Mięso drobiowe coraz popularniejsze w Azji
Mięso drobiowe zyskuje coraz bardziej na popularności kosztem wieprzowiny.
W Azji, w tym na Filipinach w 2019 roku mięso drobiowe stało się bardziej popularne wśród konsumentów od uwielbianej tradycyjnie wieprzowiny. Ten trend preferencji konsumentów w kierunku większego spożycia drobiu zostały utrzymany i jest nadal kontynuowany.

W Azji, w tym na Filipinach w 2019 roku mięso drobiowe stało się bardziej popularne wśród konsumentów od uwielbianej tradycyjnie wieprzowiny. Ten trend preferencji konsumentów w kierunku większego spożycia drobiu zostały utrzymany i jest nadal kontynuowany.
Wzrostu tego popytu upatruje się przede wszystkim w rozwoju żywności typu fast food, co miało wpływ na bardzo dynamiczny wzrost popytu na kurczaki.
Jeszcze w 2009 roku spożycie mięsa kurcząt rzeźnych na mieszkańca w skali roku wynosiło 11,4 kg, a w 2018 roku wzrosło do 15,6 kg – czytamy w raporcie USDA. Z kolei od stycznia do marca 2022 roku produkcja mięsa drobiu na Filipinach wyniosła 350,378 ton, czyli zwiększyła się o 13,0 procent w porównaniu do pierwszego kwartału 2021 roku.
W 2020 roku produkcja wyniosła 1 305 tys. ton, w roku 2021: 1 343 tys., w 2022 roku prognozowany jest wzrost produkcji w skali roku do 1360 tys. ton. Filipiny pozostają dużym importerem mięsa drobiowego w skali globalnej. W latach 2020-2021 import osiągnął wielkość odpowiednio 335,0 tys. ton i 437,0 tys. ton rocznie. Szacuje się, że w tym roku dostawy zagraniczne wyniosą 420,0 tys. ton.
Jednym z kluczowych dostawców kurczaków na Filipiny, poza Stanami Zjednoczonymi i Brazylią, są eksporterzy z Unii Europejskiej. Jeszcze w roku 2020 Unia Europejska jako całość była największym eksporterem drobiu na rynek filipiński. Sytuacja zmieniła się w roku 2021, wysyłki z UE spadły o blisko 59,0 proc. w porównaniu do roku 2020 i wyniosły 80,9 tys. ton. Miejsce unijnych eksporterów zajęli dostawcy z Brazylii i Stanów Zjednoczonych.
Analizy prowadzone przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz wskazują, że dostawy z państw unijnych gwałtownie spadły w 2021 roku z powodu ograniczeń w eksporcie wprowadzonych przez filipińskie władze z powodu występowania HPAI w UE. Jednym z krajów dla których wprowadzono zakaz importu była Holandia, która była w tamtym czasie jednym z najważniejszych dostawców mięsa odkostnionego mechanicznie na Filipiny. Mięso odkostnione mechanicznie to bardzo ważny asortyment importowy zyskujący cały czas na popularności w związku z rosnącymi cenami żywności. Import tego mięsa jest bardzo ważny dla filipińskich zakładów, zarówno z uwagi na stronę kosztową surowca jak i ograniczoną podaż w kraju.
(rpf) pp / Źródło: KIPDiP
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.