikę, kwestia uzupełniania jej o magazyn energii nie jest już tak szeroko omawiana – a szkoda. Takie rozwiązanie może bowiem przynieść gospodarstwu rolnemu wiele korzyści, a także zmaksymalizować te zapewniane przez instalację.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Kiedy warto zainwestować w magazyn energii do fotowoltaiki i na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru - odpowiadamy w poniższym artykule.

Kiedy warto postawić na magazyn energii? Fotowoltaika może opłacać się jeszcze bardziej

Jak pokazują badania, zazwyczaj korzystamy jedynie z 30% energii, którą wyprodukowała nasza instalacja fotowoltaiczna. Reszta natomiast jest oddawana lub sprzedawana do sieci. Wskaźnik ten określamy mianem autokonsumpcji - w przypadku posiadania magazynu energii może wzrosnąć z 30 do aż 80%, co generuje liczne korzyści, w tym oszczędności.

W przypadku awarii sieci, niekorzystnych warunków atmosferycznych czy godzin nocnych, w trakcie których instalacja nie produkuje energii, gospodarstwo zaczyna korzystać z prądu pobieranego od dostawcy, co zwiększa rachunki za prąd.

Jeśli chcemy takiej sytuacji uniknąć, rozwiązaniem jest inwestycja w magazyn, do którego będą przesyłane nadwyżki wyprodukowanej energii. Skorzystamy z niej w nocy oraz w sytuacjach awaryjnych - bez dodatkowych opłat. W wielu przypadkach istnieje ponadto możliwość doładowania urządzenia z sieci energetycznej.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW – jaki magazyn energii wybrać?

Wiele osób nie wie, jakie kryteria wziąć pod uwagę przy wyborze magazynu energii, które mogą mieć różną pojemność, a co za tym idzie – cenę. Jaki model należy wybrać, jeśli posiadamy instalację fotowoltaiczną 10 kW?

Na ogół zakłada się, że na każde 1,5 kW mocy instalacji musi przypadać mniej więcej 4 kWh pojemności urządzenia. Powinniśmy jednak mieć na uwadze, że parametr ten powinien być również dopasowany do zapotrzebowania naszego gospodarstwa na energię. Przyjmuje się, że warto postawić na nieco większy magazyn niż wynosi ten wskaźnik, jednak nie powinien być on dużo bardziej pojemny.

Magazyn energii 10 kW – na ile wystarczy?

To, na ile wystarczy magazyn energii 10 kW, jest kwestią indywidualną. Różnicuje się ją względu na to, z jakich urządzeń korzystamy na co dzień w naszym gospodarstwie i ile prądu potrzebują one do działania. Szacuje się, że średnie, kwartalne zapotrzebowanie na energię plasuje się w przedziale od 5000 do 22 000 kWh – niezależnie od tego, czy zajmujemy się hodowlą bydła, czy też produkcją rolną.

Zanim więc zainwestujemy w często wybierany magazyn energii 10 kWh, warto zorientować się, ile prądu potrzebujemy na co dzień w naszym gospodarstwie. Przydatną informacją jest również to, jak rozkłada się owo zużycie w ciągu doby.

Bank energii 10 kW – czy to się opłaca?

Z powyższych względów nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, czy bank energii 10 kW to opłacalne rozwiązanie. Można jednak z całą pewnością wskazać szereg zalet, które niesie posiadanie magazynu w przypadku gospodarstw rolnych. Umożliwia on bowiem efektywne zarządzanie wyprodukowaną energią, a tym samym minimalizację kosztów.

Co więcej, ogranicza potencjalne straty wynikające z awarii w dostawie prądu – w wielu przypadkach gospodarstwo rolne nie może sobie pozwolić na przestój w pracy niektórych urządzeń. Inwestycja w magazyn energii 10 kWh jest więc szansą na znacznie większą niezależność i lepsze zarządzanie budżetem.

Magazyn energii 10 kw – cena

W przypadku magazynu energii 10 kW cena będzie uzależniona nie tylko od pojemności urządzenia, ale również od technologii, która została w nim zastosowana. Warto ponadto podkreślić, że niekiedy zachodzi konieczność osobnego zakupu oprogramowania służącego do sterowania systemem – zazwyczaj jednak magazyn jest już w nie wyposażony.

Pamiętajmy, że rolnicy mogą skorzystać z atrakcyjnych dofinansowań na zakup magazynu energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Inwestycja jest więc ogromną szansą na rozwój gospodarstwa.

(rw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA