REKLAMA

Minimalna odległość obory od domu sąsiada – ile powinna wynosić i czy potrzebna jest jego zgoda na budowę

Redakcja
25.07.2024
chat-icon 0

W 2019 roku weszły w życie przepisy określające minimalną odległość, jaka powinna dzielić obory i chlewnie od innych zabudowań.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Powstanie nowych wytycznych było ściśle związane z licznymi skargami na uciążliwość zapachową, która wówczas była postrzegana jako poważny problem w Polsce, zwłaszcza w przypadku drobiu, zwierząt futerkowych oraz trzody chlewnej. W poniższym artykule przybliżamy kwestię tego, jaka powinna być odległość obory od domu sąsiada, a także odpowiadamy na pytanie, czy do jej postawienia konieczna jest jego zgoda.

Minimalna odległość obory od domu sąsiada – co warto wiedzieć?

Do 2019 roku przepisy nie regulowały w pełni kwestii przeciwdziałania uciążliwości zapachowej. Według danych statystycznych w 2018 liczba skarg do wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska wyniosła ponad 2,5 tysiąca, czyli aż 5 razy więcej niż 8 lat wcześniej. Z tego względu zdecydowano się na wprowadzenie odpowiednich przepisów, które ostatecznie weszły w życie w lipcu wspomnianego roku. Określają one, jaka powinna być odległość obory od domu sąsiada na podstawie ilości jednostek DJP, przy czym zgodnie z polskimi normami 1 DJP oznacza krowę o masie wynoszącej 500 kilogramów.

Konieczność wprowadzenia regulacji w tej sprawie wiązała się z jednej strony z racji licznych nieporozumień sąsiedzkich przekładających się na konflikty społeczne, z drugiej zaś ze względu na zdrowie. Wdychanie odoru pochodzącego z obory może bowiem w poważny sposób wpływać na samopoczucie w krótko- i długoterminowej perspektywie, powodując między innymi podrażnienie oczu i gardła, depresję czy problemy oddechowe.

Jaka powinna być odległość obory od domu sąsiada w zależności od ilości DJP?

Przepisy, które zaczęły funkcjonować w lipcu 2019 roku, określają minimalną odległość obory od domu sąsiada, innych budynków mieszkalnych czy użyteczności publicznej, a także obszarów chronionych. Warto przy tym pamiętać, że owa odległość w świetle prawa oznacza najkrótszy odcinek wyznaczony między rzutami poziomymi domu i obory. Jej zachowanie jest wymagane w przypadku, gdy hodowla zwierząt wynosi co najmniej 210 DJP, a w przedziale od 210 do 500 odległość ta jest równa liczbie jednostek DJP. Jeżeli więc w oborze planujemy hodować 250 krów, powinniśmy ją usytuować tak, aby odległość od innych budynków i obszarów wskazanych w przepisach wynosiła co najmniej 250 metrów.

Należy ponadto pamiętać, że jeżeli w planach mamy postawienie kilku mniejszych obór, które będą od siebie oddalone o mniej niż 210 metrów, regulacje również nas dotyczą – dzieje się tak wówczas, gdy liczba zwierząt wynosi łącznie co najmniej 210 DJP. Jeżeli skala produkcji zwierzęcej plasuje się na poziomie 500 DJP i więcej, wówczas odległość obory od domu sąsiada musi wynosić przynajmniej 500 metrów. Pamiętajmy również, że przepisy te nie mają zastosowania do odległości budynku gospodarczego od granicy działki, którą regulują odrębne rozporządzenia.

Budowa obory a zgoda sąsiada – czy trzeba ją uzyskać?

O ile sąsiad może wnieść sprzeciw wobec naszych planów budowy obory, jeśli tylko spełniamy wymagania stawiane przez prawo, nie mamy się czego obawiać. Procedura składania wniosku do wójta, prezydenta czy burmistrza będzie się różniła w zależności od tego, czy teren, na którym planujemy budowę, wchodzi w zakres miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, należy zastosować się do wskazanych w nim wytycznych i na ich podstawie stworzyć projekt. W przeciwnym razie sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy.

(rpf)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA