REKLAMA

Minister Czesław Siekierski krytykuje zielony ład w Brukseli

Redakcja
01.03.2024
chat-icon 1

Pod presją rolniczych protestów, które przelewają się przez całą Europę, 26 lutego 2024 roku w Brukseli zwołano unijną Radę ds. Rolnictwa.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Rolnicy licznie protestowali również w dniu posiedzenia. Ich przedstawiciele zostali przyjęci przez prezydencję belgijską. Na spotkaniu tym obecny był również minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Polski szef resortu rolnictwa, który był jednym z wnioskodawców zwołania posiedzenia Rady, podczas swojego wystąpienia przedstawił żądania protestujących.

Jakie są postulaty protestujących rolników?

Prowadzący gospodarstwa rolne wskazują liczne problemy, w tym między innymi:
- niskie rolnicze dochody,
- nieracjonalne zapisy Zielonego Ładu,
- nadmierny napływ produktów rolnych na rynek europejski spoza UE, w tym z Ukrainy,
- nadmierne obciążenie rolników wymogami administracyjnymi.

Minister Czesław Siekierski podczas wystąpienia po raz kolejny wystąpił z wnioskiem polskich rolników:
- o odstąpienie od ugorowania – w 2024 r. Komisja Europejska umożliwiła uprawę międzyplonów i roślin bobowatych na ugorach,
- o uproszczenia w zakresie zmianowania upraw,
- o odstąpienie od karania rolników za niecelowo popełnione błędy,
- o uznanie oświadczenia rolnika za wystarczającą formę wypełnienia zobowiązania.

Z zapowiedzi Komisji Europejskiej wynika, że zostaną wprowadzone dalsze uproszczenia, uwagi zostaną przyjęte, a następnie wprowadzone w życie.

W ocenie ministra Siekierskiego, wprowadzenie odstąpienia od ugorowania wymaga zmian w aktach bazowych bądź zmian decyzji politycznych na poziomie Rady Ministrów Rolnictwa UE. Siekierski zaapelował o ich przyjęcie, a podczas posiedzenia AGRIFISH przedstawił sytuację na granicy polsko-ukraińskiej. Mówił o oczekiwaniach rolników, którzy liczą na zdecydowane zwiększenie kontroli napływających produktów, a także ograniczenie ich napływu, w tym również na całkowite zamknięcie granicy dla niektórych produktów rolnych.

Podczas posiedzenia uzgodniono, że w tej sprawie, w najbliższy piątek przeprowadzone zostaną kolejne rozmowy techniczne. Minister Czesław Siekierski zaapelował o jak najszybsze akceptowanie przez Komisję Europejska zmian w Planach Strategicznych. Polska przesłała zmiany zakładające uproszczenia norm, dotyczące zmianowania upraw oraz wprowadzające inny termin utrzymania okrywy glebowej dla zbóż i rzepaku.

Minister wnioskował jak najszybsze zrekompensowanie rolnikom kosztów poniesionym w związku z wdrażaniem Zielonego Ładu oraz nadmiernym napływem produktów rolnych spoza Unii Europejskiej, w tym z Ukrainy. Wsparcie w tym zakresie powinno pochodzić zarówno z budżetów krajowych, jak i z budżetu Unii Europejskiej. Polscy rolnicy nie mają obecnie praktycznie możliwości możliwości sprzedaży zbóż, problemem są również nadmierne zapasy w Unii Europejskiej i w Polsce.

Czesław Siekierski zaproponował, aby w rozpatrzyć w kwestii upłynnienia zapasów i opróżnienia magazynów, możliwość zakupu części zbóż od rolników oraz wyeksportowania nadwyżek poza Unię Europejską. Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że część tych zapasów mogłaby być przeznaczona na cele humanitarne dla regionów świata, w których są one potrzebne. Pozwoliłoby to na odzyskanie rynków, które zostały utracone przez Ukrainę, Unię Europejską i Polskę wskutek wejścia na nie taniego zboża z Rosji.

W najbliższym czasie do Komisji Europejskiej zostanie skierowany o wypłacenie rolnikom rekompensat oraz o wsparcie z budżetu Unii Europejskiej eksportu zboża z zapasów Unii Europejskiej, w tym z Polski.

(rpf) Żródło: MRiRW

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


bartek 02.03.2024

dlaczego nikt prostym jezykiem nie tlumaczy ludziom ze chodzi o to zenby nie produkowac wiecej dwutlenku wegla niz sa w stanie pochlonac rosliny?

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA