REKLAMA

Mleko kozie – ceny, skup, gdzie sprzedać

Redakcja - Prawo i Finanse
16.02.2022
chat-icon 0

Kozie mleko staje się coraz popularniejszą alternatywą dla najbardziej rozpowszechnionego mleka krowiego. To korzystna sytuacja nie tylko dla konsumentów, ale także dla rolników, którzy planują przebranżowienie się na ten typ hodowli.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Kozie mleko staje się coraz popularniejszą alternatywą dla najbardziej rozpowszechnionego mleka krowiego. To korzystna sytuacja nie tylko dla konsumentów, ale także dla rolników, którzy planują przebranżowienie się na ten typ hodowli.

 

Jeszcze do niedawna takie przedsięwzięcie przez wielu określane było jako nisko opłacalne, jednak obecnie rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.Ile mleczarnie płacą za mleko kozie i czy na takiej hodowli da się dobrze zarobić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Mleko kozie – skup. Dlaczego staje się coraz bardziej popularne?

Chyba nikt nie może kwestionować wyjątkowej popularności klasycznego mleka krowiego, które wciąż zajmuje ważne miejsce w diecie wielu Polaków, ale nie tylko. Choć obecne jest także w dystrybucji za granicą, to coraz szybciej można zaobserwować wyraźny trend odchodzenia od tego typu mleka. Oprócz zwracania się ku alternatywom w postaci napojów wegańskich, coraz większą popularność zdobywa mleko kozie. Cena takiego produktu idzie w górę, ponieważ więcej osób zaczyna dostrzegać jego wartość w codziennej diecie.

Gdzie sprzedać mleko kozie i dlaczego warto to robić? Hodowla kóz na mleko staje się coraz bardziej opłacalna głównie z uwagi na większą popularność wśród konsumentów, którzy zauważają jego liczne zalety. Należy do nich przede wszystkim delikatność smaku. Kozie mleko trawi się dużo szybciej od krowiego, dlatego zazwyczaj dużo lepiej przyswajają je osoby z nietolerancją laktozy. Dla porównania – mleko kozie w organizmie człowieka trawi się ok. 1 godziny, natomiast w przypadku jego krowiego odpowiednika ten czas wynosi aż 4 godziny! Nic więc dziwnego, że dla osób odczuwających nieprzyjemne skutki uboczne po jego spożyciu, dużo atrakcyjniejszą alternatywą staje się właśnie mleko kozie. Skup tego rodzaju produktu wykorzystuje tę sytuację, przetwarzając je na gotowe wyroby.

Mleko kozie – skup i produkty z mleka koziego

Wzrasta popularność, wzrasta też zapotrzebowanie na mleko kozie. Skup specjalizujący się w kupnie tego rodzaju produktu najczęściej zajmuje się także wytwarzaniem gotowych przetworów. Najczęściej są to cenione na całym świecie sery kozie (eksportowane również na rynki zagraniczne), a także jogurty, mleko w proszku czy nawet słodycze. Nie jest więc prawdą, że może ono występować jedynie w swojej pierwotnej postaci. Dużą popularnością cieszą się także produkty wyrabiane bezpośrednio z mleka koziego. Cena takich propozycji ściśle uzależniona jest od konkretnego rodzaju.

Kto skupuje kozie mleko?

Jeśli interesujesz się możliwościami, jakie daje hodowla kóz, i chcesz rozpocząć własną produkcję koziego mleka, pierwszym krokiem powinna być analiza opłacalności takiego przedsięwzięcia. Poniesione koszty będą bezcelowe, jeśli nie będziesz w stanie zarobić. Warto więc zastanowić się, gdzie sprzedać mleko kozie.

Podobnie jak w przypadku mleka krowiego, odpowiedź na pytanie, kto skupuje kozie mleko jest dość prosta – robią to mleczarnie. Może zdarzyć się tak, że jedna mleczarnia skupuje zarówno mleko krowie, jak i mleko kozie. Gdzie sprzedać ten produkt, aby mieć pewność, że w danym zakładzie wytwarza się jedynie produkty z mleka koziego? Istnieją specjalne mleczarnie, zajmujące się jedynie tym sektorem mleczarstwa. Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie sprzedać mleko kozie, i to z zyskiem, podejmij współpracę z wyspecjalizowaną firmą zajmującą się jego przetwórstwem i skupem.

Ile mleczarnie płacą za mleko kozie?

Gdy wiesz już, kto skupuje kozie mleko, drugą najważniejszą kwestią jest cena. To, ile kosztuje mleko w skupie, warunkuje także opłacalność całej hodowli. Sprzedając surowe mleko, możesz oczywiście wybierać, z którą mleczarnią zdecydujesz się nawiązać współpracę, jednak zazwyczaj cena rynkowa kształtuje się na podobnym poziomie. Ile mleczarnie płacą za mleko kozie? Obecnie ceny wahają się od ok. 2,50 do 3,50 zł. Jest to więc dużo bardziej opłacalna sprzedaż z punktu widzenia rolnika, w porównaniu do np. najbardziej powszechnego mleka krowiego.

(rpf)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA