REKLAMA

Modernizacja gospodarstw rolnych: Wsparcie na zieloną energię oraz nawadnianie

Rolnicy planujący w swoich gospodarstwach inwestycje związane z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych źródeł energii, od 31 stycznia mogą ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich PROW 2014-2020.

30 stycznia 2023 chat-icon0

REKLAMA
Refundacja części poniesionych kosztów będzie dotyczyła dwóch rodzajów inwestycji:
- nawadniania w gospodarstwie,
- zielona energia w gospodarstwie.

Wsparcie w obszarze E na nawadnianie w gospodarstwie będzie dostępne dla rolników w formie refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowanych planowanej do zrealizowania inwestycji. A mogą nią być: wykonanie nowego nawodnienia, ulepszenie istniejącej instalacji nawadniającej czy ulepszenie instalacji nawadniającej połączone z powiększeniem nawadnianego obszaru.

100 tysięcy złotych wynosi maksymalna kwota inwestycji, a poziom wsparcia to 60 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku operacji realizowanej przez tzw. „młodego rolnika” lub 50 proc. kosztów kwalifikowalnych w pozostałych przypadkach. Limit ten nie łączy się z limitami w pozostałych obszarach finansowanych w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”, czyli A (produkcja prosiąt), B (produkcja mleka krowiego), C (produkcja bydła mięsnego), D (innowacje) oraz F (zielona energia).

REKLAMA
W ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” w 2023 roku ARiMR uruchamia nowy obszar pomocy – Zielona energia w gospodarstwie (obszar F). W tym przypadku rolnicy będą mogli otrzymać wsparcie na instalację paneli fotowoltaicznych na dachach, o ile te nie są wykonane z azbestu, oraz jeżeli urządzenia zakupione z dofinansowaniem będą usytuowane na gruntach rolnych zabudowanych. Pomoc przeznaczona jest również na instalację pomp ciepła.
Istotne jest, żeby produkcja prądu przez urządzenia objęte wsparciem była dostosowana do zużycia energii elektrycznej gospodarstwa. Całkowita moc tych urządzeń nie może przekroczyć 50 kilowatów (kW), przy czym wykorzystanie mocy przypadające na budynki mieszkalne jednorodzinne nie przekroczy 10 kW i będzie stanowić nie więcej niż 20 proc. całkowitej mocy urządzeń.

- Pomoc przyznawana będzie w formie refundacji części kosztów kwalifikowanych, do których należą m.in. koszty: zakupu urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego i jej magazynowania, budowy lub zakupu elementów infrastruktury technicznej niezbędnej do ich montażu czy koszty zakupu pomp ciepła – informuje ARiMR.

Wysokość pomocy wynosi 150 tys. zł. Podobnie jak w obszarze nawadniania w gospodarstwie, tak i w przypadku inwestycji w zielone źródła energii, standardowy poziom wsparcia to 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a dla tzw. „młodego rolnika” – 60 proc. Limit wykorzystany w obszarze F nie łączy się z limitami w pozostałych obszarach finansowanych w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”.

Wnioski w obu obszarach (E – nawadnianie i F – zielona energia) można składać od 31 stycznia do 1 marca 2023 r. Dokumenty przyjmują oddziały regionalne ARiMR właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji. Wniosek o przyznanie pomocy można złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, albo przesyłką rejestrowaną nadaną w polskiej placówce pocztowej. Dokumenty można przekazać również w formie elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą.

REKLAMA
(rpf) pp / Źródło: ARiMR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Zmiany w harmonogramie naborów PROW 2014-2020

Redakcja 26 maja 2023 chat-icon1

Najbliższe terminy dotyczą między innymi następujących instrumentów wsparcia:

5 czerwca – 5 lipca 2023 r.: odbędzie się ostatni nabór wniosków o wsparcie w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych, obszaru D – racjonalizacja technologii produkcji, wprowadzenie innowacji, zmiana profilu produkcji, zwiększenie skali produkcji, poprawa jakości produkcji lub zwiększenie wartości dodanej produktu. Wsparcie dotyczy operacji, które będą przyczyniały się do poprawy konkurencyjności i zwiększenia rentowności gospodarstwa rolnego, w tym w wyniku jego restrukturyzacji.

Wrzesień/październik 2023 r.: odbędzie się nabór wniosków o wsparcie na Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Wsparcie dotyczy operacji, które ułatwią gospodarstwom rolnym dostosowanie się do wymogów określonych w programie działań dotyczących przechowywania nawozów n

REKLAMA

Złodzieje części do maszyn rolniczych ujęci na gorącym uczynku

Super Visor 23 maja 2023 chat-icon1

Do funkcjonariuszy wydziału kryminalnego rzeszowskiej komendy wpłynęła informacja o kradzieżach części do maszyn rolniczych z jednej z firm położonych nieopodal Rzeszowa. Policjanci zorganizowali zasadzkę, a obserwując wskazane miejsce na zapleczu firmy zauważyli dwie osoby przenoszące energicznie jakieś przedmioty.

- Po pewnym czasie w to miejsce podjechał samochód. Funkcjonariusze z odległości obserwowali całe zdarzenia. Gdy pojazd zaczął odjeżdżać, postanowili go zatrzymać. W fiacie stilo, którym kierował 24-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, ujawnili agregat prądotwórczy, 4 przekładnie kątowe oraz 4 wałki WOM – informuje Komenda Miejska Policji w Rzeszowie.

W zatrzymanym samochodzie razem z mężczyzną przebywała jego znajoma – zatrzymano ich i przewieziono na komendę a rano następnego dnia wstępnie przesłuchano. Funkcjonariusze z wydziału dochodz

REKLAMA