REKLAMA

Miotła zbożowa – chwast zagrażający ozimym

Redakcja - Uprawa
18.10.2016
chat-icon 0

Miotła zbożowa jest pospolitym i niebezpiecznym chwastem zagrażającym plantacjom zbóż ozimych. Występując w dużym nasileniu potrafi przerosnąć łan zbożowy, pozbawiając go dostępu do światła i uniemożliwiając dalszy rozwój.

Agro Brand
REKLAMA

Miotła zbożowa jest pospolitym i niebezpiecznym chwastem zagrażającym plantacjom zbóż ozimych. Występując w dużym nasileniu potrafi przerosnąć łan zbożowy, pozbawiając go dostępu do światła i uniemożliwiając dalszy rozwój.

Dlatego po pojawieniu się go w zbożu od razu należy sięgnąć po herbicydy.

Progiem szkodliwości miotły zbożowej jest występowanie od 10 do 60 pędów na 1m² uprawy (od 20 w górę w przypadku kwiatostanów), jednak chwast ten rozprzestrzenia się bardzo szybko, użycie środków chemicznych jest więc bezwzględnie konieczne. Jeśli warunki pogodowe na to pozwalają, oprysk najlepiej jest przeprowadzić jeszcze jesienią.

W momencie, gdy nie jest to możliwe, zabieg wykonujemy jak najwcześniej wiosną. Miotła zbożowa jest wyjątkowo mało odporna na działanie herbicydów w pierwszym stadium rozwoju, więc bardzo dobre rezultaty uzyskuje się stosując oprysk w fazie od 2 do 4 liścia.

Efektywność zwalczania miotły zbożowej w dużym stopniu zależy od zastosowanego preparatu. Zazwyczaj konieczne okazuje się naprzemienne stosowanie środków zawierających w składzie jedną substancję czynną, ponieważ chwast bardzo łatwo uodparnia się na nią. Dobre efekty przynosi zastosowanie herbicydu posiadającego w składzie dwie lub więcej substancji czynnych.

Środki chemiczne stosowane do zwalczania miotły w zbożach ozimych:

- Żyto. Preparaty do oprysku jesiennego: Racer 250 EC, Stomp 330 EC (zwalczające ziarniaki), Cougar 600 SC, Protekt Plus 600 SC zawierające substancje czynne diflufenikan i izoproturon (oprysk we wczesnym stadium rozwoju chwastu). Do wczesnego oprysku wiosennego można wykorzystać środki zawierające fenoksaprop-P-etylu, natomiast do zastosowania późniejszego, po zakończeniu fazy krzewienia Aneks SX 50 SF lub Lancet Plus 125 WG.

- Pszenica ozima. Oprysk jesienny: Golden Pendimet 330 EC, Stomp 33 EC, Maraton 375 SC zawierające substancję czynną pendimatalinę (do zwalczania ziarniaków), natomiast do oprysku w pierwszej fazie rozwoju miotły np. Boxer 800 EC (prosulfokarb). Oprysk wiosenny przeprowadza się preparatami na bazie propoksykarbozanu sodowego lub izoproturonu (np. Attribut 70 SG, Legato Plus 600 SC, Protekt Plus 600 SC, Lancet Plus 125 WG).

- Jęczmień ozimy. Oprysk przeprowadzić najlepiej jesienią ze względu na małą liczbę preparatów do wiosennego zwalczania miotły w jęczmieniu ozimym. Do jesiennego oprysku można wykorzystać np.: Pilar Pendimetalina 400 SC lub inny preparat zawierający pendimatalinę (do zwalczania ziarniaków), do oprysku w pierwszej fazie rozwoju miotły np. Lentipur Flo 500 SC lub Tolurex 500 SC (substancja czynna: chlorotuluron).

Inne preparaty, które można wykorzystać: Trinity 590 SC (trzy substancje czynne: chlorotoluron, diflufenikan, pendimetalina), Dyplomata 600 SC, Snajper 600 SC (chlorotoluron i diflufenikan), Cayman 600 SC, Blutron 300 SC (diflufenikan i izoproturon).

Warto pamiętać, że miotła zbożowa jest chwastem występującym głównie na glebach kwaśnych, dlatego jesienne zabiegi wapnowania eliminują ryzyko pojawienia się jej na polu. Również prawidłowo prowadzona agrotechnika, chociażby stosowanie płodozmianu, w znacznym stopniu zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia tego chwastu.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA