REKLAMA

Minister o pomocy dla sadowników poszkodowanych przez przymrozki

Redakcja
13.05.2024
chat-icon 0

Przed otwarciem XXXIV Święta Kwitnącej Jabłoni, które odbywało się w Skotnikach i Samborcu, Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski uczestniczył w spotkaniu z sadownikami.

fot, MRiRW
REKLAMA

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na fakt, że pomoc możliwa będzie dopiero po oszacowaniu strat w skali całego kraju. Minister poinformował również, że aktualnie gromadzone są informacje z Instytutu Uprawy i Gleboznawstwa w Puławach i z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz zapewnił, że będzie wnioskował, występował i zabiegał o pomoc dla gospodarstw poszkodowanych przez przymrozki.

– Zrobię wszystko, aby zapewnić wsparcie na przetrwanie, ale nie obiecuję gruszek na wierzbie. Nie ma możliwości, aby poziom wsparcia całkowicie zniwelował straty – powiedział podczas spotkania szef resortu rolnictwa, przypominając o dostępnych obecnie formach pomocy, czyli:
- dopłatach,
- zwolnieniach i zmniejszeniach obciążeń finansowych z opłat i podatków, które może uruchomić gmina, czy też Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Czesław Siekierski zadeklarował też, że wszystkie zebrane informacje i dane zostaną przedstawione członkom Rady Ministrów, m.in. ministrowi finansów, ponieważ – jak wspomniał minister - nie wszystkie rozwiązania zależą tylko i wyłącznie od niego. Szef resortu rolnictwa dodał również, że w tej sprawie będę też rozmawiał na szczeblu unijnym z komisarzem ds. budżetu, aby wprowadzić pewne elementy pomocowe ze strony Unii Europejskiej.

Podczas konferencji odbyło się również spotkanie ministra Skierskiego z przedstawicielami grup producenckich. Przedstawili oni swoje postulaty. Szef resortu rolnictwa powiedział, że wszelkie formy pomocy mogą zostać ustalone dopiero, gdy swoje prace zakończy komisja oraz gdy zostaną zebrane wszystkich dane w skali całego kraju.

– Zachwianie produkcji narusza ciągłość w kolejnych latach i stąd to wsparcie jest potrzebne, aby utrzymać dotychczasowe osiągnięcia na kolejne lata – powiedział minister, który zapowiedział również działania, które będą dotyczyły rozwiązania problemu wymogu zaopatrzenia grupy producenckiej w co najmniej 50 procentach w surowiec pochodzący tylko i wyłącznie od członków własnej grupy, a to w obecnej sytuacji po przymrozkach nie będzie możliwe do spełnienia.

Przedstawiciele grup producenckich pytali o kwestie dotyczące podatków od chłodni, naliczanych przez cały rok, mimo, że pracują tylko przez część roku.

Kolejną zapowiedzią ministra jest przeanalizowanie działalności firm ubezpieczeniowych, bowiem – jak wspomniał Czesław Siekierski – dopłaty z budżetu państwa na ubezpieczenia rolnicze wynoszą 920 mln zł i do 70% składki, a i tak są one za wysokie dla rolników. Analizie mają zostać poddane również terminy i zakres ubezpieczeń.

(rpf) Źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA