REKLAMA

Ministrowie o pomocy dla rolników i realizacji postulatów

Redakcja
27.04.2024
chat-icon 0

O pomocy związanej ze skutkami wojny rosyjsko-ukraińskiej oraz zmianach, które dotknęły polski rynek, mówił podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec.

fot. MRiRW
REKLAMA

Wraz z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim oraz wiceministrem Michałem Kołodziejczakiem mówili w szczególności o zmianach związanych z otwarciem granic celnych Unii Europejskiej, nadmiernym napływem ukraińskiego zboża na polski rynek, a także o destabilizacji polskiego rynku w czasie ostatnich dwóch lat.

O tym, że przyjęte przez Radę Ministrów rozporządzenie ma osłonić rolników przed skutkami negatywnych zmian w sytuacji gospodarczo-politycznej, która jest wynikiem agresji Rosji na Ukrainę, mówił Jan Grabiec.

Pomoc jest dedykowana dla producentów zbóż, którzy sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2024 roku.

Stawki pomocy będą zróżnicowane i są następujące:
- 200 zł/t zbóż sprzedanych od 1 stycznia do 10 marca,
- 300 zł/t zbóż sprzedanych od 11 marca do 31 maja 2024 roku w przeliczeniu na 1 ha upraw zbóż.

Celem przekazanej rolnikom pomocy jest zdjęcie z rynku nadwyżki zbóż. Wsparcie ma charakter doraźny i działa wstecznie. Oznacza to, że wyrównanie otrzymają również rolnicy, którzy już sprzedali zboża. Finansowanie wsparcia pochodzi z funduszu pomocy utworzonego przez polski rząd w związku z wojną na Ukrainie.

– Chcemy osłaniać polską gospodarkę, polskich rolników przed negatywnymi skutkami tych zdarzeń, które dotknęły zwłaszcza sektor rolnictwa – podkreślił minister Jan Grabiec.

Wiceminister Michał Kołodziejczak wyjaśnił zasady przyznawania pomocy, które zostały zapisane w rozporządzeniu.

– Mówimy tutaj o pomocy do hektara, bo to jest zasada wyliczania tej pomocy. Unia Europejska i zasady unijne przewidują tylko i wyłącznie pomoc, która jest kierowana do hektara, a wielkość tej pomocy wylicza się na podstawie wielkości plonów z GUS-u. I te wielkości tutaj są na podstawie wielkości plonów. Przy pszenicy to jest 5 ton 400 kilogramów i przy pozostałych zbożach wymienionych, to 3 tony 700 kilogramów – stąd też te sumy – powiedział Kołodziejczak.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaznacza, że pomoc skierowana do producentów zbóż jest między innymi odpowiedzią na postulaty rolników. Uczestnicy konferencji podkreślali, że dzięki rozmowom odbytym podczas podczas licznych spotkań z rolnikami, zostały wyciągnięte wnioski dotyczące bezcłowego napływu towarów rolno-spożywczych zza wschodniej granicy, a także zapisów unijnego Zielonego Ładu.

Jednym z efektów tych spotkań będzie realizacja pomysłu samych rolników o utworzeniu stałych zespołów konsultacyjnych.

– W skład zespołów będą wchodzili eksperci, przedstawiciele różnych organizacji rolniczych. W ramach tych zespołów będziemy mówić o poszczególnych sprawach, w rozbiciu na różne sektory, wspólnie z udziałem rolników. Będziemy mówić o sprawach bieżących i o sprawach przyszłościowych – powiedział minister Siekierski, który odniósł się także do bieżącej sytuacji w sadownictwie, ogrodnictwie i warzywnictwie

– Mieliśmy w wielu regionach, szczególnie jeśli chodzi o uprawy ogrodnicze, istotne skutki przymrozków. Wszystko monitorujemy, będziemy oceniać i jesteśmy w stałym kontakcie między innymi ze Związkiem Sadowników Polskich oraz z innymi organizacjami, które zrzeszają ogrodników, aby mieć pełen obraz, jaki jest zakres strat – mówił podczas konferencji szef resortu rolnictwa

Siekierski powiedział również, że dopłaty do zbóż są realizacją porozumień, które zostały zawarte z rolnikami w czasie długiej dyskusji w Jasionce. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że sytuacja na rynku zboża jest wyjątkowo trudna, ponieważ są duże zapasy, ale już sama zapowiedź dopłat przyspieszyła sprzedaż i eksport. 25 kwietnia 2024 roku Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych.

(rpf) Źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA