REKLAMA

Mamy już sto przypadków wścieklizny w 2021 roku

Sarny i jelenie na polu w jesiennej scenerii

Trzy kolejne potwierdzone przypadki zwierząt ze stwierdzoną wścieklizną, spowodowały, że mamy już 100 przypadków tej choroby u dzikich zwierząt w Polsce w 2021 roku.

fot. Adobe Stock
5 grudnia 2021 chat-icon0

REKLAMA
Sarny i jelenie na polu w jesiennej scenerii[/caption] Trzy kolejne potwierdzone przypadki zwierząt ze stwierdzoną wścieklizną, spowodowały, że mamy już 100 przypadków tej choroby u dzikich zwierząt w Polsce w 2021 roku.

Mówimy o trzech przypadkach (2021/98, 2021/99 i 2021/100), które zostały potwierdzone na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniu 1 grudnia br.

Wszyskie potwierdzone przypadki mają lokalizację w okolicach Warszawy i dotyczą padłego lisa, padłej kuny oraz poddanej eutanazji sarny.

REKLAMA
Pierwszy z opisywanych przypadków wścieklizny o numerze 2021/98 stwierdzono w miejscowości Otwock, gmina Otwock, powiat otwocki, województwo mazowieckie, u padłej kuny.

Drugi opisywany przypadek wścieklizny o numerze 2021/99 stwierdzono w dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy, województwo mazowieckie, u sarny poddanej eutanazji.

Trzeci z opiywanych przypadków wścieklizny o numerze 2021/100 stwierdzono w dzielnicy Wawer m. st. Warszawy, województwo mazowieckie, u padłego lisa.

Zestawienie dotyczące stwierdzonych przypadków wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze w Polsce w 2021 r. (stan na 02.12.2021 r.) znajduje się w poniższej tabeli.

REKLAMA
Województwo

Powiat

Liczba przypadków

Gatunki

REKLAMA
mazowieckie

garwoliński

16

lisy (14), jenot (1)

REKLAMA
i kot (1)

kozienicki

2

lis i pies

REKLAMA
miński

3

lisy

otwocki

REKLAMA
49

lisy (46), sarna (1), kuna (1) i pies (1)

radomski i m. Radom

9

REKLAMA
lisy (7) i koty (2)

m. st. Warszawa

12

lisy (10), jenot (1) i sarna (1)

REKLAMA
wołomiński

2

lis i kot

zwoleński

REKLAMA
4

lisy

podkarpackie

lubaczowski

REKLAMA
1

lis

przemyski

1

REKLAMA
żbik

świętokrzyskie

sandomierski

1

REKLAMA
lis

SUMA

100

Wdrożono środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny.

REKLAMA
Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.

(rzw) pp / Źródło: GIW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Ceny świń: Na VEZG stabilizacja po zeszłotygodniowej podwyżce

Redakcja 1 czerwca 2023 chat-icon0

W notowaniu z 31 maja 2023 roku na giełdzie VEZG została utrzymana cena za kilogram tucznika na poziomie 2,38 euro. Tydzień wcześniej po niemal dwóch miesiącach stagnacji cena wzrosła o 5 eurocentów z poziomu 2,35 euro za kilogram wbc.

VEZG w komentarzu do aktualnego notowania, które ma obowiązywać do 7 czerwca 2023 roku, ocenia, że podaż zwiększona w niewielkim stopniu pozwala na pokrycie popytu na mięso wieprzowe, a sytuacja ta pozwala na utrzymanie cen na niezmienionym rekordowym poziomie.

(rzw) Źródło: VEZG

REKLAMA

Jaki ciągnik kupić na 10 hektarów?

Redakcja - Technika 4 czerwca 2023 chat-icon16

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego ciągnika, musimy wziąć pod uwagę nasze potrzeby. Możemy kupić nową lub używaną maszynę – wszystko zależy od naszych oczekiwań. Ważne, aby przemyśleć taką decyzję i nie podejmować pochopnych działań, ponieważ jest to spory wydatek.

Jaki ciągnik kupić na 10 ha?

Istotną kwestią jest charakter prowadzonego przez Ciebie gospodarstwa. Jeśli jest ono specjalistyczne, to nowy sprzęt o niewielkiej mocy powinien się dobrze sprawdzić. W przypadku traktowania rolnictwa jako głównego źródła utrzymania możemy poszukać wśród dostępnych pojazdów takiego, który będzie spełniał nasze wymagania, jednak nie będzie nowy. Pamiętajmy o tym, że zakup nowej maszyny jest niezwykle kosztowny i wiąże się z szeregiem pobocznych wydatków, które będziemy musieli ponieść podczas jego eksploatacji. Decyzja związana z wyborem odpowiedniego ciągnika uzależniona jest także od charakteru wykonanych przy jego użyciu prac. Inny sprzęt sprawdzi się do wykonywania typowych zadań w polu, a jeszcze inny do lżejszych czynności pomocniczych. Nie zapominaj, aby dokł

REKLAMA