Minister o pomocy dla sadowników poszkodowanych przez przymrozki
Przed otwarciem XXXIV Święta Kwitnącej Jabłoni, które odbywało się w Skotnikach i Samborcu, Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski uczestniczył w spotkaniu z sadownikami.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na fakt, że pomoc możliwa będzie dopiero po oszacowaniu strat w skali całego kraju. Minister poinformował również, że aktualnie gromadzone są informacje z Instytutu Uprawy i Gleboznawstwa w Puławach i z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz zapewnił, że będzie wnioskował, występował i zabiegał o pomoc dla gospodarstw poszkodowanych przez przymrozki.
– Zrobię wszystko, aby zapewnić wsparcie na przetrwanie, ale nie obiecuję gruszek na wierzbie. Nie ma możliwości, aby poziom wsparcia całkowicie zniwelował straty – powiedział podczas spotkania szef resortu rolnictwa, przypominając o dostępnych obecnie formach pomocy, czyli:
- dopłatach,
- zwolnieniach i zmniejszeniach obciążeń finansowych z opłat i podatków, które może uruchomić gmina, czy też Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

O wyzwaniach w rolnictwie na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym
Czesław Siekierski zadeklarował też, że wszystkie zebrane informacje i dane zostaną przedstawione członkom Rady Ministrów, m.in. ministrowi finansów, ponieważ – jak wspomniał minister - nie wszystkie rozwiązania zależą tylko i wyłącznie od niego. Szef resortu rolnictwa dodał również, że w tej sprawie będę też rozmawiał na szczeblu unijnym z komisarzem ds. budżetu, aby wprowadzić pewne elementy pomocowe ze strony Unii Europejskiej.
Podczas konferencji odbyło się również spotkanie ministra Skierskiego z przedstawicielami grup producenckich. Przedstawili oni swoje postulaty. Szef resortu rolnictwa powiedział, że wszelkie formy pomocy mogą zostać ustalone dopiero, gdy swoje prace zakończy komisja oraz gdy zostaną zebrane wszystkich dane w skali całego kraju.

Kwiecień w sadzie i warzywniku
– Zachwianie produkcji narusza ciągłość w kolejnych latach i stąd to wsparcie jest potrzebne, aby utrzymać dotychczasowe osiągnięcia na kolejne lata – powiedział minister, który zapowiedział również działania, które będą dotyczyły rozwiązania problemu wymogu zaopatrzenia grupy producenckiej w co najmniej 50 procentach w surowiec pochodzący tylko i wyłącznie od członków własnej grupy, a to w obecnej sytuacji po przymrozkach nie będzie możliwe do spełnienia.
Przedstawiciele grup producenckich pytali o kwestie dotyczące podatków od chłodni, naliczanych przez cały rok, mimo, że pracują tylko przez część roku.
Kolejną zapowiedzią ministra jest przeanalizowanie działalności firm ubezpieczeniowych, bowiem – jak wspomniał Czesław Siekierski – dopłaty z budżetu państwa na ubezpieczenia rolnicze wynoszą 920 mln zł i do 70% składki, a i tak są one za wysokie dla rolników. Analizie mają zostać poddane również terminy i zakres ubezpieczeń.
(rpf) Źródło: MRiRW

Więcej upraw zostanie objętych dopłatami do składek ubezpieczenia
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.