REKLAMA

Minister rolnictwa Ukrainy: Blokada granicy nie służy wymianie handlowej między Polską a Ukrainą

Redakcja
17.02.2024
chat-icon 0

O sytuacji rolników w Polsce oraz przedsiębiorstw produkujących zboże na Ukrainie rozmawiali 16 lutego 2024 roku w formule on-line szefowie resortów rolnictwa Polski i Ukrainy.

fot. MRiRW
REKLAMA

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski i ministrem polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykoła Solski po raz drugi w bieżącym roku rozmawiali o tym co najważniejsze dla rolnictwa obu krajów. Różnice w strukturze gospodarstw obu krajów są ogromne, bowiem w Polsce statystycznie średnia wielkość gospodarstwa wynosi raptem 11,42 ha.

Struktura gospodarstw rolnych w Polsce i na Ukrainie – porównanie

W Polsce od wejścia do Unii Europejskiej w 2004 roku średnia wielkość gospodarstwa rolnego systematycznie rośnie. W 2006 roku było to 9,62 ha, próg 10 ha został przekroczony w 2008 roku (10,02 ha), a w 2022 roku było to 11,24 ha. Największe gospodarstwo rolne w Polsce ma 12 tys. hektarów, a gospodarstw o powierzchni ponad 1000 ha jest ok. 300. Na 1,35 mln gospodarstw rolnych w Polsce niemal milion ma areał wynoszący do 10 ha.

Zgoła inaczej wygląda to na Ukrainie, gdzie gospodarstwa o powierzchni ponad 5 tys. ha stanowią 25 proc. wszystkich upraw, a jako średnie u naszego wschodniego sąsiada określane są gospodarstwa o powierzchni od jednego tysiąca do pięciu tysięcy hektarów (!) stanowiące 50 procent gospodarstw. Z kolei „małe” gospodarstwa na Ukrainie to te, które mają powierzchnię do tysiąca hektarów, które stanowią 25% wszystkich gospodarstw. Według nieoficjalnych danych w 2022 roku 93 agro-holdingi na Ukrainie były w posiadaniu niemal 50% gruntów uprawnych w tym kraju.

Szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski wskazał swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi dlaczego polscy rolnicy protestują, zaznaczając, że odczuwają oni brak środków finansowych na zakup nasion czy środków ochrony roślin, mają też istotne zastrzeżenia do Zielonego Ładu. Minister Siekierski zaznaczył też, że jednym z ważnych postulatów protestujących jest uszczelnienie handlu z Ukrainą.

Minister Mykoła Solski powiedział, że rozumie sytuację polskich rolników, ale wskazał też, że ciężką sytuację mają również Ukraińscy rolnicy prowadzący produkcję rolną w warunkach wojennych.

Ukraiński minister rolnictwa podkreślił, że obecnie większość zbóż z jego ojczyzny eksportowanych jest przez ponownie otwartą trasę przez Morze Czarne. Dodał też, że blokada granicy nie służy wymianie handlowej między Polską a Ukrainą.

- Ministrowie zgodzili się na kontynuację prac grupy roboczej do spraw mechanizmu licencjonowania produktów rolnych z Ukrainy. Uzgodnili także potrzebę kolejnych spotkań na szczeblu zarówno technicznym, jak i politycznym w najbliższym czasie – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

(rpf) Źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA