REKLAMA

Minister Telus: Według naszych szacunków od rolników skupionych już zostało około 48% nadwyżki zboża

Redakcja
26.05.2023
chat-icon 2

fot. MRiRW
REKLAMA

– Według naszych szacunków od rolników skupionych już zostało około 48 proc. nadwyżki zboża – poinformował dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który dodał, że już wkrótce dostępna będzie nowa linia kredytowa dla podmiotów skupowych, które będą skupować zboże i owoce miękkie od polskich rolników, sadowników i ogrodników.

Kredyty w wysokości do 40 milionów złotych będą mogły uzyskać małe i średnie przedsiębiorstwa, mające zdolność kredytową, a oprocentowanie będzie wynosić tylko 2 proc. Szacunkowy koszt dla Budżet państwa będzie to kosztować około 370 mln złotych.

Propozycja dotyczy skupu zboża od 15 maja do 31 sierpnia 2023 r. i skupu owoców miękkich od 1 czerwca do 30 września 2023 r.

– Jak wiele programów, tak i ten czeka na notyfikację Komisji Europejskiej – dodał minister.

Szef resortu rolnictwa przypomniał jednocześnie o kredytach płynnościowych dla rolników o oprocentowaniu tylko 2 proc. Rolnik może otrzymać:
- 100 000 zł – kredyty na 36 miesięcy dla producentów rolnych prowadzących gospodarstwo rolne o wielkości do 50 ha użytków rolnych;
- 200 000 zł – kredyty na 48 miesięcy dla producentów rolnych prowadzących gospodarstwo rolne o wielkości 50-100 ha użytków rolnych;
- 400 000 zł – kredyt na 60 miesięcy dla producentów rolnych prowadzących gospodarstwo rolne o wielkości powyżej 100 ha użytków rolnych.

Minister Robert Telus wypowiedział się również na temat skupu zboża informując, że nie ma problemu z eksportem zboża przez polskie porty.

– Tutaj sytuacja jest opanowana. Mamy problemy z małymi firmami skupowymi, które kupiły mokrą kukurydzę. Dosuszyły ją, a w tym czasie jej cena na giełdzie MATIF spadła. Nowa linia kredytowa będzie mogła im pomóc – powiedział szef resortu rolnictwa, dodając, że zgodnie z decyzjami Komisji Europejskiej możliwy jest wjazd zboża z Ukrainy, jeżeli kontrakty zostały zawarte przed 15 kwietnia 2023 r.

– Na dzień dzisiejszy było tego zboża 16 tys. ton – poinformował minister Robert Telus.

Minister Robert Telus przypomniał ponadto, że jest podpisane rozporządzenie i już można legalnie prowadzić w gospodarstwie chów trzody chlewnej na własne potrzeby.

– To jest wpisane w naszą tradycję. Nie jest prawdą, że zwalniamy z bioasekuracji. Ona będzie, ale w ograniczonym zakresie. Będziemy tę sytuację stale monitorować i w razie potrzeby podejmować odpowiednie decyzje – zapewnił szef resortu rolnictwa.

– Komisja Europejska wyraziła zgodę na wyasygnowanie z naszego budżetu 4,7 mld złotych na dopłaty do nawozów - poinformował minister Robert Telus, dodając, że w przyszłym tygodniu będzie chciał ogłosić uruchomienie pomocy przy nawozach.

Dopłata do nawozów ma przysługiwać do pierwszych 300 hektarów, a wysokość wsparcia wyniesie 500 zł/ha gruntów ornych i 250 zł/ha łąki i pastwiska.

(rpf) Źródło: MRiRW

chat-icon 2

REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Romek 28.05.2023

Oni wszyscy tak pieknie gadaja a z robota to juz troszke gorzej...

0 0
donek 26.05.2023

czy to ratowanie cos da , czy to nie jest tak ze tonacy brzytwy sie chwyta...

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA