REKLAMA

Młody rolnik 2021 – kiedy i na jakich zasadach nabór wniosków

Redakcja - Prawo i Finanse
09.03.2021
chat-icon 0

ARiMR wkrótce uruchomi nabór wniosków na „Premie dla młodych rolników”. Pomoc ta jest związana z rozpoczynaniem prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym. Kto może skorzystać z tej formy wsparcia i na jakich zasadach?

fotolia
REKLAMA

ARiMR wkrótce uruchomi nabór wniosków na „Premie dla młodych rolników”. Pomoc ta jest związana z rozpoczynaniem prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym. Kto może skorzystać z tej formy wsparcia i na jakich zasadach?

Program „Premie dla młodych rolników” według harmonogramu zostanie uruchomiony jeszcze w marcu. Termin naboru wniosków Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosi w jednym dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym oraz na swojej stronie internetowej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planowało wprowadzenie zmian w zasadach tegorocznego naboru, jednak prawdopodobnie odbędzie się on na dotychczasowych zasadach.

Jakie można otrzymać wsparcie?
Wysokość premii wynosi łącznie 150 tys. zł. Kwota ta jest wypłacana w 2 ratach: I rata stanowi 80% (120 tys.) - rolnik otrzymuje ją po spełnieniu w okresie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Drugą ratę, stanowiącą pozostałe 20% (30 tys.), zostaje wypłacona po realizacji biznesplanu. Pomoc w tym zakresie przyznaje się na dane gospodarstwo tylko raz.

Komu przyznawana jest pomoc?
Głównym kryterium umożliwiającym przystąpienie do tego programu, jest wiek potencjalnego beneficjenta – w dniu złożenia wniosku o wsparcie nie może przekraczać on 40 lat. Dodatkowo rolnik ubiegający się o premię powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, a w przypadku ich braku, zobowiązać się do uzupełnienia wykształcenia w terminie 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Natomiast najpóźniej w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, rolnik powinien rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym jako jedyny kierujący.

Osoba ubiegająca się o przyznanie pomocy powinna rozpocząć prowadzenie działalności w gospodarstwie rolnym przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed jego złożeniem. Prowadzenie działalności w gospodarstwie rozpoczyna się, co do zasady z dniem, gdy osoba ubiegająca się o przyznanie pomocy stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych.

W uzasadnionych przypadkach, gdy wystąpią okoliczności świadczące o tym, że mimo stania się właścicielem lub objęcia w posiadanie gospodarstwa osoba ta faktycznie nie prowadziła działalności rolniczej, można wyznaczyć późniejszą datę rozpoczęcia działalności w gospodarstwie, w szczególności datę:


- zgłoszenia zwierząt gospodarskich do rejestru w celu prowadzenia działalności rolniczej,


- wystąpienia o płatności bezpośrednie,


- wystąpienia o pomoc finansową dla rolników w ramach programów UE lub pomocy krajowej,


- wystąpienia o kredyt preferencyjny,


- zarejestrowania działu specjalnego produkcji rolnej.

Wnioskodawca przedstawia biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa w zakresie działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Biznesplan należy zrealizować w terminie 3 lat od dnia wypłaty I raty pomocy.

Gospodarstwo młodego rolnika:

- ma powierzchnię UR równą co najmniej średniej krajowej, a w przypadku gospodarstw położonych w województwie o średniej niższej niż krajowa – równą co najmniej średniej wojewódzkiej, oraz nie większą niż 300 ha;

- przynajmniej 70% minimalnej wielkości, o której mowa w punkcie powyżej (część podstawowa gospodarstwa), stanowi przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub JST;

- ma wielkość ekonomiczną nie mniejszą niż 13 tys. euro i nie większą niż 150 tys. euro.

W wyniku realizacji biznesplanu powinien nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa, co najmniej o 10% w odniesieniu do wartości wyjściowej.

Młody rolnik zobowiązuje się również do:

- prowadzenia działalności w gospodarstwie rolnym jako kierujący co najmniej do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty I raty pomocy,

- podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako rolnik z mocy ustawy i w pełnym zakresie przez okres co najmniej 12 miesięcy od dnia wypłaty I raty pomocy,

- prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie.

Na co można przeznaczyć otrzymaną premię?
Środki z pomocy muszą w całości zostać przeznaczone na prowadzoną w gospodarstwie działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie w kwocie stanowiącej co najmniej 100% kwoty pomocy, w tym inwestycje w środki trwałe o szacunkowej wartości równej co najmniej kwocie stanowiącej 70% kwoty pomocy.

Należy również pamiętać o tym, że inwestycje w środki trwałe nie mogą zostać rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy i mogą dotyczyć zakupu wyłącznie nowych maszyn, urządzeń oraz wyposażenia.

Ponadto, w przypadku inwestycji budowlanej, może być uwzględniona inwestycja, która będzie położona na gruntach stanowiących własność wnioskodawcy lub beneficjenta, przedmiot użytkowania wieczystego lub przedmiot dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego.

W ubiegłorocznym naborze na rolnicy z całej Polski złożyli złożyli 5096 wniosków na kwotę 764 400 000,00 zł. Wnioski można składać od 31 marca 2021 r.

do 29 maja 2021 r.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA