REKLAMA

MKiŚ w sprawie zwiększenia dofinansowania do instalacji OZE dla właścicieli małych gospodarstw rolnych

Redakcja - Prawo i Finanse
24.05.2021
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Aktualnie na poziomie międzyresortowym analizowane są możliwości zmiany ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii w zakresie systemu prosumenckiego, które zakładają modyfikację i poszerzenie dotychczasowego modelu – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

REKLAMA

Aktualnie na poziomie międzyresortowym analizowane są możliwości zmiany ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii w zakresie systemu prosumenckiego, które zakładają modyfikację i poszerzenie dotychczasowego modelu – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Dedykowanym programem mającym na celu zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym jest Program Priorytetowy „Agroenergia. Program realizowany będzie w latach 2019-2025, zaś nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym.

Z programu może skorzystać:

- osoba fizyczna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku prowadząca osobiście gospodarstwo;

- osoba prawna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadząca działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych (główny przedmiot działalności wnioskodawcy wskazany w odpowiednim rejestrze przedmiot działalności przedsiębiorstwa stanowi kod PKD: 01.61.Z, 01.62.Z (z wyłączeniem prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich oraz podkuwania koni) lub 01.63.Z).

Formą dofinansowania jest dotacja, która może obejmować koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych oraz pomp ciepła służących zaspokajaniu własnych potrzeb energetycznych (dotyczy instalacji o mocy zainstalowanej większej niż 10 kW oraz nie większej niż 50 kW). Co istotne, w ramach realizowanej instalacji fotowoltaicznej bądź elektrowni wiatrowej dofinansowaniu może podlegać towarzyszący magazyn energii elektrycznej. Dofinansowaniu nie podlegają natomiast projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji.

Jak poinformowało MKiŚ, w odniesieniu do postulatu dotyczącego ujednolicenia współczynnika rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci przez prosumenta energii odnawialnej na poziomie 1 do 0,8 - aktualnie na poziomie międzyresortowym analizowane są możliwości zmiany ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (DzU z 2021 r. poz. 610) w zakresie systemu prosumenckiego, które zakładają modyfikację i poszerzenie dotychczasowego modelu, a także wprowadzenie zmian w obowiązujących regulacjach, wobec których zidentyfikowane zostały wątpliwości interpretacyjne przez uczestników rynku.

Mając na uwadze obserwowany dynamiczny przyrost liczby mikroinstalacji w Polsce, istotne jest również zapewnienie bezpiecznej pracy sieci dystrybucyjnych, dla których charakterystyka funkcjonowania wielu rozproszonych źródeł fotowoltaicznych może stanowić zagrożenie, wymagające podjęcia stosownych rozwiązań, które w sposób niedyskryminacyjny dla uczestników systemu odciążą sieć elektroenergetyczną w okresach największej produkcji energii ze źródeł PV.

Dodatkowo MKiŚ poinformowało, że po zakończeniu prac analityczno-koncepcyjnych i wypracowaniu ostatecznej propozycji modyfikacji modelu prosumenckiego, rozwiązania te zostaną poddane szerokim konsultacjom społecznym i opiniowaniu przez kluczowych uczestników rynku.

(rpf) jp / Źródło: MIR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA