Ministrowie rolnictwa Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier apelują do KE o podjęcie działań
Do Komisji Europejskiej zwrócili się ministrowie państw, których rolnictwo odczuwa negatywne skutki gospodarcze spowodowane rosyjską agresją na Ukrainę.
21 kwietnia 2023 roku wspólny list w sprawie koniecznych do podjęcia działań celem przeciwdziałania zakłóceniom rynkowym w krajach członkowskich UE, które ponoszą ciężar skutków zwiększonego importu artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy, wystosowali prezydenci Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier.
Adresatem jest wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz UE ds. handlu Valdis Dombrovskis, oraz komisarz UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowski.
Jaja i maliny z Ukrainy z zakazem wjazdu do Polski
Największym problemem, na ponownie zwracają uwagę ministrowie rolnictwa, to narastający import produktów rolnych z Ukrainy, który powoduje poważne zakłócenia na rynkach i szkody dla unijnych producentów rolnych, zwłaszcza w krajach członkowskich graniczących lub położonych w pobliżu granicy z Ukrainą. Ministrowie podkreślają, że nie zgadzają się na sytuację, w której cały ciężar zagospodarowania zwiększonego importu towarów rolno-spożywczych spływających z Ukrainy spoczywa tylko na kilku krajach członkowskich Unii Europejskiej, która uwolniła te produkty od ceł i zakazów eksportu.
Ministrowie podpisujący się pod listem zauważają, że przedstawiona przez Komisję Europejską propozycja nadzwyczajnego środka ochronnego, polegającego na dopuszczeniu importu wyłącznie w celu tranzytu do pozostałych państw UE i reszty świata, nie powinna ograniczać się do pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika.
Unia Europejska nakłada cło na miód z Ukrainy
Sygnatariusze listu postulują o rozszerzenie zakresu o dodatkowe produkty. Ponadto obowiązywanie tych środków powinno być zagwarantowane również po wygaśnięciu obecnego rozporządzenia w sprawie autonomicznych środków handlowych (ATM). Wycofanie tych środków może być rozważane dopiero po przywróceniu stabilności rynkowej w krajach graniczących lub znajdujących się w pobliżu granicy z Ukrainą.
- List zawiera także apel o jak najszybsze zakończenia toczących się prac nad drugim pakietem wsparcia z rezerwy rolnej dla krajów członkowskich graniczących lub znajdujących się w pobliżu granicy z Ukrainą i jego wdrożenie bez zbędnej zwłoki – informuje MRiRW.
Ze strony ministrów pojawiły się również propozycje równoległych działań, które mają złagodzić obecne trudności lub zapobiec podobnym trudnościom w przyszłości, jest to między innymi:
- wprowadzenie mechanizmu wsparcia, aktywowanego automatycznie w przypadku wzrostu ponad założony poziom importu danego produktu z Ukrainy;
- opracowanie propozycji wspólnego unijnego rozwiązania, które zapewniłoby zakup ukraińskiego zboża - i w razie potrzeby również innych produktów rolnych – celem przekazania krajom rozwijającym się zagrożonym pod względem bezpieczeństwa żywnościowego;
- przygotowanie propozycji instrumentu, który będzie zachęcał do wywozu towarów ukraińskich już obecnych w graniczących lub znajdujących się w pobliżu granicy państwach członkowskich;
- wprowadzenie możliwości egzekwowania dostarczania towarów do deklarowanych w zgłoszeniach tranzytowych miejsc przeznaczenia w sytuacji zaistnienia szczególnych okoliczności.
(rpf) pp / Źródło: MRiRW
Ukraiński drób trafia na kolejne rynki
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.