REKLAMA

Michał Kołodziejczak o kontrolach polskich giełd rolno-spożywczych

Redakcja
17.05.2024
chat-icon 0

O rozpoczęciu „zintensyfikowanych kontroli giełd rolno-spożywczych w Polsce poinformował podczas konferencji prasowej na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym Bronisze wiceminister w resorcie rolnictwa Michał Kołodziejczak.

fot. MRiRW
REKLAMA

Od 16 maja 2024 już od godzin porannych na giełdach rolno-spożywczych zlokalizowanych w sześciu województwach prowadzono wzmożone kontrole produktów rolnych. Kontrolerzy szczególną uwagę mają zwracać na produkty sezonowe oraz zagraniczne.

Działania te prowadzone są wspólnie przez inspektorów Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Giełdy na których inspektorzy przeprowadzili kontrole to:
- Warszawa (w Broniszach),
- Lublin (w Elizówce),
- Kraków (w Rybitwach),
- Rzeszów,
- Poznań,
- Szczecin.

Wspólne działania inspekcji mają zapewnić konsumentom bezpieczną żywność oraz uczciwą konkurencję w tym sektorze gospodarki. Podczas prowadzonych działań sprawdzających kontrolowana jest również jakość produktów z zagranicy.

Podczas kontroli sprawdzana jest poprawność identyfikacji produktu i kraj pochodzenia. Ocenie poddawana jest dokumentacja towarzysząca, warunki higieniczno-sanitarne w miejscu sprzedaży i znakowanie. Pobiera się próby do badań laboratoryjnych.

– Chcemy chronić polskich producentów przed nieuczciwą konkurencją ze strony zagranicznych producentów żywności, dlatego działania te będą kontynuowane – podkreślił wiceminister Michał Kołodziejczak.

Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi informuje też, że niezależnie od przeprowadzanych obecnie kontroli, każdego dnia inspekcje, które są podległe Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministrowi Zdrowia przeprowadzają szereg kontroli artykułów rolno-spożywczych. MRiRW zapewni, że dbają przy tym , aby były bezpieczne i odpowiedniej jakości handlowej. Wszystko to w celu zadbania, aby konsument miał pewność, że żywność, którą nabywa jest bezpieczna, nie jest zafałszowana i spełnia wszelkie wymogi prawa żywnościowego.

(rpf) Źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA